У той час, як російські війська останніми тижнями посилили свій наступ на сході України, їм допомагає новий інструмент на полі бою: безпілотники, які літають за допомогою оптоволоконних кабелів.
«Використання оптоволоконних FPV-дронів, безумовно, створює нові виклики на полі бою», – сказав прикордонник «Фенікс» з бригади «Помста».
Радіо Свобода, згідно з правилами ЗСУ, в цій публікації йменує військових за їхніми позивними чи іменами.
На відміну від стандартних FPV-дронів (термін, який використовується для дронів, керованих за допомогою відеоканалу, що передається по бездротовій мережі на гарнітуру пілота, мобільний пристрій або інші дисплеї), використання оптоволоконних кабелів дозволяє дронам працювати без радіосигналів. Це робить їх менш вразливими до засобів радіоелектронної боротьби (РЕБ), оскільки вони залишаються на прямому зв’язку зі своїми операторами через тонкі котушки оптоволоконного кабелю, що нагадує волосінь до 15 метрів довжиною.
У той час як українські війська борються зі зменшенням підтримки Заходу зброєю та перевагою Росії в живій силі, модифіковані дрони символізують зміну тактики бою в Україні. Київ, як і Москва, посилюють бойові дії, у той час як обидві країни вступають у вирішальний етап війни перед тим, як обраний президент США Дональд Трамп, який пообіцяв швидко припинити війну, повернеться на посаду 20 січня.
Повідомляється, що нові дрони використовуються з літа, але українські військові кажуть Радіо Свобода, що ці безпілотники стають основним елементом бойової стратегії Москви, в той час як вона прагне домогтися захоплення якомога більшої кількості території на сході України.
«Дуже небезпечна зброя»
Це дуже небезпечна зброя. Це як цегла з пропелером, що летить на вас«Варан»
Багато військових також кажуть, що, окрім як для розвідки, нові дрони все частіше використовують російські війська як самознищувальні безпілотники з невеликим вантажем для атаки українських позицій і машин.
«Це дуже небезпечна зброя. Це як цегла з пропелером, що летить на вас, і ви мало що можете з цим зробити», – каже «Варан», офіцер 148-ї артилерійської бригади.
Зіткнувшись зі зміною тактики, військові кажуть, що вони були змушені швидко адаптуватися – до неоднозначних результатів.
Костянтин, командир батальйону 1-ї президентської бригади оперативного призначення Нацгвардії «Буревій», каже, що неефективність радіоелектронного глушіння нових дронів призводить до того, що ті проникають глибше в українські позиції, де літають або досягають цілей з більшою точністю, ніж традиційні FPV-дрони.
Це дозволяє їм краще бачити наші позиції, завдавати точніших ударів і літати на більші відстані. Це трохи ускладнює ситуаціюКостянтин
«Це дозволяє їм краще бачити наші позиції, завдавати точніших ударів і літати на більші відстані. Це трохи ускладнює ситуацію», – каже він.
Ці ускладнення змусили начальника Головного управління розвідки Міноборони України Кирила Буданова назвати нові дрони «великою проблемою для нас» в ефірі телемарафону у 31 грудня.
8 січня американський Інститут вивчення війни написав, що Росія все частіше розгортає оптоволоконні дрони в рамках свого поточного наступу, і заявив, що безпілотники завдали серії нових ударів уздовж лінії фронту.
«Швайка», пілот дрона та командир взводу, дислокованого поблизу Соледару на сході України, каже, що через довгі оптоволоконні кабелі дрони складніше виявити. У той час як військові часто можуть здалеку помітити антени, які використовуються для керування стандартними FPV-дронами, і вимкнути їх, у російських дронів є лише довга тонка волосінь з легко прихованим котком, який живить її.
«У нього є лише невелика коробка, куди поміщається оптоволоконний кабель від самого дрона, і його дуже легко не побачити, оскільки вона розміром з пачку цигарок», – каже він.
Ще одна перевага над стандартними FPV-дронами полягає в тому, що оптоволоконні дрони менш ймовірно можуть втратити сигнал, і можуть легше переслідувати цілі.
«Якщо пілот має професійну підготовку, використання оптоволоконних безпілотників дозволяє йому літати дуже низько, навіть ковзати по рослинності, не втрачаючи відеосигналу», – сказав «Лютий», командир FPV-підрозділу 3-ї окремої штурмової бригади. «(Це дозволяє – ред.) їм проводити розвідку та досягати цілей, в іншому випадку недоступних для звичайного дрона».
Не без вад
Український прикордонник «Медоїд» каже, що найбільший урок, який він отримав від роботи з дронами – це необхідність вживати додаткових заходів обережності та краще маскувати потенційні цілі та персонал.
Оптоволоконні дрони не позбавлені недоліків, додає він, – вони гірше працюють на невідкритих місцевості та просторах. «Медоїд» каже, що він бачив, як кілька з них застрягли в гілках дерев. Дрони також обмежені у відстані, яку вони можуть долати, і в залежності від дальності дії кабелю, обмежені можливістю завдавати ударів.
Враховуючи ці перешкоди, військові кажуть, що найлегший спосіб знищити оптоволоконні дрони стрілецькою зброєю. Інші кажуть: щоб їх виловити, вони розгортали великі сітки, навіть рибальські. Кабелі можна відрізати вручну, але це ризикує наразити бійців на вогонь противника.
Але у війні, де кожен поступ може виявитися вирішальним, нові дрони впливають на поле бою.
Повідомляється, що Росія нарощує виробництво оптоволоконних безпілотників, а Україна також має намір розробити власні версії, враховуючи модель, представлену Міністерством оборони України на початку цього місяця.
«Поки що ми все ще на етапі тестування, – сказав «Лютий». – Ми всі бачимо цю кричущу рекламу з обіцянками, але на практиці ми тільки починаємо розвиватися в цьому напрямку».
5 січня головнокомандувач Збройних сил Олександр Сирський повідомив, що українські військові почали застосовувати FPV-дрони на оптоволокні.
Форум