Президент Володимир Зеленський підписав закон №12076 «Про внесення змін до закону «Про військовий обовʼязок та військову службу» щодо особливостей взяття громадян України на військовий облік призовників, йдеться на сайті Верховної Ради.
Закон передбачає, що 17-річні громадяни чоловічої статі зможуть братися на облік призовників двома способами на вибір: через Електронний кабінет призовника з використанням електронної ідентифікації або шляхом особистого візиту до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Документ також визначає поважні причини неможливості взяття на облік, серед яких:
- хвороба призовника;
- стихійні лиха;
- проживання на тимчасово окупованій території або в зоні бойових дій;
- інші обставини, що унеможливлюють електронну ідентифікацію чи особисте прибуття до ТЦК та СП.
Особливу увагу приділено питанню військового обліку жінок. Ті, хто виявив бажання проходити базову військову службу, за власною заявою братимуться на облік призовників. Після завершення служби вони братимуться на військовий облік військовозобовʼязаних за власним бажанням.
Також цей документ дозволяє хлопцям, яким виповнюється 18 років за кордоном, стати на облік, не приїжджаючи до України. Їм треба пройти ідентифікацію у застосунку «Резерв+». Потім там згенерується військово-обліковий документ.
Крім того, законодавча ініціатива передбачає, що з 2025 року строкову службу буде скасовано, а натомість запроваджено базову загальновійськову підготовку. Вона стартує 1 вересня 2025 року й проходитиме для студентів закладів вищої освіти та для громадян, які вперше планують вступити на державну службу, службу в органах місцевого самоврядування чи прокуратуру, а також для всіх охочих.
Закон продовжує до 1 березня можливість взяття на облік військовослужбовців, які вчинили СЗЧ, і які добровільно прибули до військових частин. При цьому командир не пізніше ніж 72 години продовжує відповідно військову службу, дію контракту, а також поновлює виплату грошового, продовольчого, речового та інших видів забезпечення.
18 травня набрав чинності закон про мобілізацію. Серед іншого, він передбачає, що всі військовозобов’язані, призовники і резервісти віком від 18 до 60 років мають оновити свої дані. Оновити дані можна у мобільному застосунку «Резерв+».
Законодавство України передбачає мобілізацію військовозобов’язаних віком від 25 до 60 років.
Форум