У Будапешті 7-8 листопада відбулись 2 саміти – спочатку Європейської політичної спільноти, на який запросили всі держави континенту, крім Росії та Білорусі, потім лідерів країн-членів ЄС.
Зустріч очільників європейських держав відбулась наступного дня після того, як стало відомо, що у президентських перегонах в США переміг Дональд Трамп.
Як відреагували лідери і який прийом для українського президента влаштував угорський премʼєр? Розповідає свої спостереження кореспондентка Радіо Свобода, яка працювала на саміті.
«Свій» обʼєктив
На цьому груповому фото, яким поділилась пресслужба Європейської ради, читається напружений настрій серед європейських лідерів. За кілька годин до цього, прибуваючи на саміт, вони говорили про необхідність бути сильними та зберігати єдність у новій реальності. На знімку ж кожен дивиться у «свій» обʼєктив, що створює абсолютно протилежний ефект.
Відео із підготовки до групового фото у глядача з України викликає ще більше занепокоєння. Президента України Володимира Зеленского уже не обступають лідери з бажанням поговорити, а після фото він швидко покидає сцену.
У той час як Віктор Орбан та Емманюель Макрон весело спілкуються.
Угода та виступ Зеленського
Цей візит з нагоди саміту для українського президента – перша поїздка до Угорщини з часу початку повномасштабної війни. За тиждень до цього Володимир Зеленський говорив, що готує двосторонню угоду з Угорщиною, щоб вирішити всі попередні і майбутні непорозуміння. І хоч головною перевагою саміту Європейської політичної спільноти Рада ЄС називає можливість проведення низки двосторонніх розмов та неформальних зустрічей, з Віктором Орбаном Володимир Зеленський угоди не уклали.
«Двосторонній документ містить не лише те, чого хоче одна сторона, він містить те, що важливе для безпеки, для сьогодення і майбутнього обох сторін. Для нас важлива підтримка Угорщиною України в НАТО. У документі немає сьогодні підтримки з боку Угорщини в НАТО. І оскільки цього немає, цей документ не підписаний. На цьому крапка», – сказав глава держави на пресконференції за підсумками саміту, не уточнивши, чи відбулась, власне, його зустріч з Орбаном.
Перед тим, як на пресконференцію вийшов український президент, у тій самій залі з пресою спілкувався Віктор Орбан. Речник угорського премʼєра не повідомив журналістам, що наступним виcтупить Зеленський, сказавши лише, що очікується «ще один поважний гість». Частина медійників покинула залу, інші розпитували один одного – чи не Зеленського чекати?
Не показали угорські організатори пресі й звернення українського президента до учасників саміту.
Першою транслювалась промова господаря саміту Віктора Орбана, але відео перервалось після слів Орбана: «А тепер я запрошую до слова президента України Володимира Зеленського».
А відновилось уже після передачі слова французькому лідеру Емманюелю Макрону, який виступав після Зеленського.
На запит Радіо Свобода угорські організатори відповіли, що виступ Зеленського не був публічним. В офісі українського президента запевнили, що не робили жодних запитів на непублічність і не розуміють, чому так сталося. Хто і як вирішує, як кваліфікувати той чи інший виступ, угорська сторона нам так і не відповіла.
Що сказали пресі
Спілкування преси з Орбаном, а потім Зеленським забезпечило міжнародній пресі контрастну картину: формулу Орбана – миру через припинення вогню та Зеленського – справедливого завершення війни.
Угорського премʼєра розпитували, чи відкорковував він шампанське на честь перемоги Трампа, як обіцяв, і коли збирається з ним зустрітися. Орбан сказав, що дізнався новини під час візиту в Киргизстан, тому пив горілку, що в Трампа є важливіші питання за Угорщину. І головною темою виніс свої спостереження, що після перемоги Трампа кількість тих у Європі, хто «за мир», разюче зросла. Мир у розумінні угорського премʼєра – це припинення вогню зараз, а після цього – досягнення домовленостей про параметри співіснування.
Ми не говоримо про перемогу та поразку. Ми говоримо про припинення вогнюВіктор Орбан
«Табір прихильників миру зростає. І на американських виборах табір прихильників миру значно зріс. Ми не говоримо про перемогу та поразку. Ми говоримо про припинення вогню. Ми говоримо про людські життя, говоримо про припинення руйнувань. Тож ті, хто має таку точку зору на війну, – сьогодні вони в більшій більшості в західному світі, ніж до американських виборів. Це нова ситуація, на яку Європа має відреагувати», – заявив Орбан.
Український президент назвав такий сценарій «дуже страшним викликом» для українського народу. І сказав, що такі поради можуть давати лише «диванні експерти», які не пережили війну і знайомі з нею лише через книги. «Люди, які мають спілкування з Путіним роки, місяці. Обійми, тощо. Але ніколи з ним не воювали. І це і є аналітика, без глибокого розуміння війни, її наслідків і ризиків для себе», – сказав Зеленський.
Він нагадав журналістам, як після російської агресії у 2014 році було припинення вогню та підписані угоди і навіть перший пункт цих угод – про обмін полоненими всіх на всіх не був виконаний. Люди 10 років сидять у тюрмах, сказав український президент.
Ми хочемо справедливого закінчення війниВолодимир Зеленський
Прокоментував Володимир Зеленський й наміри Дональда Трампа за добу завершити війну. Сказав, що вірить, що той дійсно хоче швидкого рішення із завершення війни, але це не означає, що так обов’язково станеться.
«Хоче – це не значить, що так вийде, і я тут без закидів… Ми хочемо справедливого закінчення війни. Я впевнений, що швидке закінчення війни – це втрати», – сказав Зеленський.
«Дуже обʼєднані у продовжені допомоги Україні»
Лідери країн ЄС у своїх коментарях щодо України публічну риторику не змінили – підтримуватимуть стільки, скільки потрібно. У цьому Радіо Свобода запевнив і бельгійський премʼєр Александер Де Кроо, наполягаючи, що теза Віктора Орбана про збільшення табору тих, хто «за мир», стосувалась не лідерів ЄС, а ширшого кола – Європейської політичної спільноти, куди входять 40 держав, фактично всі, крім Росії та Білорусі.
«Поміж 27 держав, я бачу, що загалом думка пана Орбана відрізняється. І решта з 27 досі дуже обʼєднані у продовжені допомоги Україні», – пояснив бельгійський премʼєр.
Тим часом дипломати у коментарях виданню Bloomberg розповіли, що західні лідери розділились у думках, як діяти далі. Дехто з посадовців стверджував, що Європі слід почекати до інавгурації Трампа в січні, щоб дізнатися про його наміри щодо України. Інші наполягали, що не можна дозволяти собі такої розкоші, і Європейська комісія мусить розробити пропозиції щодо того, як ЄС реагуватиме на припинення допомоги з боку США.
Очільниця Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн за підсумками саміту заявила: до 2026 року кошти є. І ЄС буде переконувати нове американське керівництво, що питання України – це не просто європейський конфлікт. Мова про співпрацю Росії з Північною Кореєю, Іраном, тобто про глобальну безпеку загалом, і ЄС хоче бути союзником США у цьому питанні.
Форум