Консули України відвідали в СІЗО утримуваних в Росії громадян України Сергія Литвинова та Олексія Чирнія. Про це повідомляє департамент консульської служби Міністерства закордонних справ України у Facebook.
«11 серпня після тривалого очікування на дозвіл російської сторони українські консули Генерального консульства України в Ростові-на-Дону зустрілися із незаконно засудженим громадянином України Сергієм Литвиновим. Консули перевірили умови його утримання та переконалися у відсутності скарг на стан його здоров’я», – йдеться у повідомленні.
У МЗС також зазначають, що 5 серпня з метою надання належної консульсько-правової допомоги консул посольства України в Росії мав можливість відвідати громадянина України Олексія Чирнія, який утримується в ФКУ СІЗО-2 (Лєфортово, Москва).
Консул переконався в належних умовах перебування українця та задовільному стані його здоров’я, додають у відомстві.
Кримчанин Олексій Чирній є фігурантом «справи Олега Сенцова», яку ще називають «справою кримських терористів». Правозахисники називають усіх чотирьох засуджених у цій справі політичними в’язнями.
Його затримали російські силовики у травні 2014 року, після окупації Криму Росією, і звинуватили, зокрема, у спробі підірвати пам’ятник Леніну в Сімферополі. До нього дев’ять місяців не допускали українського консула, а коли ця зустріч таки відбулася, Чирній повідомив, що до нього застосували тортури.
Як заявляв російський адвокат Ілля Новиков, який короткий час захищав Олексія Чирнія (його невдовзі примусово вивели зі справи), українець обмовив себе й інших учасників справи під час слідства і пішов на угоду зі слідством саме через катування.
Сергія Литвинова, селянина з Луганщини, затримали влітку 2014 року в Росії, куди він приїхав підлікуватися в лікарні. Його звинуватили в масових убивствах мирних жителів і зґвалтуваннях, які він нібито вчинив, перебуваючи у складі добровольчого батальйону «Дніпро-1». Згодом, коли адвокати і консульська служба України зуміли довести, що «загиблих» мирних громадян ніколи не існувало, Слідчий комітет Росії був змушений зняти з Литвинова звинувачення у воєнних злочинах.
Але українця також звинуватили у грабежі. Литвинов вимагав від російської держави офіційних вибачень за заподіяну йому шкоду: експертиза підтвердила, що він зазнавав катувань, а слідство фальсифікувало матеріали справи про нібито воєнні злочини.
Суд у Росії засудив його до 8,5 років позбавлення волі. МЗС України назвало вирок українцеві виключно політично мотивованим.