Доступність посилання

ТОП новини

«Поворот праворуч»: Дональд Трамп і зміцнення популістських лідерів


Дональд Трамп під час передвиборчої кампанії у США, жовтень 2024 року
Дональд Трамп під час передвиборчої кампанії у США, жовтень 2024 року

ВАШИНГТОН – Лише за кілька днів до голосування американців на ключових президентських виборах 5 листопада кандидат від республіканців Дональд Трамп одягнув помаранчево-жовтий захисний жилет працівника сміттєвоза та сів у сміттєву машину в аеропорту Вісконсина перед натовпом репортерів.

Він намагався використати помилку, допущену днем раніше президентом Джо Байденом, який назвав прихильників Трампа «сміттям», засуджуючи расистський жарт, сказаний на мітингу кандидата від Республіканської партії в Нью-Йорку.

Меседж політичного трюку Трампа був таким же, що він висловлював раніше під час передвиборчої кампанії з моменту, коли вперше балотувався на висунення від Республіканської партії майже десять років тому, а саме, що політична еліта країни дивиться зверхньо на своїх громадян.

«Ви не можете бути президентом, якщо ненавидите американський народ», – сказав Трамп невдовзі після цього на мітингу, маючи на увазі Байдена та кандидата від Демократичної партії Камалу Гарріс.

Резонансна перемога Трампа на президентських виборах, незважаючи на низку кримінальних звинувачень і рекордні два імпічменти під час його першого терміну з 2017-го по 2021 рік, є свідченням того, наскільки ефективним було його політичне послання.

Трамп є частиною хвилі популістських кандидатів, які відсунули на узбіччя мейнстрімні партії та ідеології, користуючись розчаруванням виборців із робітничого класу через такі проблеми, як торгівля та міграція, які мейнстрімні партії не змогли задовільно розв'язати.

В Угорщині, Словаччині, Франції, Німеччині, Австрії, Нідерландах та інших європейських країнах праві популістські партії або прийшли до влади, або показали значний результат на останніх виборах.

Надії на те, що пандемія COVID-19 покладе кінець хвилі перемог популістів, розвіялися, оскільки основні проблеми, з якими стикаються західні ліберальні демократії, знову спливли на поверхню, а вірус пішов із перших сторінок.

«Стагнація на кілька десятиліть»

Підйом популізму триває десятиліття, глобалізація та падіння комунізму спустошили міста, де базувалося виробництво, особливо в Сполучених Штатах і Східній Європі, багато «синіх комірців» опинилося позаду, говорить Радіо Свобода Габор Шейрінг, доцент Джорджтаунського університету в Катарі, який досліджує популізм.

«У Сполучених Штатах робітничий клас страждає: реальна зарплата стагнує, смертність зростає. У Німеччині реальна зарплата працівників без вищої освіти стагнувала вже кілька десятиліть», – сказав він.

Масова міграція з країн, що розвиваються, Латинської Америки, Африки та Близького Сходу лише додала олії в політичний вогонь, сказав Шейрінг. Такі популісти, як Трамп, покладають провину за низькі зарплати і втрату роботи на конкуренцію з боку мігрантів.

Трамп зробив критику політики відкритих кордонів адміністрації Байдена центром своєї президентської кампанії, пообіцявши депортувати тих, хто нелегально опинився у Сполучених Штатах.

«Дональд Трамп засвідчує модель, яку ми спостерігали в інших країнах, тобто поворот до правого крила, до більш консервативного правого уряду», – сказав Радіо Свобода Роберт Спітцер, професор політології в Університеті штату Нью-Йорк у Кортленді.

«Я вважаю, що багато в чому це спричинено міграцією», — сказав він.

На південному кордоні США прикордонники зафіксували близько 8 мільйонів зіткнень протягом терміну правління Байдена до серпня цього року, що є рекордом. Тим часом близько 400 000 мігрантів нелегально перетнули кордони Європи минулого року, що майже втричі більше, ніж у 2020 році.

Зміни

Протягом більшої частини післявоєнного періоду «сині комірці» на Заході почувалися як вдома в ліберальних лівоцентристських партіях, які відстоювали профспілки та захищали промисловість.

Однак ці партії значною мірою приєдналися до ейфоричних поривів підтримати глобалізацію, яка розпочалася в 1990-х роках, вважаючи, що це принесе більше процвітання для всіх.

Інтереси працівників постраждали, особливо після світової фінансової кризи 2008-2009 років, а основні партії не змогли розв'язати їхні проблеми.

Віктор Орбан і Дональд Трамп зустрічалися у Флориді, фото з літа 2024 року
Віктор Орбан і Дональд Трамп зустрічалися у Флориді, фото з літа 2024 року

Це дало можливість таким популістам, як Дональд Трамп і Віктор Орбан в Угорщині, представити себе справжніми представниками народу.

«Сама нездатність головних партій представляти електорати, сформулювати свої потреби та запропонувати чіткі політичні рішення дозволила популістам піднятися», – написали дослідники Стенфордського університету у доповіді 2020 року, аналізуючи популістські тенденції.

Попри те, що популісти можуть відрізнятися щодо питань, на яких вони самі зосереджуються, вони пропонують виборцям схожі тези: правляча еліта корумпована та зневажливо ставиться до простих громадян.

Вони поділяють недовіру до інституцій, включаючи суди, регуляторів та ЗМІ. Трамп неодноразово називав головні ЗМІ «ворогами народу», тоді як Орбан переважно взяв угорські ЗМІ під партійний контроль.

Шейрінг сказав, що скептицизм щодо еліт та інституцій підривав їхню здатність ефективно долати кризу COVID-19. Трамп і бразильський президент-популіст Жаїр Болсонару програли перевибори частково через те, як вони долали пандемію, що породило надію на припинення хвилі популізму.

Прямолінійна мова

Популісти також порушують норми політичної поведінки та етикету, використовуючи прямолінійну мову або пробують фізичну працю, щоб зміцнити довіру робітників.

«Люди почуваються почутими та поміченими популістами завдяки таким видовищним сигналам», – сказав Шейрінг.

Мейнстрімні політики, з іншого боку, говорять зовсім не так, як пересічна людина, сказав він, додавши, що мейнстрімна політика стала сферою високоосвічених людей.

«Коли ви не довіряєте еліті, таке соціокультурне зіткнення викликає резонанс, і тому все це популістське позерство так добре спрацьовує», – вважає політолог.

Що українці думають про перемогу Трампа. Опитування
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:06:22 0:00

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG