Доступність посилання

ТОП новини

Проблеми інтелектуальної власності – камінь спотикання для економіки


Київ – Корупція у сфері інтелектуальної власності та недосконала система її захисту гальмують розвиток економіки та відлякують інвесторів – таких висновків дійшли експерти і правники, учасники круглого столу про захист інтелектуальних прав. Натомість в Держдепартаменті інтелектуальної власності відносять Україну до світових лідерів у царині її захисту.

Адвокат Дмитро Гузій спеціалізується на захисті майнових прав на винаходи, торговельні марки і твори мистецтва. І щоразу стикається із тим, що державна система реєстрації та захисту права власності в Україні працює вкрай неефективно. Дмитро Гузій називає причини цього: «Наскільки якісно виконує свої функції Держдепартамент інтелектуальної власності? 10 років поспіль він намагається розв’язувати одні й ті ж проблеми. Держдеп отримав фінансові важелі у цій царині – хоча це й суперечить закону, – вважає адвокат. – У Міністерстві освіти та науки та в Департаменті інтелектуальної власності – немає жодного профільного фахівця. А відтак немає і жодних серйозних розробок у цій сфері. Все згадане свідчить про глибоку інституційну кризу».

З-поміж інших проблем цієї сфери Дмитро Гузій називає недосконалість законодавства – в якому механізми стягнення коштів за реєстрацію права власності, на його думку, виписані краще, аніж захист цього права.

Право на винаходи – поле для зловживань

Днями комітет освіти і науки Верховної Ради оприлюднив висновки міжнародних експертів про те, що Україна за рівнем захисту інтелектуальної власності посідає 114-е місце у світі.
Однак заступник голови Департаменту інтелектуальної власності Володимир Дмитришин цю інформацію заперечує.

«В Україні – одна з найбільш ефективних у Європі систем захисту інтелектуального продукту. Причому створена фактично з нуля. Приклад – підготовка до «Євро-2012». В Мішеля Платіні немає жодних претензій щодо нашої системи захисту інтелектуаьлних прав. Ми цілком здатні запобігти будь-яким зловживанням у цій сфері під час проведення чемпіонату», – каже Володимир Дмитришин.

Тим часом в Україні щороку порушується понад 200 кримінальних справ за злочини проти інтелектуальної власності – повідомляють в МВС. І це лише видима частина проблеми, переконаний голова комітету освіти і науки Верховної Ради Володимир Полохало. Головною причиною її він вважає корупцію.

«Рахункова палата встановила розкрадання коштів у сфері оформлення прав інтелектуальної власності на суму 16 мільйонів. Тоді як увесь обсяг зборів за її реєстрацію – 30 мільйонів. Розглядала такі факти і Генеральна прокуратура. Чому розглядаємо, але не реагуємо? Це означає, що державні органи, аж до прокуратури, інтегровані в систему корупції», – зазначив Володимир Полохало.

Про безлад у цій сфері розповідає і дослідник інтелектуальної власності Петро Крайнєв, але він пояснює це не лише корупцією: «З нашими законами рейдерові легко захопити чужу інтелектуальну власність. Для прикладу, маємо шість патентів на однин і той самий пристрій – систему розсування дверей. Держава дії як ЖЕК: взяла гроші, видала довідку, і все. Немає жодної експертизи під час патентування, а потім власник патенту судиться з усіма українськими підприємцями, які використовують більш ніж півстоліття відомі у світі технології, і стягує з них за це гроші, як за власний винахід».

Загалом експерти констатують, що недосконала система захисту інтелектуальної власності гальмує розвиток економіки України, зокрема – відлякує інвесторів у наукоємних галузях.

Для розв’язання проблем у цій сфері учасники форуму пропонують парламентові терміново розглянути законопроекти про зміни в системі захисту власності, які вже готові, але їх розгляд, з невідомих причин, вже кілька разів переносився.
  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG