Доступність посилання

ТОП новини

Перемога Трампа може стати поштовхом до миру в Україні, але на чиїх умовах?


Президент України Володимир Зеленський і 45-й та 47-й президент США Дональд Трамп (праворуч) зустрічалися в Нью-Йорку, США, 27 вересня 2024 року
Президент України Володимир Зеленський і 45-й та 47-й президент США Дональд Трамп (праворуч) зустрічалися в Нью-Йорку, США, 27 вересня 2024 року
(Рубрика «Точка зору»)

Загальна думка полягає в тому, що кінця війни Росії проти України не видно. Але обрання Дональда Трампа може стати поштовхом для досягнення мирної угоди – Україна, Росія, Сполучені Штати та інші сперечатимуться щодо потенційних умов.

Перемога Трампа на президентських виборах 5 листопада в певному сенсі призвела до цокання годинника, оскільки він неодноразово казав під час кампанії, що зможе дуже швидко закінчити війну, якщо його оберуть, навіть не чекаючи своєї інавгурації 20 січня.

Президент Росії Володимир Путін скористався цим у своїх перших публічних коментарях щодо результатів виборів у США. 7 листопада він сказав, що бажання Трампа «відродити відносини» з Росією та допомогти припинити війну в Україні, «м'яко кажучи, заслуговує на увагу».

Цей коментар прозвучав на тлі похвали Трампа з боку Путіна: він казав, що нині обраний президент виявив «мужність» і «повівся як чоловік», коли потенційний убивця вистрілив у нього в липні, і що у нього склалося враження, що під час свого президентського терміну у 2017-2021 роках Трамп був обмежений у діях та не міг досягти своїх цілей.

Слова Путіна були сказані так, щоб вони виглядали невимушено. Але вони наводять на думку, що Кремль спробує використати зміну влади в Сполучених Штатах і сподівання Трампа на досягнення миру, щоб досягти власних цілей в Україні.

Однак немає жодної ознаки того, що Москва відмовилася від своїх заявлених цілей, які включають російський контроль над п'ятьма українськими регіонами в повному обсязі та постійну заборону на вступ України до НАТО.

Наступного ранку після того, як Путін висловив свою думку, прессекретар Кремля Дмитро Пєсков, схоже, прагнув довести її до кінця. За його словами, Путін неодноразово згадував, що Росія відкрита для діалогу, але президент «ніколи не казав, що цілі [вторгнення] змінилися».

Російські війська просуваються на схід України більш швидкими темпами, ніж через кілька місяців після повномасштабного вторгнення в лютому 2022 року. Москва, схоже, не налаштована на компроміс.

Голова Ради безпеки Путіна Сергій Шойгу також припустив, що Москва відкрита до переговорів, але лише на власних умовах.

«Зараз, коли ситуація на театрі бойових дій складається не на користь київського режиму, Захід стоїть перед вибором — продовжувати його фінансувати та знищувати українське населення або визнати нинішні реалії та почати переговори», – заявив Шойгу 7 листопада.

Це один із великих викликів, з якими зіткнеться будь-яке намагання Трампа зупинити війну: припинення вогню або мир на умовах, які задовольняють Москву, швидше за все, сприйматимуться як поразка для Києва та можуть залишити Росію в змозі погрожувати Україні та навіть Заходу. Білому дому було б важко це розцінити як геополітичну перемогу.

Багато говорили про те, що потрібно поступитися Путіну. Це неприйнятно
Володимир Зеленський

За 10 тижнів до інавгурації Трампа президент України Володимир Зеленський намагається цього не допустити. Він закликає Захід постачати більше зброї, допомогти Україні покращити її позиції на полі бою та прокласти шлях до «справедливого миру», попереджаючи, що давати Росії те, що вона хоче, було б серйозною помилкою.

«Багато говорили про те, що потрібно поступитися Путіну, відступити, піти на якісь поступки. Це неприйнятно для України і самогубно для всієї Європи», – сказав Зеленський у виступі на саміті Європейської політичної спільноти в Будапешті 7 листопада.

Президент України Володимир Зеленський та прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан потиснули один одному руки під час cаміту Європейського політичної спільноти, Будапешт, Угорщина, 7 листопада 2024 року
Президент України Володимир Зеленський та прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан потиснули один одному руки під час cаміту Європейського політичної спільноти, Будапешт, Угорщина, 7 листопада 2024 року
Якщо ми не підтримуємо Україну, це неправильний сигнал, який ми посилаємо Путіну
Шарль Мішель

Розбіжності на Заході загрожували зіграти на руку Росії. Виступаючи в Будапешті 8 листопада, президент Європейської ради Шарль Мішель повторив тезу Зеленського, сказавши: «Ми повинні зміцнювати Україну, підтримувати Україну, тому що якщо ми не підтримуємо Україну, це неправильний сигнал, який ми посилаємо Путіну, але також і деяким іншим авторитарним режимам по всьому світу».

Але протилежну позицію озвучив прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, соратник Трампа, який також близький до Путіна.

«Ситуація на фронті очевидна, відбулася [українська] військова поразка, — сказав Орбан. – Американці збираються вийти з цієї війни».

Але чи станеться це, поки неясно, незважаючи на неодноразові заяви Трампа про те, що війна повинна закінчитися, і його критику десятків мільярдів доларів військової та іншої підтримки, яку Сполучені Штати надали Україні за президента Джо Байдена.

Крім сигналів про те, що він використовуватиме обсяг допомоги Україні як важіль для того, щоб посадити Київ і Москву за стіл переговорів, Трамп мало говорив про те, як він буде намагатися зупинити бойові дії, тому обраний ним підхід залишається вирішальним невідомим чинником, оскільки наближається його новий термін.

Радники Трампа представили ідеї, деякі з них публічно. Але в повідомленні від 6 листопада, яке цитує неназваних соратників Трампа, The Wall Street Journal пише, що він «не схвалив конкретного мирного плану» або зупинився на плані змусити Путіна і Зеленського «сісти за один стіл і вести переговори».

Стів Ґаттерман – редактор Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода з Росії, України і Білорусі

Думки, висловлені в рубриці «Точка зору», передають погляди самих авторів і не конче відображають позицію Радіо Свобода

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG