Доступність посилання

ТОП новини

«Репортери без кордонів» заявили про згортання свободи преси в Україні


Правозахисна організація «Репортери без кордонів» заявила про згортання свободи преси в Україні і закликала владу вжити заходів для протидії цьому.

«Кілька місяців поспіль посилюється тиск на незалежні медіа в Україні. «Репортери без кордонів» (RSF) закликають українську владу виконати рекомендації своєї дорожньої карти, представленої рік тому, щоб захистити незалежну журналістику і право на інформацію в країні. Стеження, погрози мобілізації в армію, посилення контролю з боку влади… Політичний тиск і перешкоди на українські медіа зростають», – йдеться в заяві організації.

Як заявили правозахисники, від початку 2024 року щонайменше п’ять журналістів зазнали стеження або погроз через публікації про корупцію, стало відомо про «випадок політичного втручання: 24 травня директором Національного інформаційного агентства «Укрінформ» було призначено військового представника, а 29 травня було виявлено внутрішню цензуру − серед співробітників був поширений список заборонених гостей. І відтепер, згідно з військовим указом, оприлюдненим у ЗМІ 12 червня, цитати й інтерв’ю з представниками збройних сил мають надсилатися до Центру стратегічних військових комунікацій за три дні до публікації».

У RSF заявили, що, крім стримуючого фактору, такий термін перевірки обмежує висвітлення війни в реальному часі.

Керівниця відділу RSF у Східній Європі і Центральній Азії Жанна Кавельє наголосила, що тиск, погрози і втручання мають припинитися.

«Незважаючи на захопливу стійкість після російського вторгнення 24 лютого 2022 року, український медіаландшафт залишається крихким. Дорожня карта свободи преси, представлена RSF українській владі на початку червня, містить найважливіші пріоритети для захисту незалежної журналістики і права на інформацію в країні. Ми закликаємо владу невідкладно виконати ці рекомендації», – наголосила вона.

В організація зазначили, що передана українській владі дорожня карта «Репортерів без кордонів», яку презентували в травні 2023 року, містить сім «конкретних і детальних» рекомендацій щодо:

  • боротьби з безкарністю за злочини проти журналістів;
  • притягнення до відповідальності осіб, причетних до пропаганди, що підбурює до воєнних злочинів;
  • сприяння плюралізму і незалежності медіа;
  • припинення неправомірних обмежень або дискримінації у висвітленні війни;
  • забезпечення фінансування журналістики;
  • сприяння якісній журналістиці через Ініціативу журналістської довіри;
  • приєднання до Міжнародного партнерства за інформацію і демократію.

Україна в цьогорічному Світовому індексі свободи преси RSF посіла 61 місце із 180, піднявшись на 18 позицій, порівняно з минулорічним рейтингом.

Опублікувавши рейтинг у травні, «Репортери без кордонів», зокрема, заявили, що український медіаландшафт є різноманітним, але частково залишається під контролем олігархів, які володіють більшістю національних телеканалів.

«Держава також стала центральним медіа-актором після російського вторгнення в лютому 2022 року. Медіа-сектор несе на собі основний тягар впливу російського вторгнення, що порушує роботу редакцій і навіть ставить під загрозу їхнє економічне виживання», – йдеться у звіті.

Форум

XS
SM
MD
LG