Доступність посилання

ТОП новини

Перше травня в Чехії належить студентам, молоді й чарам давніх традицій


Прага – У Чехії Перше травня є насамперед святом студентів і молоді, а також відродження давніх народних традицій. Воно починається в ніч на перший травневий день спаленням відьом і закінчується Маялесом – так називається один із найулюбленіших студентських фестивалів, на якому лунає романтична поезія й обирається король усього студентства. Однак те, що сьогодні очевидне, ще 20 років тому, за комуністичного режиму було під забороною. Треба було примусово іти на маніфестацію й тягнути гасла, які якраз і заперечували право молодих людей продовжувати традиції свого народу.

Немає багато свят у році, які б поєднували такі різні, навіть протилежні символи, як Перше травня у Чеській Республіці. Всього 20 років тому, у травні 89-го ще крокували вулицями Праги під звуки військових маршів колони трудящих із обов’язковими прапорцями в руках. А в гуртожитках тихесенько збиралися студенти, читали поезію романтиків і згадували традиції своїх батьків. Адже для чехів Перше травня спрадавна починалось уночі спаленням відьом і з ними – усього зла.

Джерело свята в поганських часах, воно є символом плодючості. Вважалось, що в ніч на перше травня злітаються звідусіль відьми, розкриваються печери і підземелля, а тому саме цієї ночі треба шукати скарби. Люди колись вірили, що від злих чарів і відьом оберігає вогонь, а тому розпалювали вогнища. Ця традиція пережила віки, нині не тільки в селах, але й у містах закладають багаття, щоб спалити відьом.

Одна з пражанок, Маґда, розповіла Радіо Свобода: «Це така народна традиція, яка збирає людей переважно на краю села чи міста, де вони розкладають вогнище. Вони там веселяться, розповідають легенди. Пригадую собі, що в часах мого дитинства і молодості, за тоталітаризму нічого такого не відбувалось. Тільки старші люди розповідали, як палили відьом».

Ставлять майку і проводять Маялесу


Ще одна першотравнева традиція відзначається на чеських землях від 16 століття. Йдеться про майку – розквітле дерево, найчастіше це береза чи смерека, прикрашена вгорі кольоровими стрічками. Тільки юнаки мають право ставити майку і ганьба їм, якщо майку хтось із сусіднього села вкраде. Від Майки і маю, старочеської назви місяця травня, походить і назва одного з найромантичніших чеських студентських фестивалів – Маялесу. Цього дня студенти обирають свого короля – найрозумнішого і дотепного юнака, якого коронує сам мер чеської столиці.

Чеський першотравень пов’язаний із ще однією традицією – відзначати всім народом день народження найвідомішого чеського поета – романтика Карела Гінека Махи й його поему «Май», що змушує не одне закохане серце битись сильніше. Маха для чехів символ кохання і весняних надій. Біля пам’ятника чехи читають поезію Махи, до речі, найвідоміший переклад «Маю» на українську належить поетові Юрію Дарагану. Першого травня до пам’ятника Масі щороку кладе маленький букетик фіалок перший чеський президент Вацлав Гавел, а з ним це роблять сотні пражан. Так відроджуються в Чехії давні традиції, а про зібрання членів компартії цього дня вже ніхто не згадує.

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Оксана Пеленська

    Колишня співробітниця Радіо Свобода, фрілансерка, дослідниця історії української еміграції і мистецтва у міжвоєнній Чехословаччині, авторка Енциклопедичного словника «Україна поза Україною». Пише на теми культури і політики

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG