Доступність посилання

ТОП новини

Однозначне «так» кажуть чехи членству своєї країни в ЄС


Прага – За п’ять років перебування в Євросоюзі Чехія перетворилась на економічно успішну й політично стабільну демократичну республіку, якій на півроку довірили головування в ЄС. За сухою статистикою – долі мільйонів чеських громадян, 80 відсотків з яких нині кажуть однозначне «так» членству Чехії в ЄС.

Недавно перший канал чеського громадського телебачення інформував молодь, передусім випускників шкіл, про те, в якій країні і як правильно вибрати вищий навчальний заклад, щоб здобути диплом програміста. Тобто, які сайти потрібно передивитись, які іноземні мови обов’язкові, де найкращі гуртожитки і як зареєструватись для іспитів.

Словом, вибір для чехів на всі смаки, вибір, про який ще 5 років тому не можна було й мріяти, бо всі ці мрії про навчання в престижних закордонних вузах перетинав кордон.

Нині чехи мають однакові можливості в Європейському Союзі з французами, німцями чи румунами. Членство в Європейському Союзі відкрило чехам нові широкі можливості для праці, навчання, відпочинку, наукової роботи без тривалого, недешевого і такого принизливого процесу отримання віз. Це Радіо Свобода підтвердив і празький аналітик Мартин Фендрих.

«Є тут ще одна річ, трохи складніша: це можливість порівнювати. Ми дістали можливість виїхати з дому, але вже не як гості, а як частина одного цілого і спостерігати, як живеться в Австрії, Німеччині, в інших країнах. І мова не про політику. Чехи порівнюють, як розвиваються міста у них і в Європі... Але при цьому ми є частиною спільноти – Європейського Союзу», – наголосив пан Фендрих.

Зростає добробут, більше кращих автодоріг

Справді, не можна не помітити, як зростає якісний рівень життя в самій Чехії. Лише за минулий рік Чехія дістала зі спільної кишені Європейського Союзу в перерахунку на 1 мільярд доларів США більше, ніж до цієї кишені вклала. Кошти пішли на покращення екології, розбудову швидкісних автодоріг і залізниці, охорону здоров’я. Маючи можливість безперешкодно подорожувати Європою, чехи і далі продовжують порівнювати. Мета одна: щоб життя в Чехії не відрізнялось від життя, скажімо, в Голландії.

Мартин Федрих вважає, що й українці можуть і повинні рухатись до Європи: «Я дуже поважаю українців, які в нас працюють, я знаю, що вони дуже старанні й надійні працівники. Тому для них дуже важливо, щоб Україна вступила до ЄС, адже тоді розшириться ринок праці й вони зможуть показати, що вміють. Тоді всі побачать, що українці можуть проявити себе не лише як люди робочих професій... Гадаю, що для українців буде також цікаво порівняти, як працює право у них і в Європі. Тобто стати членом ЄС означає для України досягнути в цій галузі його рівня».

Стосовно євроскептиків, то їх у Чехії стає помітно менше, навіть попри те, що серед них є президент Вацлав Клаус.

Можна погодитись із його критикою надто громіздкої брюссельської бюрократії. Та все ж, очевидні економічні, політичні й моральні здобутки Чехії, яких вона досягла після вступу до ЄС.

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Оксана Пеленська

    Колишня співробітниця Радіо Свобода, фрілансерка, дослідниця історії української еміграції і мистецтва у міжвоєнній Чехословаччині, авторка Енциклопедичного словника «Україна поза Україною». Пише на теми культури і політики

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG