У середньому 80% українців ідентифікують себе в першу чергу як громадяни України, свідчать дані опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології й оприлюдненого 10 грудня.
Соціологи запитували: «Ким ви вважаєте себе в першу чергу?» і пропонували варіанти відповідей, які варіюють від «мешканцем села, району чи міста» до «громадянином світу».
«За останні понад 30 років можна говорити про зростання самоусвідомлення як частини української нації – якщо на початку 2000-х років лише 40% у першу чергу ідентифікували себе як громадяни України (а значна частина населення мали більш локальну ідентичність – як-от мешканець свого населеного пункту чи регіону), то далі в період до 2014 року середній показник становив 51%, у період до 2022 року – 60%. Наразі, після 2022 року, у середньому 80% українців ідентифікують себе як громадяни України», – кажуть автори дослідження.
При цьому в КМІС наголошують, що у всіх регіонах абсолютна більшість ідентифікують себе у першу чергу як громадяни України. Так, за даними опитувань КМІС у 2022-2024 роках у середньому 80% жителів заходу, 82% – центру, 80% – півдня і 77% – сходу вважають себе в першу чергу громадянами України.
«Те саме стосується й інших категорій населення: зокрема, незалежно від етнічного походження чи мови абсолютна більшість вважають себе громадянами України. Зокрема, у період 2022-2024 років у середньому 81% українськомовних і 75% російськомовних респондентів ідентифікували себе в першу чергу як громадяни України», – йдеться в повідомленні.
Автори дослідження додають, що, крім високої громадянської ідентифікації, є чітке усвідомлення Росії як ворога (що сприяє кращій делімітації України як своєї Батьківщини): 96% на заході, 93% у центрі, 90% на півдні, 88% на сході, 96% україномовних українців і 80% російськомовних погано ставляться до Росії.
24 серпня оприлюднене КМІС опитування засвідчило, що абсолютна більшість українців, щонайменше 87%, підтримують незалежність України, лише 0,3% вважають, що Україні слід об’єднатися з Росією.
На початку листопада Київський міжнародний інститут соціології опублікував результати опитування, згідно з яким більшість опитаних (63%) «готові терпіти війну стільки, скільки буде потрібно». Тоді, як зауважили соціологи, між лютим і жовтнем 2024 року вперше було зафіксовано зниження частки тих, хто «готовий терпіти війну стільки, скільки буде потрібно».
Форум