Архів Служби безпеки України передав понад 15 тисяч електронних копій документів часів Другої світової війни Польському інститутові національної пам’яті.
Першу частину цих документів поляки отримали минулого тижня у Гданську, другу ж частину українська сторона передала польській сьогодні під час відкриття виставки «Знищення польських еліт. Катинь – Акція АБ» у Національному музеї історії України у Києві.
«Документи унікальні. З моменту створення не мають жодної позначки, що хтось їх бачив. Вони були оперативною інформацією. Тепер вони стали історичною інформацією. Це списки тих польських військовослужбовців, офіцерів, які втекли з таборів у Рівненській області, це списки військових, які перебували у таборі в Старобільську, і що важливо, крім документів того періоду, ми знайшли частину документів про те, як радянська тоталітарна машина в особі радянських органів державної безпеки робила все, щоб приховати правду», – сказав директор Державного галузевого архіву СБУ Ігор Кулик.
Раніше у Гданську українська сторона передала матеріали про розстріли польських військовополонених у 1940 році в Старобільську Луганської області, документи про провідних діячів ОУН і командирів УПА, про радянську диверсійну групу «Арсенал», що діяла проти польської Армії крайової. Натомість Польський інститут національної пам’яті передав Україні копію кримінальної справи керівника німецької окупаційної адміністрації в Україні райхскомісара Еріха Коха.
До кінця цього року українські та польські історики обіцяють презентувати 9-й том спільної багатотомної наукової серії «Польща та Україна у 30-х – 40-х роках XX століття. Невідомі документи з архівів спеціальних служб», в рамках підготовки якого і відбувся обмін документами.
Минулого місяця Верховна Рада України ухвалила закон про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917–1991 років.