Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба вперше після повномасштабного вторгнення Росії прибув до Пекіна для переговорів, спрямованих на пошук можливої ролі Китаю у припиненні війни.
Триденний візит розпочався 23 липня, головний дипломат України прибув на запрошення свого китайського колеги Ван Ї. Було розкрито небагато деталей про поїздку, крім того, що вона шукатиме шляхи, як досягти мирного врегулювання у важкій війні, яка триває вже третій рік.
«Основною темою обговорення стане пошук шляхів припинення агресії Росії та можлива роль Китаю в досягненні стабільного і справедливого миру», – йшлося в повідомленні МЗС України перед поїздкою Дмитра Кулеби.
Цей візит є першим візитом Кулеби до Китаю з початку війни Росії в Україні в лютому 2022 року, і багато спостерігачів сприймають його як несподіваний, враховуючи тісні стосунки Пекіна з Москвою та дипломатичні маневри, через які китайські дипломати часто трималися на відстані від українських високопосадовців.
Зустріч також відбувається в той момент, коли в останні місяці з'явилися різні мирні ініціативи на тлі тривалих боїв і невизначеності перед президентськими виборами у США в листопаді, які можуть призвести до повернення колишнього президента Дональда Трампа.
Трамп погрожував обмежити потоки допомоги Україні та спонукати до переговорів між Києвом і Москвою, які могли б швидко припинити війну.
Саміт без Китаю
Основною темою обговорення стане пошук шляхів припинення агресії Росії та можлива роль Китаю в досягненні мируМЗС України
У червні Київ провів міжнародний саміт без представництва Росії в Швейцарії, щоб просувати своє бачення миру.
В зустрічі взяли участь делегації зі 100 країн, і з тих пір Україна заявила, що сподівається провести ще одну в листопаді, на якій будуть присутні представники Москви.
Китай, який не був присутній на швейцарському саміті, опублікував окремий мирний план із шести пунктів із Бразилією за кілька тижнів до зустрічі.
В цьому «мирному плані» вони закликали провести окрему міжнародну мирну конференцію, на якій були б присутні як Київ, так і Москва.
Цей альтернативний дипломатичний шлях призвів до того, що президент України Володимир Зеленський виступив із своєю найгучнішою критикою Пекіна з початку війни, де він сказав, що зусилля Китаю
Китай, на жаль... сьогодні докладає зусиль, щоб країни не приїздили на мирний самітВолодимир Зеленський, 2.06.2024
підривають швейцарські мирні переговори, змушуючи одні країни не брати участь, а інші — не підписувати заключне комюніке.
«Китай, на жаль... сьогодні докладає зусиль, щоб країни не приїздили на мирний саміт», – сказав Зеленський у Сінгапурі 2 червня.
Незважаючи на те, що Китай висловив нейтралітет щодо війни в Україні, Пекін став провідним міжнародним прихильником Кремля, постачаючи Росії ключові компоненти, необхідні Москві для виробництва зброї, і як життєво важливий споживач нафти та газу, що допомогло підняти російську економіку.
Союзники чітко заявили, що Китай не може сприяти найбільшому конфлікту в Європі в новітній історії без того, щоб це негативно не вплинуло на їхні інтересиЄнс Столтенберґ
Західні уряди також звинуватили Китай у наданні вирішальної підтримки Росії під час війни, а генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ заявив, що допомога Пекіна Москві зробила його «вирішальним фактором» війни.
«Союзники чітко заявили, що Китай не може сприяти найбільшому конфлікту в Європі в новітній історії без того, щоб це негативно не вплинуло на їхні інтереси та репутацію», – сказав Столтенберґ 11 липня на саміті НАТО у Вашингтоні.
Тим часом Китай стверджує, що його зв'язки з Росією будуються не на основі альянсу і не націлені проти третьої сторони.
Поїздка Кулеби також на радарі Москви, і прессекретар Кремля Дмитро Пєсков висловився на цю тему 22 липня.
«Для нас головне – наші відносини з Китаєм», – сказав він у коментарі журналістам. «Ми маємо намір і надалі йти шляхом розвитку російсько-китайських відносин у всіх сферах».
Альтернативний «мирний план»
У лютому 2023 року Пекін опублікував документ із 12 пунктів із закликом до «політичного врегулювання» війни.
Документ тоді відхилили західні країни та Київ, які попереджали, що пропозиція Китаю дозволить Росії зберегти значну частину території, яку вона захопила в Україні.
У роки, що передували повномасштабному вторгненню Москви, Київ намагався побудувати міцні економічні зв'язки з Пекіном, переорієнтовуючи свою економіку від Росії, і виказував розчарування в деяких політичних кроках Заходу.
Незважаючи на поглиблення зв'язків Пекіна з Москвою після початку війни, Київ рішуче не критикував Китай, а Зеленський часто заохочував Пекін взяти участь у досягненні мирного врегулювання.
Форум