Доступність посилання

ТОП новини

Росія збирає з окупованих територій України в рази більше «податків»: що за цим стоїть


Путін похвалився зібраними з окупованих території України «податками». На фото: Дмитрівка в Донецькій області, 12 грудня 2022 року
Путін похвалився зібраними з окупованих території України «податками». На фото: Дмитрівка в Донецькій області, 12 грудня 2022 року

На окупованих територіях значно зросли ціни, скаржаться місцеві

Росія у 2024 році забрала у окупованих територій України майже 94 мільйони доларів під виглядом «податків» – це значно більше, ніж минулого року. Що відбувається з економікою в окупації – розбирався телеканал «Настоящее время» (проєкт Радіо Свобода за участі «Голосу Америки»).

Кремль 2024 року збирає з окупованих частин регіонів України значно більше грошей, ніж роком раніше: про це свідчать дані Федеральної податкової служби РФ, і про це на прямій лінії 19 грудня говорив лідер РФ Володимир Путін.

2022 року, одразу після початку повномасштабної війни Росії проти України, підприємиця Аліна – власниця магазину косметики в окупованому Донецьку – записала ролик із оглядом цін.

«Майже нічого не працює, а наш магазин працює. Тому що ціни дуже зросли, відсотків на 30-60, і треба все піднімати», – пояснює вона.

Закінчується ролик так само, як і багато інших часів повномасштабної війни: «Почали стріляти, ми їдемо. Іду в машину, руки трясуться».

Читайте також: Ув'язнення у собачому вольєрі, здирництво, рекет: як Росія «чеченізує» Донбас

На окупованих територіях ціни зросли не тільки на косметику. Блогер на ім'я Сергій у 2023 році робив огляд цін на продукти у захопленому Луганську, зазначивши, що вони дорожчають з кожним місяцем. А потім зайшов до кафе.

«Нереально дорога брускета – хліб та бекон. Середній чек на одну людину – 1500 рублів, якщо хочете наїстися», – підраховує він.

Володимир Путін розвитком економіки на захоплених територіях України задоволений.

«У тій самій «Луганській народній республіці» (окупованій Росією частині Луганської області – ред.), здається, на 97% зросли податки. У Донецьку зростання склало вже десь 79 відсотків, у Луганську – взагалі 90 з гаком, а в Херсоні та Запоріжжі, у цих областях, – 200 із лишком відсотків зростання. Там абсолютні цифри менші і база була меншою, але просто це тенденція, і вона стійка», – заявляв він на прямій лінії.

Як пише російське видання РБК, посилаючись на дані Єдиного порталу бюджетної системи РФ, за дев'ять місяців 2024 року Кремль зібрав із захоплених територій України майже 94 млн дол. «податків» – і це вже більше на 22% порівняно з усім 2023 роком. Експерти в коментарях виданню причиною зростання називають збільшення інвестицій. Туди їдуть військові, вчителі, медики, будівельники на підвищені оклади і сплачують «податки» вже з окупованих територій.

І Путін, і російська державна статистика, і російські видання розмежовують окупований Крим і окуповані території Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей. Крім того, що стосується захоплених земель материкової частини України, вони не зазначають, що Росія контролює їх не повністю.

5 жовтня 2022 року Путін підписав «закони про прийняття» до складу Російської Федерації Донецької та Луганської областей (вони були зазначені як «ДНР» та «ЛНР»), Запорізької та Херсонської областей України: у «документах» так само не вказувалась, що РФ контролює ці області частково.

Київ та переважна кількість держав у світі не визнають анексію Росією українських територій.

«Основними платниками цього «податку» є ті, хто приїжджає з Росії відновлювати, як вони кажуть, ці території. Наприклад, відновлювальні роботи проводять бригади з Москви, Башкортостана, Удмуртії. У Луганську те саме», – пояснює журналіст Сергій Гармаш.

Тіктокер Кирило Сіріус знімає рекламу для бізнесу у різних містах окупованої частини Донбасу. Бізнес переважно дрібний, чого не скажеш про ціни на товари, які він рекламує, – канцтовари, ялинкові іграшки, спідня білизна. Іноді і нерухомість.

Читайте також: «Вони впевнені, що там залишаться». Чи відновлює Росія окуповані міста і захоплені підприємства Донбасу?

Стара хрущовка на околиці окупованої Макіївки за 30 кілометрів від лінії фронту зараз продається за 30 тис. дол. Ціни на нерухомість у Луганську зросли кратно як на вторинне житло, так і на новобудови – 1200 дол. за кв м. Це приблизно вдвічі дорожче, ніж, наприклад, у російському Оренбурзі.

«Місцевим із їхніми доходами вже зараз вирішити квартирне питання практично нереально. Ці всі ціни розраховані насамперед на військових, які зараз отримують великі виплати за участь у так званій «спецоперації» (спеціальна військова операція, як Росія офіційно називає повномасштабне вторгнення в Україну – ред.), – пояснює журналіст Костянтин Скоркін. – І якісь російські фахівці, які зараз теж «зашибають» гроші і хочуть залишитися. Відповідно, всі ці люди – основні покупці цього житла».

Зібравши 94 млн дол. під виглядом «податків», Кремль планує дотувати окуповані регіони наступного року нібито майже на 3,5 млрд дол. У 2024 році окупована частина Донецької області формально отримала 680 млн дол. дотацій із Москви: це у 36 разів більше, ніж, наприклад, Пермський край РФ за майже однакової кількості жителів (офіційно). Щоправда, про інвестиції в такі зруйновані і захоплені російською армією міста як Попасна, Бахмут чи Вугледар, ні Путін, ні російська пропаганда не говорять ні слова.

XS
SM
MD
LG