Володимир Путін, виступаючи 2 вересня перед школярами у Тиві, похвалився, що наступ на Донбасі йде темпами, яких «давно не було». Аналітики зазначають, що Росія і справді просувається у бік Покровська, проте пояснюють, про які темпи та які сили йдеться. Подробиці телеканал «Настоящее время», створений Радіо Свобода з участю Голосу Америки, розпитав в аналітика Conflict Intelligence Team (CIT) Олексія Альшанського.
Наприкінці серпня аналітики Інституту вивчення війни (ISW) оцінили поступ Росії в Донецькій області як «значні тактичні успіхи». За даними на 1 вересня, наступальна операція армії РФ у цьому районі продовжилася: згідно з геолокацією, російські війська просунулися на захід від Михайлівки та в межах центральної Долинівки (обидва населені пункти розташовані на південний схід від Покровська).
При цьому ISW не виявив підтверджень того, що російські війська діють у Селидовому (також на південний схід від Покровська), незважаючи на численні заяви Росії про просування в межах цього населеного пункту. Міноборони РФ раніше заявило про захоплення села Пташине, за даними ISW, це сталося 22 серпня.
Мова дійсно йде про кілометри просування вглиб, коли раніше були сотні метрів
Водночас, за інформацією того ж ISW, наступ української армії в Курській області не вплинув істотно на те, що відбувається на Покровському напрямку в Донецькій області. 2 вересня міська влада Покровська повідомила, що в місті будують укріплення для міських боїв. Крім того, деякі українські ЗМІ з посиланням на військових пишуть про підкріплення, відправлене до Покровська. Співрозмовник «24 каналу», офіцер ЗСУ Микола Мельник, зазначає, що у разі втрати Покровська українським військовим буде складніше обороняти Часів Яр та Костянтинівку.
Аналітик Conflict Intelligence Team (CIT) Олексій Альшанський, коментуючи в ефірі Настоящего времени те, що відбувається на Покровському напрямку, зазначив, що «мова дійсно йде про кілометри просування вглиб, коли раніше були сотні метрів». Але, на думку Альшанського, «це не ті темпи, які можна назвати ефективними»:
«На даний момент російська армія стоїть за вісім-дев'ять кілометрів від Покровська. І якщо ми порівняємо просування минулого місяця, то вони просунулися на дев'ять кілометрів до Покровська за цей час. Це не феноменальний поступ, не варто переоцінювати, і треба розуміти, що кожен кілометр дається російській армії ціною великих втрат.
Так, дійсно, цей поступ застав ВСУ на цій ділянці не в найвигіднішому становищі. Тобто ми бачимо такі темпи просування, які говорять лише про те, що ЗСУ на цій ділянці фронту справді має великі проблеми з особовим складом. А російське угруповання діє так агресивно, так завзято, тому що розуміє, що частина українських резервів не прибуде під Покровськ, бо вони задіяні на Курському напрямку».
Без нових резервів продовжувати з тим же темпом армії РФ не вдасться
Разом з тим, зазначає аналітик, після просування російської армії буде потрібен перепочинок: вона має проблеми з особовим складом і логістикою. «Відповідно, зараз їм потрібно закріпитись у тих населених пунктах, які вони вже пройшли. А треба розуміти, що коли російська армія просувається українською землею, це означає знищення населених пунктів. Здебільшого у росіян у тилу – руїни, їм потрібно в цих руїнах зараз закріплюватися, щоб постачати та підтримувати свій наступ далі».
Чисельність угруповання російських військ у цій частині Донецької області аналітик оцінювати не береться, проте зазначає, що Росія просувається ціною великих втрат і за рахунок майже кратної чисельної переваги: »На деяких ділянках різниця тих, хто обороняється до сил наступу досягала один до восьми. Тобто неможливо повноцінно тримати оборону, та й ефективно неможливо тримати оборону – можна лише відходити за такого співвідношення сил.
Якщо ми згадаємо військові статути, то тримати оборону потрібно проти супротивника, що перевищує вашу чисельність не більше ніж утричі». При цьому без нових резервів (які, не зрозуміло, чи Росія може оперативно перекинути на цю частину фронту) продовжувати з тим же темпом армії РФ не вдасться, вважає співрозмовник.
Втрата Покровська, якщо вона станеться, не буде чимось вирішальним для українських сил
Він також закликає не вважати Покровськ ключовим населеним пунктом і зазначає, що російське військове командування називало ключовими і Авдіївку, і Бахмут, і Вугледар, взяті з величезними втратами.
«Так, це створить проблеми для ЗСУ, але втрата Покровська, якщо вона станеться, не буде вирішальною для українських сил. Відповідно ми бачимо, що вони просунулися за місяць на 9 кілометрів, і залишилося 9 кілометрів до міста. Якщо Росія продовжить тими самими темпами наступати, а Україна не вирішить проблеми з особовим складом, то вони можуть дійти протягом місяця до Покровська і навіть розпочати бої за місто.
Чи триматиме ЗСУ місто до останнього, чи вибудовується повноцінна оборона міста, тобто чи готується місто до повноцінної та затяжної оборони просто зараз – ми не знаємо».
Покровськ є важливим містом для військової та цивільної логістики на Донбасі. Втрата Покровська ускладнить постачання для ЗСУ. Також буде суттєво ускладнена евакуація цивільного населення у західні регіони України. Крім того, у військ РФ з'явиться можливість розділити угруповання ЗСУ на Донбасі (що полегшить ведення боїв для агресора) як мінімум, на південне (Вугледар, Курахове), центральне (Слов'янсько-Костянтинівська агломерація), та північне (район Сіверська).