Доступність посилання

ТОП новини

«Смерть – це не найстрашніше» – поляк, який воює у ЗСУ


Військовослужбовці 28-ї бригади на бойовій позиції. Бахмутський напрямок, 2024 року
Військовослужбовці 28-ї бригади на бойовій позиції. Бахмутський напрямок, 2024 року

Із 35-річним Адамом (ім’я змінене з міркувань безпеки) з польського Підкарпаття, який воює на боці України, Радіо Свобода вдалося познайомитися завдяки відео, яке облетіло мережу наприкінці жовтня цього року. Фрагмент бою оприлюднила 28-ма окрема механізована бригада імені Лицарів Зимового Походу. На відео, крім рясної стрілянини і вибухів, чути в окопі розмову бійців польською мовою: «Зі мною щось сталося? Маєш вигляд цілий».

Нам вдалося розшукати одного з героїв відео. Боєць з позивним «Локі» зараз перебуває у лікарні з пораненням. Поляк розповів Радіо Свобода, що мотивувало його взяти до рук зброю в Україні, про що розмовляють поляки та українці в окопах і чого зараз найбільше не вистачає на фронті.

Був приліт, міномет вдарив, десь 50 метрів від мене

Відео, яке облетіло соцмережі було зняте камерою, яка висіла на шоломі Адама. Розповідає, що це був черговий штурм російськими військами позицій ЗСУ в околицях Торецька. Він отримав по рації координати розташування ворожої техніки і разом з побратимами почав відбивати атаку. «Росіяни штурмували нашу позицію і в момент, коли я хотів вистрелити з РПГ, був приліт, міномет вдарив, десь 50 метрів від мене. То було дивно, що жоден осколок в мене не потрапив тоді. Вибухова хвиля мене оглушила і це все», – розповідає військовослужбовець «Локі».

Успішно відбитий російський штурм іноземними добровольцями 28-ї ОМБр
Будь ласка, зачекайте
Успішно відбитий російський штурм іноземними добровольцями 28-ї ОМБр

No media source currently available

0:00 0:01:00 0:00

Після цього Адам не звертався по медичну допомогу, але через п'ять днів, каже військовий, їхні позиції атакував російський дрон: «Він скинув тротил в окоп. Вибух був за метр, але мене затуляли мішки з піском, і це врятувало. Після вибуху у мене були проблеми з пам’яттю і орієнтацією, втратив слух на праве вухо».

Так Адам опинився у шпиталі, лікується уже два тижні. Розповідає, лікарі обіцяють, що з часом слух повернеться, а якщо ні, доведеться робити операцію. Боєць хвалить українську медицину, каже, що все добре організовано. «Порівняти з іншими країнами мені важко, бо я майже не звертався до лікарів. Можу сказати, що тут справді добра медична опіка, і це великий плюс», – зазначає «Локі».

Це вже вдруге військовий у шпиталі. Легких поранень, зізнається, було багато, але з ними він не звертався до медзакладів.

Шлях на фронт

Я чотири роки служив у польській армії

Про війну в Україні Адам дізнався, перебуваючи на роботі у Голландії. Там він, зокрема, займався охороною кораблів. «Я мав роботу, але не мав якогось такого плану на життя і хотів випробувати себе як солдата, чи дам собі раду. Я чотири роки служив у польській армії, з 2008 до 2012 року, тобто мав певний досвід, але одна річ – навчання на полігоні, а інша – реальна війна. Це перше. А по-друге, в Польщі дуже багато живе українців, я багатьох знаю особисто і просто симпатизую українському народові. Коли почалася війна в Україні багато моїх знайомих українців поверталися з-за кордону і йшли на фронт. Потім і поляки поїхали. Я подумав, а чому б ні, я тоді більше не мав чим зайнятися» (сміється - ред.)», – каже Адам.

Вдома я сказав, що отримав роботу в Швейцарії і що їду туди

У вересні 2022 року він повернувся з Голландії до Польщі, а через два тижні поїхав в Україну. Адам розповідає, щоб не шокувати родину, правду спершу приховав: «Я сказав, що отримав роботу в Швейцарії і що їду туди. Лише десь за місяць, після навчань, коли я зрозумів, що мене візьмуть у Міжнародний легіон, подзвонив додому і сказав все як є. Був шок, рідні не були задоволені, але що вже мали казати постфактум».

Військовослужбовець ЗСУ з позивним «Локі», Бахмутський напрямок, 2024 року
Військовослужбовець ЗСУ з позивним «Локі», Бахмутський напрямок, 2024 року

Спершу був у Міжнародному легіоні, потім у 59 бригаді, нині боронить Україну у складі 28-ї бригади як кулеметник. За словами «Локі», крім нього там ще двоє поляків, які теж мають військовий досвід: «Усі питають, чи багато поляків на війні в Україні, мені важко сказати. Коли я служив у Міжнародному легіоні, то там було багато поляків, а зараз маю контакт лише з двома з нашого легіону і ще знаю одного, який служить у 59-й бригаді».

Позивний «Локі», розповідає, йому придумали поляки ще в Міжнародному легіоні: «Локі це в скандинавській міфології бог вікінгів, сказали, що я на нього схожий (сміється - ред.)».

За два роки на фронті Адам виконував завдання на Харківщині, у Луганській та Донецькій області. Наше інтерв’ю перериває медсестра, яка прийшла ставити крапельницю. Після процедури військовий розповідає, що росіяни добре вчаться на своїх помилках і зараз дуже сильно надокучають ЗСУ дронами.

«Ситуація важка з того погляду, що росіяни на цю мить мають дуже багато дронів. У 2022 прилітав один-два і все, а зараз цілий день і цілу ніч літають. Я в шпиталі розмовляв з хлопцями з різних відрізків фронту і вони мають таке саме спостереження, що дрони наразі – найбільша проблема для нашої армії», – каже «Локі».

Зима теж, за словами Адама, додасть труднощів у боротьбі. Пригадує, що зима 2022-2023 років була дуже важкою, каже, морози сягали до мінус двадцяти, тоді військовий в окопах відморозив собі стопи.

Військовослужбовець ЗСУ з позивним «Локі» на позиції з кошеням на колінах. Бахмутський напрямок, 2024
Військовослужбовець ЗСУ з позивним «Локі» на позиції з кошеням на колінах. Бахмутський напрямок, 2024

Ситуація на фронті

Нам потрібні люди підготовлені, загартовані в бою

Запитую, чого зараз найбільше не вистачає на фронті, поляк каже – людей: «Бракує ротації, бракує людей. Коли приходять нові хлопці, то вони після такого місячного чи двомісячного навчання – без жодного досвіду, і це теж велика проблема, бо нам потрібні люди підготовлені, загартовані в бою, а таких мало, бо втрати у нас теж великі».

На Український легіон, який зараз формують у Польщі з числа українців, що перебувають за кордоном, Адам не покладає великих надій: «Хто хотів воювати, то він би вже давно приїхав».

Повертати українців силою – теж не варіант, вважає військовий. «Я скажу те, що тут кажуть українські військові, що їх дуже обурює, що українські чоловіки сидять собі в Польщі і не хочуть воювати, а вони там воюють, гинуть і це їх дратує, ясна річ. Але така правда. Хто ніколи не був на війні, нехай не говорить на цю тему, бо те, що тут відбувається, це по-справжньому страшно. Частково я не дивуюся людям, які втікають і не хочуть воювати, але водночас і дратує мене те, що в момент коли ми потребуємо людей, немає їх звідки взяти», – каже Адам.

Планую залишатися на фронті, доки дозвлятиме здоров'я

Залишатися на фронті він планує, поки дозволить здоров’я. Розповідає, має такий самий контракт, що й інші солдати ЗСУ, на три роки, але іноземець може його розірвати у будь-який момент: «Лише з цього року почало діяти розпорядження, що іноземець має відслужити мінімум 6 місяців, але я підписав контракт скоріше, тобто ця зміна мене не стосується. Я можу розірвати контракт будь-коли, але планую залишитися, доки зможу».

Військовослужбовець ЗСУ з позивним «Локі», Бахмутський напрямок, 2024
Військовослужбовець ЗСУ з позивним «Локі», Бахмутський напрямок, 2024

Найбільший страх – не смерть

Полон – це не наша історія, у нас є гранати

Найбільший страх іноземця, який воює на боці України, на думку поляка, це не смерть, а важка інвалідність. «Особисто я боюся, щоб не стати калікою. Втратити руку або ногу – це не страшно, з тим можна жити. Страшно опинитися у інвалідному візку чи повністю втратити мобільність, це найбільша трагедія, тоді все життя є знищене. Така моя думка. Полон – це не наша історія, у нас є гранати. У полон ніхто не піде», – каже військовослужбовець.

У спілкуванні з українськими побратимами у Адама немає жодних труднощів, каже, ментально два народи дуже близькі, схожа поведінка і підходи до багатьох речей. Якихось дражливих, політичних тем «Локі» намагається не обговорювати з товаришами по службі, щоб «не додавати собі ще більше стресу».

Каже, чув, що в Польщі знизився рівень підтримки, зокрема, українських біженців, але вважає, що це природній процес: «Усі, і в Україні теж, втомлені війною. На початку ця підтримка була величезна, але з часом вона падає і це нормально. Проте втома від війни не означає, що треба здати території. Важко сказати, чи Україні вдасться повернути окуповані території, чи ні, але з погляду солдата, з погляду тих, хто воював, якщо б віддали якісь території, то військові, ветерани війни були б обурені».

Також коментує «Локі» погіршення польсько-українських стосунків: «Це є політика. Для поляків питання Волині є досі важливим, але я взагалі цим не переймаюся. Політика мене взагалі не цікавить, я роблю те, що мене стосується. Взаємини справді не найкращі на цю мить. Звичайно, що їх вдасться покращити, але ще раз скажу, це політика і це ні від нас, поляків, чи від українців не залежить, що буде далі відбуватися, а від наших політиків».

Військовослужбовець ЗСУ з позивним «Локі», Курянський напрямок, 2023 року
Військовослужбовець ЗСУ з позивним «Локі», Курянський напрямок, 2023 року
Росія завжди була загрозою для Польщі, завжди є і завжди буде

Російська загроза для Польщі і Трамп-президент

До російської загрози для Польщі Адам ставиться серйозно, хоч вважає, що напад малоймовірний, але і виключати такого сценарію, на його думку, не варто.

«Росія завжди була загрозою для Польщі, завжди є і завжди буде. Багато років і Польща, і Україна боролися з Росією, і тут нічого не змінилося. Якби Росія напала на Польщу, тоді б ціле НАТО повинно було долучитися. Але як показує досвід Другої світової війни, Захід нас просто «продав» Росії в Ялті, тому у нас був комунізм. Відтак я не знаю, чи ця ситуація б не повторилася, бо мені здається, що кожна держава пильнує своїх інтересів», – вважає «Локі».

У шпиталі Адам уже встиг обговорити з іншими пораненими військовими результати виборів у США, каже, приводів радіти немає: «Українські військові кажуть, що всім буде «триндець». Я теж так думаю, бо це неврівноважена людина. Це не тільки для України, а й для Польщі погано, бо у нього якесь таке хворе бачення. Він сказав, що за 24 години закінчить війну в Україні. Якщо він хоче закінчити війну, то це означає, що він віддасть частину української території Росії, заблокує, наприклад, майбутній вступ України до НАТО. Він здасть Україну Росії, мені так здається, але, на щастя, це не тільки від нього залежить, там є ще Сенат, вони теж мають що сказати, тому сподіваюся, що так не буде, як він каже», – додає Адам.

Військовий вже рахує дні, які йому залишилося провести у лікарні. Каже, що вже хоче повернутися до побратимів на Донеччину, бо за два роки війни вони стали не лише друзями, а й другою родиною.

  • Зображення 16x9

    Наталка Волосацька

    Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка. В професії – понад 20 років. До команди Радіо Свобода приєдналася у 2023 році. До того тривалий час працювала спеціальною кореспонденткою загальноукраїнського телеканалу у Львові і Варшаві.

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG