У Єврокомісії пропонують українській владі оцінити, чи забезпечує телемарафон «Єдині новини» плюралізм ЗМІ. Про це заявили у відповідь на запит Радіо Свобода щодо відповідності телемарафону законодавству ЄС про свободу слова і медіа.
«Регулювання медіа в ЄС, а точніше Директива про аудіовізуальні медіапослуги, передбачає дотримання Хартії основних прав ЄС, включаючи повагу до плюралізму ЗМІ. У цьому контексті українській владі пропонується оцінити, чи виконує телемарафон цю функцію і є найкращою платформою для вільного обміну думками між українцями і зміцнення згуртованості й стійкості українського суспільства», – зазначили у Єврокомісії.
В органі виконавчої влади ЄС також зауважили, що телемарафон має охоплювати «якомога ширше представництво ЗМІ України».
«Ми продовжуємо виступати за присутність в українському медіаландшафті й телемарафоні ЗМІ, які виражають погляди демократичної опозиції», – підкреслили в Єврокомісії.
На запитання щодо впливу телемарафону на подальшу євроінтеграцію України в Єврокомісії нагадали зміст свого звіту про розширення за 2023 рік і рекомендації «розробити дорожню карту для підтримки відновлення плюралістичного, прозорого і незалежного післявоєнного медіаландшафту» до осені 2024 року. Оновлену оцінку ситуації в Україні довкола медіа, зокрема, Єврокомісія оприлюднить якраз восени 2024-го.
У Єврокомісії наголосили, що «уважно стежать» за ситуацією зі свободою ЗМІ та плюралізмом медіа в Україні, виділяючи в цьому контексті важливість суспільного мовника.
«Незалежний суспільний мовник «Суспільне» відіграє важливу роль в українському медіаландшафті, надаючи простір для розмаїття думок. Суспільне дотримується стандартів незалежної журналістики і має хороший досвід трансляції контенту, який не піддається політичному впливу. Важливим чинником у функціонуванні Суспільного є його фінансування. Ми стурбовані тим, що фінансування з держбюджету наразі не вистачає для забезпечення сталого розвитку медіа та передбачених законом обсягів», – наголосили в Єврокомісії.
Зі свого боку, ЄС обіцяє продовження підтримки незалежних ЗМІ, зокрема громадського мовника і місцеві медіа.
«Зрештою, український уряд зобов’язаний забезпечити стабільну основу для незалежних медіа в Україні», – резюмували в Єврокомісії.
Читайте також: Держдепартамент США згадав про український телемарафон у своєму звіті про права людини
Відколи Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну в лютому 2022 року, головні українські телеканали транслюють спільний контент – цілодобовий телемарафон «Єдині новини», який вони створюють у співпраці з високопоставленими представниками влади.
Водночас відсоток тих, хто вважає існування єдиного телемарафону виправданим, у 2023-му знизився із 58% до 41%, такі дані щорічного дослідження «Індексу медіаграмотності української аудиторії», оприлюднені в квітні.
Державний департамент США у своєму квітневому звіті про дотримання прав людини у світі в розділі про Україну згадав телемарафон. Згідно зі звітом, в Україні в 2023 році спостерігалися випадки порушення права на свободу слова.
«Конституція і закон передбачають свободу вираження поглядів, у тому числі для преси й інших ЗМІ, але влада не завжди поважала ці права. Президент Зеленський підписав указ про введення воєнного стану в лютому 2022 року після повномасштабного вторгнення Росії в Україну, що дозволило подальше обмеження ЗМІ і свободи медіа. Наприклад, національний телемарафон – ротаційна платформа каналів, які дотримуються урядової лінії повідомлень про війну – забезпечив безпрецедентний рівень контролю над телевізійними новинами у прайм-тайм. Більше того, деякі ЗМІ повідомили про відсторонення від вигідних контрактів на мовлення і тиск з боку Офісу президента ще навесні 2022 року», – йшлося у звіті.
Форум