Доступність посилання

ТОП новини
Боєць ЗСУ Олександр Проскурін і лелека позують для фотографа Радіо Свобода. 2024 рік
Боєць ЗСУ Олександр Проскурін і лелека позують для фотографа Радіо Свобода. 2024 рік

Live Війна Росії проти України. Відсіч. Усі новини на цей час

Від 24 лютого 2022 року триває повномасштабна агресія Росії проти України. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, півдні України, Харківщині, а також щоденно обстрілює українські міста, руйнує інфраструктуру, убиває цивільних

Сибіга: посилення присутності МАГАТЕ на атомних об’єктах України – «необхідна відповідь» на погрози Росії

Міністр закордонних справ Андрій Сибіга відвідав штаб-квартиру Міжнародного агентства з атомної енергії у Відні, де зустрівся з генеральним директором Рафаелем Ґроссі – про це він повідомив 20 листопада.

Сибіга розповів, що обговорював із Ґроссі присутність місій агентства на ядерних об’єктах України.

«Я підкреслив, що збільшення присутності місій МАГАТЕ на наших ядерних об’єктах є необхідною відповіддю на систематичні загрози ядерній безпеці з боку Росії», – заявив він.

Ґроссі повідомив, що присутність експертів МАГАТЕ на п’яти атомних електростанціях України «залишається життєво необхідною»:

«Привітав голову МЗС України Андрія Сибігу в Агентстві; підтвердив нашу відданість ядерній безпеці та захищеності, а також розширеним зусиллям з підтримки української енергетичної інфраструктури, як було домовлено з президентом Зеленським».

На окупованій російськими військовими Запорізькій АЕС постійна моніторингова група працює із вересня 2022 року.

Водночас, на Чорнобильській, Рівненській, Південноукраїнській і Хмельницькій атомних станціях постійні моніторингові місії МАГАТЕ почали свою діяльність у січні 2023 року.

МАГАТЕ 17 листопада повідомило, що атомні електростанції України скоротили виробництво електроенергії після масованого російського удару: лише два з дев’яти діючих реакторів країни працювали електроенергію на 100% потужності.

Третина польського банкового сектору зацікавлена взяти участь у відбудові України – дослідження

Приблизно 30% польського банківського сектора Польщі висловлює зацікавленість участю у бізнесових процесах відбудови України – таку цифру представила 20 листопада Асоціація польських банків (ZBP).

Асоціація провела дослідження спільно з головою Ради з питань співпраці з Україною і Національним контактним пунктом дослідницьких програм ЄС (KPK). З 23 серпня до 5 вересня було опитано понад 100 польських банків. Найбільше зацікавлення до участі в процесах відбудови України висловити комерційні фінансові установи.

«Ми процес відбудови України розглядаємо трохи ширше. Йдеться не тільки про інвестиції безпосередньо в самій Україні, але так само, а може і передусім, інвестиції, котрі стосуються Польщі, але цільово призначені для відбудови України», – каже директор групи публічних програм та економічного середовища Асоціації польських банків Аркадіуш Левіцький.

Головні причини, чому польські фінустанови виявляють інтерес до процесів відбудови України – це очікування клієнтів банку, етична і солідарна мотивація та довготермінова перспектива прибутку.

На запитання у якій формі банки планують долучитися до відбудови, більшість відповіли про намір надавати кредити, брати участь у фінансових консорціумах, пропонувати розрахункові послуги та банківські гарантії. Натомість кажуть, що високі інвестиційні ризики спричинені війною, яка триває, та невідповідність правових норм – бар’єри, які можуть ускладнювати участь банків у відбудові України.

«Теперішня ситуація за нашим східним кордоном надалі дуже напружена. Наразі не видно чіткого горизонту закінчення цього конфлікту, хоча дехто покладає надії, що вже скоро, у зв’язку з результатами виборів в США, конфлікт вдасться хоча б тимчасово призупинений. Але на цю мить, все ще немає добрих умов для ведення широкомасштабної інвестиційної діяльності. Наразі можливі лише точкові інвестиції, які обмежуються в основному критичною інфраструктурою», – вважає голова Асоціації польських банків Тадеуш Бялек.

За словами голови Ради з питань співпраці з Україною Павла Коваля, найчастіше на зустрічах з польським бізнесом щодо майбутньої участі у відбудові України звучать питання про ризики:

«Не вдасться їх зменшити до нуля, але стараємося мінімізувати ризики на рівні банківських інструментів, на рівні гарантій і на політичному рівні, а також на рівні міжнародного права».

Павел Коваль додав, що попри війну, нині в Україні працює понад 3 500 польських компаній.

Президент Володимир Зеленський раніше заявив, що збитки, яких Україна зазнала внаслідок російської агресії, сягнули близько 800 мільярдів доларів.

Залужний: «Україна – у нас одна. І ми обов’язково переможемо»

Посол України у Великій Британії генерал Валерій Залужний сказав українським солдатам, які навчаються в тій країні, що війна Росії проти України стає щораз жорстокішою і закликав їх берегти себе і пам’ятати, що вони захищають.

«Україна має бути збережена! Наші діти, наші жінки, наші батьки мають жити у мирі, чого б нам це не коштувало! Україна – у нас одна! І ми обов’язково переможемо», – наголосив Залужний, який до лютого 2024 року був головнокомандувачем Збройних сил України.

Валерій Залужний разом з британським міністром Збройних сил Люком Поллардом відвідував один з полігонів, де українські солдати навчаються в межах міжнародної операції Інтерфлекс за участю інструкторів з 12 країн.

Люк Поллард вказав, що 19 листопада нагадує про 1000 днів відтоді, як за наказом російського правителя Володимира Путіна 24 лютого 2022 року російська армія почала відкрите повномасштабне вторгнення в Україну, бомбардуючи українські міста.

ОВА: на Донеччині через російський обстріл РСЗВ «Торнадо» загинула дитина

У Першомар'ївці на Донеччині через російський обстріл реактивною системою залпового вогню «Торнадо» загинула дитина, ще дві людини поранені, повідомив голова обласної військової адміністрації Вадим Філашкін.

«Ворог обстріляв село касетними снарядом з РСЗВ «Торнадо». Загинув 11-річний хлопчик. Ще 2 людини внаслідок цього обстрілу отримали поранення, у тому числі 13-річна дівчина», – написав він у телеграмі.

Філашкін вкотре закликав жителів Донеччини евакуюватися.

За офіційними даними, від 24 лютого 2022 року через російську агресію в Україні загинули 592 дитини, ще 1702 поранені.

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.

В ООН станом на кінець жовтня повідомили, що змогли підтвердити дані про загибель 12 162 цивільних в Україні і поранення 26 919 від початку повномасштабного вторгнення Росії. В організації наголосили, що реальні дані можуть бути значно вищими.

У Празі відбулася хода зі світлом на честь 1000-го дня повномасштабної війни Росії проти України

Українці та чехи об’єдналися в столиці Чехії, пройшовши вулицями Праги з ліхтарями в руках, передає кореспондент Радіо Свобода. Захід, присвячений тисячному дню російсько-української війни, символізував стійкість, мужність та незламний дух українського народу, який вже третій рік поспіль бореться за свою незалежність і свободу перед російською агресією.

Ініціатива організувати ходу виникла в чеському спортивному клубі. Згодом українська організація «Голос України» приєдналася та розширила акцію на інші міста Чехії.

«Я організовую спортивні змагання, але десь у вересні зрозумів, що наближається тисяча днів (повномасштабної – ред.) російсько-української війни. Я захотів віддати данину поваги українцям і вирішив організувати ходу з ліхтарями. Спочатку розповів про це кільком друзям, потім про це дізналися в моєму районі, і врешті-решт до нас приєдналося багато людей, а інші міста підхопили цю ідею», – розповів Патрік Бубін, власник спортивного клубу.

Завдяки зусиллям «Голосу України» акція відбулася у восьми містах Чехії.

«Походи під спільною назвою «Світло переможе над темрявою» підкреслюють, що агресія Росії затягнулася надто довго. Усі розуміють, що Україна повинна перемогти, бо вона захищає себе. Але ключове питання зараз – наскільки швидкою буде українська перемога?» – сказала Анастасія Сігнаєвська, організаторка ініціативи «Голос України».

Вона також зауважила, що вагання міжнародної спільноти щодо дозволу вражати військові цілі на території Росії, обмеження у постачанні необхідної зброї та слабка санкційна політика продовжують війну.

«Це жахливо підвищує ціну, яку українці платять за стримування російського агресора: життя, які росіяни щодня безжально забирають як у військових, так і у цивільних», – додала Анастасія.

До заходу приєдналися також міжнародні активісти. Аріанна Заньєр з Італії, студентка факультету міжнародних відносин Метропольного університету Праги, поділилася своїми думками:

«Україна зараз захищає Європу, захищає наші цінності. Ви дякуєте нам за нашу підтримку, але насправді це ми повинні дякувати вам. Ми тут, щоб показати, що дуже вдячні за все, що ви робите. Українці за кордоном, а також ті, хто воює зараз, вмирають за нашу свободу і демократію. Багато людей у ЄС сприймають цю свободу як належне, але це неправильно».

Мешканець Праги Віктор Шанц, який долучився до акції, каже:

«Моє рішення приєднатися до походу було очевидним. Українці борються за нас, вони вмирають за нас. За наших дітей, за нашу свободу».

Чехія з перших днів повномасштабної війни активно надає військову та фінансову допомогу Україні. Від початку російського вторгнення країна передала Україні військову допомогу на суму близько 400 мільйонів євро.

У травні прем’єр-міністр Чехії Петр Фіала оголосив, що до кінця 2024 року Чехія планує передати Україні 500 тисяч великокаліберних боєприпасів.

На початку жовтня посол України в Чехії Василь Зварич повідомив, що третина з обіцяних боєприпасів уже доставлена. Ця ініціатива включає закупівлю боєприпасів як у країнах Європейського Союзу, так і за його межами. До неї приєдналися 15 країн ЄС та НАТО, які загалом виділили на її фінансування 1,6 мільярда євро.

Посольство США у Києві завтра має відновити роботу – Держдеп

Посольство США у Києві має відновити повноцінну роботу завтра, 21 листопада, повідомив речник Державного департаменту США Метью Міллер.

«Я не можу вдаватися до подробиць загрози, але ми завжди уважно стежимо за цим. Ми дуже дбаємо про безпеку нашого персоналу. Ми ставимося до цього дуже серйозно. Очікується, що завтра посольство повернеться до нормальної роботи», – сказав він на брифінгу.

Зранку 20 листопада посольство США в Україні повідомило, що отримало «конкретну інформацію» про можливу значну російську повітряну атаку цього дня.

«З міркувань обережності посольство буде закрите… Посольство рекомендує громадянам США бути готовими негайно сховатися у разі оголошення повітряної тривоги», – йдеться в повідомленні, оприлюдненому на сайті диппредставництва.

У посольстві не навели якихось подробиць щодо можливого удару.

Згодом про закриття для відвідувачів 20 листопада заявили також дипломатичні представництва Іспанії, Італії та Греції.

На тлі цього у соцмережах поширювали інформацію про можливість завдання удару по Україні балістичною ракетою РС-26 «Рубеж». Пуски нібито мали бути з полігону в Астраханській області.

Повідомлення посольства з’явилося після того, як президент Росії Володимир Путін оновив ядерну доктрину РФ 19 листопада, у 1000-й день війни РФ проти України.

Чехія планує придбати у Німеччини 14 танків Leopard

Міністерство оборони Чехії заявило, що планує придбати 14 танків Leopard 2A4 у Німеччини на суму близько 166 мільйонів доларів.

Прага сподівається, що угода з німецькою компанією Rheinmetall буде підписана до кінця року, а танки будуть поставлені до кінця 2026 року.

«Ми продовжуємо модернізацію не тільки танкових військ, а також всієї армії. Це ще один крок до того, щоб позбутися від старого російського озброєння і поліпшити наші можливості», – сказала міністр оборони Чехії Яна Чернохова.

Німеччина вже передала чехам 28 танків Leopard 2A4 в обмін на озброєння, яке вони передали Україні. Leopard замінять застарілі танки Т-72 радянських часів.

Загалом у розпорядженні армії Чехії буде 42 танки Leopard 2A4 і дві рятувальні машини Büffel 3 після виконання зазначеного контракту.

Зеленський обговорив кошти від активів РФ із представницею Світового банку

Президент Володимир Зеленський зустрівся з керівною директоркою Світового банку з питань операційної діяльності Анною Б’єрде – про це він повідомив 20 листопада.

За його словами, сторони обговорювали фінансову стійкість України, програми підтримки, а також використання доходів від російських активів.

«Абсолютно справедливо, що російські кошти мають працювати для захисту від російської ж агресії», – заявив він.

Раніше 20 листопада Б’єрде повідомила про прибуття до України.

«Неймовірна стійкість українського народу продовжує мене надихати. У той час як ми відзначаємо 1000 днів війни, група Світового банку продовжує підтримувати потреби розвитку України – сьогодні та завтра», – заявила вона.

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль 8 листопада повідомив, що Світовий банк надає Україні пакет фінансової підтримки на суму 750 мільйонів доларів на підтримку інституційних реформ.

Умєров: 12 країн обєʼдналися для зміцнення безпеки та підтримки України

Міністр оборони Рустем Умєров повідомив 20 листопада про створення нового альянсу підтримки України в рамках формату «Північна група-Україна», до якого долучилися 12 країн.

Він зазначив, що країни об’єднуються задля зміцнення безпеки та підтримки України, а саме: Данія, Швеція, Фінляндія, Норвегія, Ісландія, Естонія, Латвія, Литва, Німеччина, Нідерланди, Польща та Велика Британія.

«Сьогодні мали першу зустріч в такому форматі. Вдячний моєму другу, міністру оборони Данії, за лідерство та гостинність. Домовились, що наступне засідання в форматі Північна група-Україна проведемо в Україні», – розповів Умєров.

Міністр оборони зазначив, що під час зустрічі обговорили оснащення бойових бригад важкою технікою та інвестиції в український ОПК.

11 листопада Міністерство оборони та Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості України уклали низку імплементаційних угод з Міноборони Данії. Вони передбачають низку закупівель в українських оборонних компаній на загальну суму приблизно 535 мільйонів євро. Джерела фінансування – уряди Данії, Швеції та відсотки від заморожених російських активів».

Зеленський про дані щодо «особливої небезпеки»: на повітряну тривогу треба зважати завжди, бо у нас сусід – божевільний

Президент України Володимир Зеленський відреагував на сьогоднішні повідомлення про «особливу небезпеку», зазначивши, що на повітряну тривогу завжди треба звертати увагу, бо у нас сусід – божевільний.

«Сьогодні було багато нервів і питань про якусь особливу небезпеку. Хоча скільки жорстоких і підлих ударів Росії ми вже пройшли за цей час. Завжди треба звертати увагу на повітряну тривогу. У нас такий сусід – божевільний. Сьогодні, у 1001-й день повномасштабної війни, Росія так само божевільна, як і в 1000-й день, і 24 лютого», – сказав він у своєму відеозверненні.

За його словами, інформаційне нагнітання, яке було сьогодні, якісь панічні повідомлення, які пересилали, – усе це тільки Росії ж і допомагає.

«Бережіть себе, допомагайте нашій армії і дбайте, зокрема, щоб ніхто не міг використати ваші емоції у своїх власних інтересах. А ми продовжуємо зміцнювати ППО», – додав Зеленський.

Раніше Головне управління розвідки (ГУР) Міноборони заявило, що Росія проводить масовану інформаційно-психологічну атаку проти України, розповсюджуючи повідомлення щодо ймовірної масованої ракетної атаки від імені розвідки.

Зранку, 20 листопада, посольство США в Україні повідомило, що отримало «конкретну інформацію» про можливу значну російську повітряну атаку цього дня.

«З міркувань обережності посольство буде закрите… Посольство рекомендує громадянам США бути готовими негайно сховатися у разі оголошення повітряної тривоги», – йдеться в повідомленні, оприлюдненому на сайті диппредставництва.

У посольстві не навели якихось подробиць щодо можливого удару.

Згодом про закриття для відвідувачів 20 листопада заявили також дипломатичні представництва Іспанії, Італії та Греції.

На тлі цього у соцмережах поширювали інформацію про можливість завдання удару по Україні балістичною ракетою РС-26 «Рубеж». Пуски нібито мали бути з полігону в Астраханській області.

Повідомлення посольства з’явилося після того, як президент Росії Володимир Путін оновив ядерну доктрину РФ 19 листопада, у 1000-й день війни РФ проти України.

Лубінець каже, що звернувся до ООН та МКЧХ через ймовірний розстріл військових на Курщині

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець направив листи до ООН та Міжнародного комітету Червоного Хреста (МКЧХ) через ймовірний розстріл російськими військовими українських військовополонених у Курській області РФ, написав він 20 листопада у телеграмі.

«Із соцмереж стало відомо про ймовірний розстріл українських військовополонених, які потрапили в російське оточення на Курщині... Міжнародна спільнота повинна діяти негайно. Країна-окупант вкотре порушила Женевську конвенцію про поводження з військовополоненими. Росію потрібно зупинити. Ворог відповість за кожен злочин», – написав Лубінець.

Раніше сьогодні Офіс генерального прокурора повідомив про черговий розстріл полонених українських військових військами РФ на Покровському напрямку. Також перевіряється інформація про вбивство військами РФ ще трьох поранених українських військових на цій позиції.

Генеральний прокурор Андрій Костін 15 жовтня назвав вбивство українських військовослужбовців у полоні цілеспрямованою політикою РФ.

Повідомлення про вбивства, тортури й жорстоке поводження з українськими військовополоненими надходять регулярно. Загалом українські правоохоронні органи мають інформацію про вбивство щонайменше 93 українських військовополонених російськими солдатами, повідомив 4 жовтня представник ОГП Юрій Бєлоусов.

За його словами, 80% випадків страт українських військовополонених зафіксовано у 2024 році, але тенденція стала з’являтися в листопаді 2023 року, коли «відбулися зміни у ставленні військовослужбовців РФ до наших військовополонених у гірший бік».

Американський Інститут вивчення війни (ISW) заявляє, що спостерігає збільшення кількості страт російськими військовими українських військовополонених, і наголошує, що російські командири, ймовірно, «потурають, заохочують або прямо наказують» здійснювати розстріли.

Через обстріли РФ на Харківщини поранено двох людей – прокуратура

Двоє людей постраждали 20 листопада внаслідок російських обстрілів Харківщини, повідомила обласна прокуратура.

За даними слідства, у середу об 11:40 війська РФ обстріляли село Купʼянськ-Вузловий. 64-річний мирний мешканець зазнав поранень. Попередньо, війська РФ били по населеному пункту з РСЗВ.

Також близько 15:00 російська армія атакувала безпілотником село Високий Харківського району. Пошкоджено нежитлову будівлю. Жінка 63 років зазнала поранення.

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.

В ООН станом на кінець жовтня повідомили, що змогли підтвердити дані про загибель 12 162 цивільних в Україні і поранення 26 919 від початку повномасштабного вторгнення Росії. В організації наголосили, що реальні дані можуть бути значно вищими.

У застосунку «Резерв+» з’явилася відстрочка від мобілізації для багатодітних батьків – Міноборони

Від 20 листопада у мобільному застосунку «Резерв+» запрацювала можливість оформити відстрочку від мобілізації для багатодітних батьків, а саме сімей, що мають троє неповнолітніх дітей у спільному шлюбі, повідомила пресслужба Міністерства оборони України.

«Через «Резерв+» вже оформлено чи поновлено 150 тисяч відстрочок. І тепер вони доступні й для багатодітних батьків, що мають трьох дітей до 18 років у спільному шлюбі. Продовжуємо працювати над взаємодією із Єдиним реєстром боржників, щоб стали доступними відстрочки для багатодітних батьків усіх типів», – зазначила заступниця міністра оборони з питань цифровізації Катерина Черногоренко.

Крім багатодітних батьків, сервіс онлайн-відстрочок доступний для:

  • людей з інвалідністю, які мають актуальне пенсійне посвідчення по інвалідності;
  • студентів, аспірантів та докторантів, які здобувають освіту у послідовному порядку. Наприклад, після бакалавра здобувають ступінь магістра. Або ж після магістра навчаються на аспірантурі.

У Міноборони кажуть, що для отримання онлайн-відстрочка необхідно авторизуватися у «Резерв+» і надіслати запит.

Оновлена версія застосунку вже доступна у AppStore та PlayMarket.

Мобільний застосунок «Резерв+» для військовозобов’язаних, призовників та резервістів для оновлення облікових даних було запущено у травні цього року.

18 травня набрав чинності закон про мобілізацію. Серед іншого, він передбачає, що всі військовозобов’язані, призовники і резервісти віком від 18 до 60 років мають оновити свої дані.

Без Криму й Донбасу: можливі сценарії «поступок заради миру»

Бойові дії в Україні можуть завершитись у 2025 році, оскільки обидві сторони – й Україна, й Росія – близькі до виснаження і «вважали б за краще, щоб конфлікт зійшов нанівець», – такий прогноз дає журнал The Economist.

У публікації йдеться про те, що не лише Україна зіткнулася із жорстокими наслідками війни, але й російська економіка слабшає від західних санкцій.

На які поступки можуть піти Володимир Зеленський та Володимир Путін та що про це думають українці?

Про це дивіться у програмі «Свобода Live» на @Радіо Свобода:

В «Укренерго» розповіли, як завтра діятимуть графіки відключень світла

Компанія «Укренерго» розповіла, що графіки відключення електроенергії завтра, 21 листопада, продовжуватимуть діяти.

Час застосування і обсяг обмежень будуть такими:

  • 7:00 – 11:00 – одна черга відключень
  • 11:00 – 19:00 – дві черги відключень
  • 19:00 – 22:00 – одна черга відключень

Енергетики закликають не вмикати кілька потужних приладів одночасно, коли світло з’являється за графіком.

Сьогодні, 20 листопада, в Україні діяла одна черга відключень світла.

В «Укренерго» нагадують, що причина тимчасового запровадження обмежень – пошкодження енергообʼєктів під час масованої ракетно-дронової атаки 17 листопада. Аварійно-відновлювальні роботи тривають.

У ніч на 17 листопада російські війська завдали масованого комбінованованого удару по об’єктах енергетичного сектору України, застосувавши, за даними Повітряних сил ЗСУ, 120 ракет і 90 БпЛА.

Після цього радник прем’єр-міністра Юрій Бойко в ефірі «Київ24» припустив, що ситуація зі світлом може покращитися за кілька днів, а для повної відмови від графіків відключень потрібні тижні.

Останнім часом в Україні не діяли графіки відключення світла, як це було влітку, але з наближенням зими у Міненерго нагадували, що раціональне споживання допоможе енергетикам тримати енергосистему збалансованою.

За даними Міненерго, від жовтня 2022 року Росія завдала понад тисячу ударів по об’єктах української енергетичної інфраструктури, лише цього року через удари було втрачено 9 ГВт генеруючих потужностей.

Раніше міністр енергетики Герман Галущенко заявив, що Україна здатна пройти зиму 2024-2025 років без відключень електроенергії, якщо силам РФ не вдасться зруйнувати вцілілі після попередніх атак обʼєкти критичної енергетичної інфраструктури.

Офіс генерального прокурора повідомив про черговий розстріл полонених військами РФ

Російські військові розстріляли двох полонених українських військових на Покровському напрямку, повідомив 20 листопада Офіс генерального прокурора.

«За оперативними даними, 10 листопада 2024 року під час штурму укріплень ЗСУ біля села Новодмитрівка Покровського району військові РФ взяли в полон двох українських бійців. Після цього вони змусили полонених роздягнутися та під дулами автоматів провели їх через лісопосадку, де розстріляли», – йдеться у дописі.

За даними прокуратури, перевіряється інформація про вбивство військами РФ ще трьох поранених українських військових на цій позиції.

Такі дії кваліфікуються як тяжкий міжнародний злочин і грубе порушення Женевських конвенцій, кажуть в ОГП.

Раніше Офіс генерального прокурора повідомив, що російські війська 18 жовтня стратили ще двох українських військових, яких захопили в полон у районі Селидового на Донеччині.

Генеральний прокурор Андрій Костін 15 жовтня назвав вбивство українських військовослужбовців у полоні цілеспрямованою політикою РФ.

Повідомлення про вбивства, тортури й жорстоке поводження з українськими військовополоненими надходять регулярно. Загалом українські правоохоронні органи мають інформацію про вбивство щонайменше 93 українських військовополонених російськими солдатами, повідомив 4 жовтня представник ОГП Юрій Бєлоусов.

За його словами, 80% випадків страт українських військовополонених зафіксовано у 2024 році, але тенденція стала з’являтися в листопаді 2023 року, коли «відбулися зміни у ставленні військовослужбовців РФ до наших військовополонених у гірший бік».

Американський Інститут вивчення війни (ISW) заявляє, що спостерігає збільшення кількості страт російськими військовими українських військовополонених, і наголошує, що російські командири, ймовірно, «потурають, заохочують або прямо наказують» здійснювати розстріли.

Лубінець: з лютого 2022 року з російського полону вдалося повернути 3767 українців

Від початку повномасштабного вторгнення Україні вдалося повернути з російського полону 3767 українців, з них лише 186 – цивільні особи, повідомив уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець.

«Станом на зараз разом з координаційним штабом та іншими органами нам вдалося повернути 3767 українців з російського полону. Я особисто спілкувався з деякими з них, але всі вони розказують про фізичні, психологічні та сексуальні тортури», – сказав він під час пресконференції.

Водночас, за його словами, Київ не називає цифру, скільки ще військовополонених залишаються у російському полоні.

«Але я можу сказати, що, за нашими офіційними даними, десятки тисяч українських громадян перебувають у російському полоні – цивільних і військовополонених», – додав омбудсмен.

У жовтні у рамках останнього обміну полоненими між Україною та РФ вдалося звільнити з російського полону 95 українців, серед них був правозахисник, журналіст та військовослужбовець Максим Буткевич.

ОГП: оновлював дані за 6 тисяч доларів – на Волині оголосили підозру начальнику ТЦК

На Волині оголосили підозру начальнику Територіального центру комплектування та соціальної підтримки, який за хабарі оновлював дані військовозобов’язаним чоловікам, повідомляє пресслужба Офісу генерального прокурора.

За даними слідства, начальник ТЦК і ще один чоловік отримали від двох військовозобов’язаних чоловіків 6 тис доларів США. За ці кошти підозрювані обіцяли поставити їх на військовий облік в РТЦК та СП, оновити облікові дані та видати військово-облікові документи.

Правоохоронці кажуть, що затримали підозрюваних під час одержання коштів.

За даними ОГП, під час обшуків за місцями проживання та роботи підозрюваних, вилучено 60 тисяч доларів США, понад 6 тисяч євро та 170 тисяч гривень, кажуть у прокуратурі.

Наразі вирішується питання щодо обрання підозрюваним запобіжних заходів.

Після початку російського повномасштабного вторгнення в Україну в лютому 2022 року було запроваджено воєнний стан і оголошено загальну мобілізацію.

Правоохоронні органи України регулярно повідомляють про викриття схем, організованих для уникнення призову. Зокрема, на початку жовтня цього року стало відомо, що Державне бюро розслідувань підозрює керівницю Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи і її сина на незаконному збагачені. Під час обшуків у них знайшли готівкою майже 6 мільйонів доларів США у різних валютах. Розпочато кримінальне провадження щодо незаконного оформлення інвалідності чоловікам, які намагаються уникнути військової служби.

У Пентагоні пояснили, чому США вперше вирішили надати Україні протипіхотні міни

Рішення адміністрації Джо Байдена вперше відправити протипіхотні міни в Україну було вмотивовано зміною тактики Росії на фронті, заявив міністр оборони США Ллойд Остін.

«Вони (росіяни – ред.) дещо змінили свою тактику. Вони більше не ведуть наступ своїми механізованими силами. Вони діють за допомогою піхоти, яка здатна прокладати шлях механізованим військам», – розповів журналістам Остін, якого цитує CNN.

За словами очільника Пентагону, українським військовим потрібні «речі, які можуть допомогти сповільнити ці зусилля».

«Протипіхотні міни, які ми хотіли б надати Україні, – це міни, які не є постійними. Ми можемо контролювати, коли вони самоактивуються, самодетонують, і це робить їх набагато безпечнішими, ніж ті, які вони створюють самостійно», – сказав Остін.

Він наголосив, що Україна повинна відповідально ставитися до «фіксації того, де вони ставлять ці міни».

Раніше видання The Washington Post із посиланням на свої джерела повідомило, що президент США Джо Байден дозволив надати Україні протипіхотні міни. Використання мін буде обмежене територією України з очікуваним акцентом на східній її частині, сказав один із чиновників.

Як заявили чиновники, адміністрація Байдена глибоко стурбована наступальними діями Росії на лінії фронту в Україні протягом останніх тижнів і бачить нагальну потребу зупинити їх. Пентагон вважає, що надання мін є одним з найбільш корисних кроків, які адміністрація Байдена може зробити, щоб уповільнити атаку Росії, заявили посадовці.

США надавали Україні протитанкові міни з початку війни, але рішення про надання протипіхотних мін є ще однією важливою зміною в політиці адміністрації Байдена, каденція якого завершується.

Після початку повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року Україна стала однією з найбільш замінованих країн світу.

На фронті відбулось 88 бойових зіткнень, найбільше на Времівському напрямку – Генштаб

З початку доби загальна кількість бойових зіткнень вздовж усієї лінії фронту зросла до 88. Найбільше боїв зафіксовано на Времівському, Покровському та Курахівському напрямках, йдеться у зведенні Генерального штабу ЗСУ 20 листопада станом на 16:00.

На Времівському напрямку зупинено 20 штурмів військових РФ поблизу Трудового, Костянтинопольського, Роздольного, Великої Новосілки та Новодарівки, ще чотири штурми продовжуються до цього часу, кажуть у ЗСУ.

«На Покровському напрямку сьогодні ворог 15 разів атакував позиції наших захисників в районах населених пунктів Миролюбівка, Промінь, Крутий Яр, Красний Яр, Лисківка, Юр'ївка, Жовте, Петрівка, Даченське, Григорівка та Пушкіне», – йдеться у повідомленні.

За даними штабу, на Курахівському напрямку відбулося 12 боєзіткнень в районах населених пунктів Берестки, Зоря, Сонцівка, Максимільянівка, Катеринівка, Єлизаветівка та Антонівка.

Крім того, бої тривали на Харківському, Куп’янському, Лиманському, Краматорському, Торецькому, Оріхівському, Придніпровському напрямках.

Американський Інститут вивчення війни у своєму звіті за 17 листопада констатував, що російська армія, ймовірно, зосередиться взимку 2024-2025 років на захопленні прифронтових українських міст і на міських боях.

Як пише проєкт Радіо Свобода Донбас.Реалії, головною битвою зими, очевидно, стане битва за Покровськ, до якого армія РФ підходить з півдня і південного сходу.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG