Доступність посилання

ТОП новини

Час грає на користь Путіну. Захід має терміново змінити свою політику, щоб зупинити війну – експерти


Очільники Росії та Китаю Володимир Путін і Сі Цзіньпін
Очільники Росії та Китаю Володимир Путін і Сі Цзіньпін

Росія не збирається сідати за стіл переговорів, тому що переконана, що перемагає у війні. Примусити Путіна до переговорів неможливо, він має сам захотіти це зробити. Такий висновок зробили західні експерти, військові та дипломати, учасники дискусії в американського фонді «Джеймстаун» .

Експерти обговорили перспективи перемоги України, можливості України та Росії на полі бою, та слабкі сторони Заходу у підході до війни. Головні тези обговорення передає Голос Америки.

Американський генерал у відставці, колишній Верховний командувач Об’єднаних збройних сил НАТО Філіп Брідлав вважає, що проблемою на сьогодні є не посадити Росію за стіл переговорів. Значно складніше, вважає він, переконати Захід публічно визначити рамки для забезпечення миру між Україною та Росією.

Захід має змінити політику

«Я не думаю, що Росію можливо примусити сісти за стіл переговорів. Але я б очікував, що Росія сама захоче сісти за цей стіл і запропонувати своє розуміння, як має виглядати мир. І це, я думаю, буде, щонайменше утримати всі землі, які вони зараз контролюють, можливо, вони навіть зроблять запит на решту частин чотирьох областей на сході [України]. Думаю, вони сядуть за стіл переговорів, тому що захочуть відчути, що вони мають перевагу, і спробують нав’язати це Україні.

Але, надзвичайно важливо, щоб Захід чітко публічно оголосив, що ми підтримуємо Україну, щоб Росія знала, що можливість залишатися в цих частинах України не є предметом переговорів із Заходом. Я думаю, що переконати Захід і розв'язати цю проблему важче, ніж змусити Росію сісти за стіл переговорів», – сказав американський генерал у відставці Брідлав.

Колишній високопосадовець НАТО наголошує, що окупаційні наміри Путіна значно ширші, ніж Україна.

«Україна зараз є епіцентром боротьби, але намір пана Путіна набагато більший, ніж Україна, але ми повинні зупинити це в Україні», – підкреслив він.

Володимир Зеленський відповідає на запитання журналістів у Брюсселі. 17 жовтня 2024 року
Володимир Зеленський відповідає на запитання журналістів у Брюсселі. 17 жовтня 2024 року

Російське суспільство не готове до переговорів про мир – Гаврилов

Український генерал-майор запасу, директор фонду «Ветеранська десятка» Володимир Гаврилов не вірить, що Росія зможе погодитись на переговори. Мовляв, перемовини навряд чи позитивно сприйме російське суспільство.

«Я скептично ставлюся до готовності росіян брати участь у рівноправній розмові щодо цього плану, тому що цей план є катастрофою для Росії, політичним антуражем. Це означає, що вони повинні визнати, що загальна ідея цієї «спеціальної військової операції», загальна ідея їхньої спроби щось змінити в Україні була провальною, що це була погана ідея, і їм буде непросто продати це людям у Росії.

Проблема, в тому, як продати російському народу будь-яке вирішення ситуації в Україні як переможну справу. І тому, звичайно, вони (Кремль) повинні продемонструвати, що Росія захопила якісь території в рамках цієї угоди. Як мінімум Крим, можливо, щось інше. Вони мають представити своїм людям, що всі їхні втрати, всі погані новини для Росії в останні вісім років, що це не марна трата часу і ресурсів, що у них є якесь досягнення», – аналізує колишній заступник міністра оборони України.

Той факт, що Росія публічно вимагає додаткових територій в Україні говорить про те, що вони не розглядають відхід з території України, вважає він.

Постійна публічна підтримка партнерів, неминуче, рано чи пізно, дасть результат
Гаврилов

Але на думку Гаврилова, час – на українському боці. Україна, переконаний він, має продовжувати воювати, а її партнери – демонструвати рішучість у допомозі. Гаврилов каже, що Росія не зможе довго протримати темп цієї війни, бо у неї закінчуються ресурси.

«Звичайно, неможливо передбачити, що буде наступного року або через рік, але якщо ви докладете максимум зусиль, сконцентруєте зусилля, якщо ви мотивовані і ваші люди готові боротися, якщо у вас є підтримка постійна, дуже відкрита, публічна підтримка партнерів, неминуче, рано чи пізно, це дасть результати. І тому ми повинні зосередитися на цьому», – розмірковує генерал Володимир Гаврилов, директор фонду «Ветеранська десятка», колишній заступник міністра оборони України.

(Перший ряд зліва) Президент України Володимир Зеленський, президент Європейської Ради Шарль Мішель, прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан та (другий ряд зліва) прем’єр-міністр Латвії Евіка Сіліна та прем’єр-міністр Італії Джорджія Мелоні. Саміт ЄС у Брюсселі. 17 жовтня 2024 року
(Перший ряд зліва) Президент України Володимир Зеленський, президент Європейської Ради Шарль Мішель, прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан та (другий ряд зліва) прем’єр-міністр Латвії Евіка Сіліна та прем’єр-міністр Італії Джорджія Мелоні. Саміт ЄС у Брюсселі. 17 жовтня 2024 року

«Захід має чітко визначити і оголосити чітку стратегію завершення війни» Бондарєв

Йому опонує колишній російський дипломат, експредставник Росії в Женеві Борис Бондарєв, який у 2022 році засудив російське вторгнення в Україну та отримав політичний захист і право на проживання у Швейцарії.

Він не погоджується із генералом Гавриловим, що час – на боці Україні.

«Росія не одна. Росія будує ці нові осі з Китаєм, Північною Кореєю, Іраном та деякими іншими силами, які стають сміливішими через нерішучість західних країн».

Бондарєв переконаний, що час навпаки – на російському боці, і Путін зараз не має мотивації закінчувати війну.

Путін не може виграти цю війну, але Захід може дозволити йому це зробити
Бондарєв

«Це гра на користь Путіна. … Путін не може виграти цю війну, але йому можуть дозволити виграти цю війну, якщо Захід послабить допомогу Україні. Якщо це станеться, то головними, хто програє, буде не лише Україна, а й загалом Захід, західна спільнота. І тоді ми можемо очікувати багато інших ворожих кроків: як Китай рухається проти Тайваню, Північна Корея рухається проти Південної Кореї, усі вони мають прикриття ядерною зброєю, тому що всі розумітимуть, якщо у вас є ядерна зброя, США, попри всю політичну, економічну та військову могутність, безпорадні, вони нічого не зможуть з цим зробити, тож ви вільні робити все, що хочете хочуть. Це майбутнє, на яке ми зараз дивимося», – аналізує Борис Бондарєв.

Бондарєв також переконаний, що Росію неможливо змусити до переговорів. З Путіним, каже, так не працює.

«Жодні заклики до миру, жодні ініціативи переговорів не можуть змусити нікого з доброї волі йти на ці переговори, особливо пана Путіна. Так не працює. Переговори Путіна відбудуться лише тоді, коли обидві сторони не бачитимуть альтернативи для досягнення своїх цілей. Сьогодні президент Путін бачить, що він може досягти будь-яких цілей силою, які він собі уявляє. Він може кожен день переконувати себе, що російські війська хоча й повільно, з великими втратами, але просуваються в Україні. Тоді як підтримка України Заходом помітно стає менш переконливою. Тому він [Путін] почувається досить безпечно», – аналізує ситуацію у Кремлі російський дипломат у відставці.

Сьогодні президент Путін бачить, що він може досягти будь-яких цілей силою, які він собі уявляє, а тому йом уне треба переговори

Бондарев переконаний, що нині Путіну невигідно починати переговори про мир.

«Єдині переговори, на які він погодиться, це просто диктувати свої умови, свою волю, щоб його умови однозначно прийнялися. І ми знаємо ці його умови - демілітаризація України, її роззброєння, денацифікація, тобто зміна політичного режиму в Україні, тож Україна має потрапити в повну залежність від Росії, а можливо, і повністю увійти до складу Росії», – каже про погляди Путіна Борис Бондарєв.

Політику США й інших країн Заходу щодо війни в Україні він називає нерішучою.

Захід має чітко визначити і оголосити чітку стратегію завершення війни, додає він.

Марк Рютте і Володимир Зеленський. Харків, 1 березня 2024 року
Марк Рютте і Володимир Зеленський. Харків, 1 березня 2024 року

Російські еліти вірять у перемогу Росії в цій війні

Аналізуючи настрої всередині Росії, Бондарєв переконаний, що російське суспільство та оточення Путіна не готове прийняти мир, навпаки, вони переконані, що рухаються до перемоги.

Пересічний росіянин не відчуває болю, завданого війною

«На відміну від поширених уявлень, що росіяни дуже колективні, сьогодні все інакше. Кожен росіянин думає насамперед про себе, про свою сім'ю, і все, що він хоче від влади, аби йому дали спокій. Тому більшість російського суспільства дуже аполітична, дуже байдужа, намагається дистанціюватися від того, що відбувається. В суспільстві це проявляється так: «Якщо уряд хоче війни, гаразд, вони можуть мати війну, але це не повинно бути нашою проблемою». Це не дуже морально, але це те, що ми бачимо пересічний росіянин не відчуває болю, завданого війною, йому цілком добре, він цілком задоволений тим, що має. І більшість населення не постраждало безпосередньо від війни, або принаймні вони не бачать цього логічного зв’язку між війною та погіршенням економіки», – описує настрої в Росії Бондарєв.

Колишній дипломат визнає, що оточення Путіна не задоволене війною, санкціями та економічними труднощами, але російські еліти, і як і сам Путін, вірять у перемогу Росії в цій війні, вважає Бондарєв.

«Щодо оточення Путіна? Немає секрету, що вони не дуже задоволені самою війною. Гадаю, це їх усіх застало зненацька, коли Путін вирішив вдертися в Україну. Але все ж Путіну вдається переконувати всю свою еліту, що ця війна врешті-решт буде переможною, що Україна буде врешті-решт буде завойована чи підкорена, і що Захід, що є найважливішою частиною цього, що Захід муситиме визнати цю нову реальність. … що Путін і його нова «російська імперія» повинні мати власну виключну сферу впливу, куди жоден інший блок чи велика держава не мають права втручатися», – аналізує він.

Путіну вдається переконувати всю свою еліту, що ця війна врешті-решт буде переможною

Бондарєв звертає увагу, що до сьогодні чимало людей з оточення Путіна можуть вільно пересуватись і продовжувати бізнес у Європі та США:

«Його еліта, можливо, не дуже рада війні. Вони багато втратили. Вони під санкціями, більшість, але не всі. Сьогодні багато людей з бенефіціарів Путіна, бенефіціарів його режиму можуть вільно їздити до Європи, навіть до Сполучених Штатів, і мати там активи. Але він все одно каже їм, потерпіть. Ще кілька місяців, можливо, рік. Захід вже зазнає краху. Захід вже слабшає. Ми це бачимо. Побачимо, що буде після виборів у США».

Бондарев згадує документ про гарантії безпеки, який обговорювали США та Росія у 2021 та 2022 роках. Зокрема, там йшлося, що країни НАТО не повинні втручатися у внутрішні справи Росії, тобто у справи країн під сферою впливу Росії. За словами Бондарєва, Путін вірить, що протести у Росії можуть статися лише, якщо це буде організовано західними силами, і «протест – це найбільший страх Путіна».

Щоб змінити ситуацію, Захід має робити значно більше для України, ніж те, що він робить зараз, вважає російський дисидент.

Загалом експерти зійшлися в думці, що нинішня допомога та риторика Заходу є недостатньою, щоб зупинити війну і зберегти Україну.

  • Зображення 16x9

    Ярина Матвійчук

    Приєдналася до команди «Голосу Америки» у 2014 році. Перед тим працювала в американському журналі National Geographic та на Радіо Свобода ведучою та редактором програми «Ранкова Свобода». У Києві волонтерила на «Радіо Марія» та в кіностудії Cinema House Group, у Гавані доглядала за хворими українськими дітьми в рамках проєкту «Україна – Куба». Розповідає, що любить книжки і поважає добре почуття гумору. Рецептом свого життя називає «Похвалу глупоті» Е. Роттердамського. Мріє покататися на всіх видах транспорту та спробувати їжу різних народів світу.

Форум

НА ЦЮ Ж ТЕМУ

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG