Олексій Коваленко
Те, що зараз відбувається на кордоні Білорусі з Україною – нарощування білоруських військ, озброєння та військової техніки уздовж кордону – аналітики називають черговим маневром Лукашенка на замовлення Кремля, щоб відволікти і розтягнути сили ЗСУ вздовж ширшого фронту.
Насправді ж очільник Білорусі всіма силами прагне уникнути втягнення у війну, щоб уникнути внутрішніх політичних витрат. Адже в Білорусі наближаються президентські вибори (лютий 2025 року), і Лукашенко, ймовірно, хоче зберегти контроль над громадськими настроями, а також мати доступ до своїх військових, щоб придушити будь-які майбутні протести. Як він це зробив наприкінці 2020 року.
Більше про заяви Лукашенка та настрої серед населення Білорусі в інтерв'ю кореспонденту Голосу Америки Олексію Коваленку розповів заступник керівника Об’єднаного перехідного кабінету Білорусі, голова Народного антикризового управління і колишній міністр культури Білорусі Павло Латушко.
За словами Латушка, переважна більшість населення Білорусі не підтримує ідею війни з Україною, тому білоруський очільник Лукашенко, пам'ятаючи про масові виступи проти сфальсифікованих президентських виборів у 2020 році, не наважиться на непопулярне рішення.
Інтерв'ю відредаговане для ясності й плинності.
– То що стоїть за заявами Лукашенка про відведення або пізніше про перекидання військ до кордону з Україною?
– Думаю, що треба подивитись, як розвивались події. Перше, що ми бачимо – Лукашенко відвів частку збройних сил Білорусі від кордону з Україною. І сказав тоді, що треба їхати до Путіна і все йому пояснити. Таким було повідомлення. Водночас він повторював, що все одно Захід «нам погрожує агресією».
Це були повідомлення Кремля, вони демонстрували незадоволення тим, що Лукашенко почав якусь свою гру
Путін прийняв його у Валаамі, в Карелії. Росія одразу відреагувала на цю ідею та вислала військові дрони у повітряний простір Білорусі.
Один із дронів, російський Shahed, був неподалік від Вітебська. За день до цього там виступав Лукашенко. Потім це сталось у Могильовській області, де перебував Лукашенко. Згодом один з дронів зірвався біля Бобруйська. Це все були повідомлення Кремля, в яких вони демонстрували незадоволення тим, що Лукашенко почав якусь свою гру.
Після зустрічі у Валаамі Лукашенко почав вигадувати історії про начебто загрози з боку України. Він вигадав історію з фейковими дронами, яких було чи то 9, чи то 13 – ніхто досі не знає, і які начебто влетіли в повітряний простір Білорусі на Могильовську область, а решта полетіла в бік Росії. Росіяни не підтвердили збиття цих дронів над своєю територією, це була фейкова історія, вигадана КДБ Лукашенка.
Лукашенко зробив із цього привід та вирішив показати, що він повертає армію на кордон з Україною. Цим він виконує безпосереднє завдання.
Він мусить постійно створювати загрозу на кордоні Білорусі з Україною, щоб Україні доводилось залучати частку своїх резервів для оборони цього кордону.
До речі, Лукашенко потрапив під критику не тільки Путіна, а й воєнних пропагандистів, які обвинувачували його в тому, що в України була можливість використати частину своїх резервів у Курській області.
Лукашенко, може, навіть зніме труси, але він не відправить свою армію в Україну
– Поза цими історіями, заявами які Лукашенко робить для преси – яка власне його позиція щодо війни?
– Скажу так: Лукашенко роздягнеться до білизни, може навіть зніме труси, але він не відправить свою армію в Україну.
Він буде допомагати усім, чим завгодно – передавати зброю, вигадувати ІПСО, провокувати, піти на окремі провокації, вигадані ним самим, які не матимуть жодного підтвердження і виглядатимуть як дитяча гра у війну, але він не відправить білоруських солдатів.
Тут дуже важливо розуміти це важливе повідомлення – це не тому, що він любить Україну чи українців. Це все неправда. Він показав, як він ставиться до України і українців 24 лютого 2022 року, коли відкрив кордон для російської армії, для атак на Україну. Він відкрив територію Білорусі для ракетних обстрілів України.
І він робить це тільки тому, що на цій Землі він любить тільки одну річ і це – влада. Якщо білоруську армію відправлять в Україну чи у Курську область, про що, можна уявити, просив його Путін, це означає жертви та смерть. Він цього боїться.
85-90% білорусів проти участі Білорусі у війні. Він боїться спровокувати дестабілізацію для своєї влади
Бо білоруське суспільство, попри те, що там вже тоталітарна система контролю над усім без можливості протестів чи присутності опозиційних партій, незалежних ЗМІ та тисячах людей у в’язницях та понад 300 тисячах депортованих активних людей, – все ж ситуація для його влади у такому разі може стати критичною.
Важко спрогнозувати, чи будуть це маленькі, чи великі ризики, але він розуміє, що 85-90% білорусів проти участі Білорусі у війні. І саме це є головною причиною. Він боїться спровокувати дестабілізацію для своєї влади, яку він узурпував.
– Власне, ви говорите про настрої та заяви Лукашенка, а також про настрої населення. Можете детальніше розказати, що населення Білорусі думає про війну Росії проти України та ризики участі у ній Білорусі?
– Є цікава інформація, яка кілька днів тому стала відома, про те що у Вітебській області затримали шість молодих офіцерів. Назвали ім’я принаймні одного із лейтенантів, випускника Білоруської військової академії.
Їх затримали за те що вони були підписані та розповсюджували інформацію з так званих екстремістських телеграм-каналів. Це канали, які надають правдиву інформацію про те, що відбувається у Білорусі та критично ставляться до Лукашенка, правдиву інформацію про те, хто винуватий у війні, хто розпочав агресію. І за це їх затримали.
Ми очікуємо, що їх за це судитимуть. Але це демонструє, що навіть всередині збройних сил Білорусі неоднозначне ставлення до того, що робить Лукашенко.
Коли йдеться про суспільство, то, як я зазначив раніше, 85-90% білорусів виступають проти участі білоруської армії у війні, згідно з соціологічними опитуваннями, які, звичайно, важко проводити в тоталітарній системі. І це головне.
В армії немає однозначного ставлення до війни, і це також проблема для Лукашенка
В армії цей відсоток очікувано менший. Є сили спеціальних операцій, які пройшли ідеологічну підготовку, масштабну промивку мізків і тому критично ставляться до України й українців, є під впливом пропаганди. Але в армії немає однозначного ставлення до війни, і це також проблема для Лукашенка.
– Повернемось до теми російських дронів на території Білорусі. Чому ця інформація замовчується?
– Лукашенко боїться публікувати цю інформацію, бо тоді йому треба, як і у ситуації з Україною, викликати посла Росії в Міністерство закордонних справ, висловити рішучий протест щодо використання повітряного простору повітряними об’єктами.
Він єдиний справжній, постійний та найважливіший для росіян союзник у цій війні
Він мусив би вимагати спинити ці дії. Але він не може, бо він – союзник Росії. Він єдиний справжній, постійний та найважливіший для росіян союзник Росії у цій війні. Не можна порівняти роль режиму Лукашенка ані з роллю північної Кореї, ані Ірану, ані Китаю.
Лукашенко надав та продовжує надавати повітряний простір Білорусі для атак на Україну. Він ніколи не піде проти Путіна. В його останньому інтерв’ю Лукашенко знову підтвердив, що він співагресор, що підтримує Росію і спиною-до-спини буде відстрілюватись.
Він зараз спробує подати сигнал білоруському суспільству, що «ми тут така фортеця яка обороняється», на яку з усіх боків хочуть напасти Україна, Польща і Литва. Це так само і повідомлення Путіну, що Лукашенко потрібен йому сьогодні і зараз.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Білорусь: Лукашенко каже, що в Україні «зраділи б, якби Росія застосувала ядерну зброю» ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: У МЗС Білорусі заявили, що не отримували звернення від Києва щодо відведення військ на кордоні ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Білорусь має розбиратися з Росією щодо безпілотників у своєму небі – ОТУ «Сіверськ»