Доступність посилання

ТОП новини

«Росію чекають похмурі часи». Чи можуть «енергетичні» втрати примусити Путіна зупинити війну?


Танкер-газовоз LNG Dream біля причалу заводу з виробництва зрідженого природного газу (ЗПГ) у виробничому комплексі «Пригородное». Сахалін, Росія
Танкер-газовоз LNG Dream біля причалу заводу з виробництва зрідженого природного газу (ЗПГ) у виробничому комплексі «Пригородное». Сахалін, Росія
Віктор Владимиров
Данило Гальперович

Досі догоряє пальне на російській базі зберігання нафтопродуктів «Комбінат Крістал», що забезпечувала паливом військовий стратегічний аеродром «Енгельс-2», куди 8 січня влучили українські БПЛА. «Газпром» вимушений скорочувати співробітників. А близько 180 суден, десятки трейдерів, дві великі нафтові компанії, «РОСАТОМ» і кілька провідних керівників російської нафтової галузі потрапили під нові санкції США.

  • Чому тільки зараз США запровадили ці санкції?
  • Чи справді вони зможуть обмежити тіньовий флот Росії, завдяки якому вона успішно торгувала нафтою майже протягом трьох років повномасштабної війни проти України?
  • І чи здатні ці санкції проти російського енергосектору разом зі зусиллями України примусити Путіна розпочати переговори про завершення війни?

Російська служба Голосу Америки зібрала думки аналітиків про це. Серед них є й оптимістичні

Після запроваджених США санкцій Китай не впустив у своєї порти 3 танкери з понад двома мільйонами барелів російської нафти. повідомляє Bloomberg. Без можливості розвантажитися вони дрейфують біля східного узбережжя провінції Шаньдун.

Нафтоналивний танкер пришвартований у порту Новоросійська. Росія, 11 жовтня 2022 року
Нафтоналивний танкер пришвартований у порту Новоросійська. Росія, 11 жовтня 2022 року

США: Росію чекають похмурі часи

Це результат запровадження нових масштабних санкцій проти російської нафтогазової індустрії та енергетики, про які 10 січня оголосив заступник радника з національної безпеки США, заступник директора Національної економічної ради США Даліп Сінгх.

Ці заходи позбавлять Кремль мільярдів доларів на місяць і, тим самим, збільшать витрати і ризики для Москви у разі продовження безглуздої війни
Даліп Сінг

«Сполучені Штати ввели найзначніші санкції щодо енергетичного сектору Росії, який є найбільшим джерелом доходу для війни Путіна. Ці санкції завдадуть серйозного удару по всіх ключових вузлах російського ланцюжка видобутку та розподілу нафти, у тому числі по двох із чотирьох найбільших російських виробників нафти, десятках постачальників нафтосервісних послуг, трейдерам російської нафти по всьому світу, більш ніж 150 суднам, що перевозять російську нафту морським транспортом, та нафтовому терміналу, який свідомо отримував санкційну нафту з підсанкційних суден. Міністерство фінансів США також оголосило про відміну положення, яке раніше звільняло посередництво в платежах за енергоносії від наших санкцій щодо російських банків. Ці заходи позбавлять військовий бюджет Кремля мільярдів доларів на місяць і, тим самим, збільшать витрати і ризики для Москви у разі продовження безглуздої війни».

Але чому тільки зараз запровадили санкції, під кінець каденції Байдена?

Нафтовий Танкер Eagle S у Фінській затоці, 7 січня 2025 року. Танкер «тіньового флоту» Росії підозрюють у перерізуванні кабелів під водою
Нафтовий Танкер Eagle S у Фінській затоці, 7 січня 2025 року. Танкер «тіньового флоту» Росії підозрюють у перерізуванні кабелів під водою

Донедавна скорочення експорту нафти з Росії на світовий ринок, ймовірно, могло призвести до збільшення експортних доходів Путіна при одночасному підвищенні цін на бензин для споживачів у Сполучених Штатах і в усьому світі, пояснив Сінгх.

Тому ще у грудні 2022 року США ввели нову стелю цін, щоб обмежити доходи, які Росія отримує від продажу нафти, зберігаючи при цьому стабільні світові поставки енергоносіїв. Тепер нафтові ринки перебувають у принципово кращому становищі. Світова пропозиція енергоносіїв перевищить світовий попит протягом 2025 року, при цьому є достатньо потужностей як в рамках ОПЕК+, так і за її межами.

З огляду на це, наголосив радник, економічні перспективи Росії похмурі.

Санкції підірвали найважливіші джерела економічної життєздатності Росії. Більше тисячі транснаціональних компаній залишили Росію, більше мільйона росіян залишили країну, її відрізали від світових фінансових ринків, відрізали від передових технологій.

«Росія втратила більшість найбільших закордонних споживачів її енергоресурсів. З меншим капіталом, меншою кількістю технологій і меншою кількістю талантів ендшпіль, що стоїть перед Москвою, полягає в подальшому сповзанні та перетворенні на меншу, слабшу та ізольовану державу-парію»

Ніколи раніше багатостороння коаліція не заморожувала активи країни-агресора, а потім використала ці кошти для фінансування постраждалої сторони
Сінгх

У той час як російські витрати на війну продовжують зростати, США нещодавно вжили заходів щодо зниження вразливості України. Це включає економічну підтримку – і не тільки з боку наших платників податків, а й шляхом примусу російських платників податків платити за війну. Після вторгнення Росії у 2022 році лідери G7 злагоджено заблокували понад 300 мільярдів доларів активів російських центральних банків, які зберігаються у відповідних юрисдикціях країн.

У червні 2024 року року президент Байден та лідери G7 зобов'язалися видати Україні кредити на суму 50 мільярдів доларів, які будуть погашені за рахунок відсотків, отриманих за замороженими російськими активами.

«Це був історичний крок. Ніколи раніше багатостороння коаліція не заморожувала активи країни-агресора, а потім використала ці кошти для фінансування постраждалої сторони, яка бореться за свою свободу, дотримуючись при цьому верховенства закону та зберігаючи солідарність»

Це фото 21 липня 2024 року оприлюднило Малайзійське морське правоохоронне агентство. На ньому видно біля острова Тіоман нафтовий танкер Ceres I під прапором Сан-Томе і Принсіпі (мікродержава у Гвінейській затоці біля берегів екваторіальної Африки)
Це фото 21 липня 2024 року оприлюднило Малайзійське морське правоохоронне агентство. На ньому видно біля острова Тіоман нафтовий танкер Ceres I під прапором Сан-Томе і Принсіпі (мікродержава у Гвінейській затоці біля берегів екваторіальної Африки)

У грудні минулого року Сполучені Штати завершили виплату своєї частки у розмірі 20 мільярдів доларів у кредитах G7. Окремо США оголосили про нарощування військової допомоги Україні до 20 січня, у тому числі постачання сотень тисяч додаткових артилерійських снарядів, тисяч додаткових ракет та сотень додаткових одиниць бронетехніки. Це посилить дилему для Путіна, оскільки він стикається з зростаючими втратами — понад 600 000 з початку цієї трагічної війни — за мінімальних успіхів на полі бою.

Спільна мета цих зусиль полягає в тому, щоб надати Україні важелі, необхідні їй для ведення переговорів про справедливе та міцне припинення війни, сказав заступник директора Національної економічної ради США Даліп Сінгх.

«Сьогоднішні дії залишають міцний фундамент для нової адміністрації, водночас ставлячи перед Росією чіткий вибір: або продовжувати нести зростаючі витрати трагічної та непотрібної війни, або зробити кроки, щоб піти іншим курсом».

Фото, опубліковане Центральним командуванням Німеччини з надзвичайних ситуацій на морі (Havariekommando) 10 січня 2025 року. На ньому танкер «Eventin» під панамським прапором
Фото, опубліковане Центральним командуванням Німеччини з надзвичайних ситуацій на морі (Havariekommando) 10 січня 2025 року. На ньому танкер «Eventin» під панамським прапором

Чи справді ці санкції здатні зупинити війну?

Новий пакет санкцій США має дуже серйозний вигляд, сказав у коментарі для Російської служби Голосу Америки нафтогазовий аналітик Михайло Крутіхін. За його оцінкою, це є спроба реально обмежити експорт російської нафти.

«Мета ухвалених у грудні 2022 року санкцій, коли ввели цінову стелю, все ж таки була інша – залишити російську нафту на світовому ринку, але зробити її дешевшою, – додав він. – Та й адмініструвати цей набір санкцій не цілком вдалося. Тому що у світі знайшлися покупці, які готові з дисконтом купувати російську нафту. Тому, за великим рахунком, ті санкції виявилися не надто ефективними»

А от новий пакет санкцій дійсно здатний обмежити доступ російської нафти на зовнішні ринки, вважає Михайло Крутіхін.

«Ми вже бачимо, що в Індії б'ють на сполох, оскільки судячи з усього зростає кількість суден, що перевозять російську нафту, які не можна буде допускати до індійських портів. Китайські порти вже відмовилися приймати російські судна. Петля затягується»

Але тут виникає одразу кілька питань, зауважив аналітик:

Чи вистачить адміністративного ресурсу в США на те, щоб відслідковувати порушення та карати порушників?
Михайло Крутіхін

«По-перше що заважало запровадити їх (подібні до санкцій) раніше? Наразі це виглядає дуже дивно, оскільки санкції виходять від нинішньої американської адміністрації, якій залишилося діяти зовсім небагато. Фактично команда Джо Байдена робить те, що мала б робити команда Дональда Трампа. Принаймні очікується, що Трамп готовий зробити щось подібне. По-друге, якщо з ринку дійсно зникне частина російської експортної нафти, то може виникнути дефіцит, який треба буде чимось покривати»

Росія експортує сьогодні трохи більше чотирьох мільйонів барелів нафти за добу, констатує Михайло Крутіхін.

«І якщо, скажімо, цей потік скоротиться наполовину, то два мільйони барелів хтось має замістити. Але це не є головною проблемою. Наразі є перевищення пропозиції над попитом. Далі треба подивитися, чи вистачить адміністративного ресурсу в США на те, щоб відслідковувати порушення та карати порушників. Це взагалі найболючіше питання з усіма санкціями», – резюмував він.

На думку економічного експерта Центру аналізу європейської політики (CEPA) Олександра Коляндра, мета санкцій полягає не в тому, щоб усунути російську нафту з ринку і позбавити Росію доходів, а зменшити дохід від нафти за рахунок збільшення витрат.

«Завдання цих американських санкцій – змусити Росію якнайбільше експортувати за ціною, нижчою від стелі в $60 за барель. А там, куди Росія зможе експортувати нафту поза ціновою стелею, дати її контрагентам більше аргументів вибивати дисконт, який останні кілька місяців незначно, але звужувався, і крім того, збільшувати витрати власне на продаж, бо якщо твій танкер потрапив під санкції, йому досить складно буде відправляти нафту до тієї ж Індії. Індії буде складно його приймати, до того ж страхові компанії не зможуть страхувати. Потрібно буде щось вигадувати».

На думку експерта, Росія зможе «досить легко» замінити роль «Газпромнафти» та «Сургутнафтогазу» в експорті або на світовому ринку, оскільки ці дві компанії сумарно видобувають приблизно половину всієї нафти, яку Росія відправляє на експорт, складніше вирішити питання з її транспортуванням.

Це суттєво ускладнить, принаймні на якийсь час, експорт нафти насамперед до Індії

«Експортні нафтові контракти виконуватимуть інші компанії: я думаю, що переконати керівництво «Роснефти» чи «Лукойлу» буде нескладно кількома телефонними дзвінками. Крім того, можна швидко створити нову компанію, яка скуповуватиме нафту у цих санкційних компаній і далі продаватиме, що не буде порушенням санкцій. Формально загальний обсяг російської нафти на світовому ринку може не змінитися. На мій погляд, набагато важливішим є список кораблів і санкції щодо страхових компаній. Це суттєво ускладнить, принаймні на якийсь час, експорт нафти насамперед до Індії, і, як ми розуміємо, мабуть, у якісь порти Китаю, бо незрозуміло, на чому це експортувати»

Коляндр вважає, що новий пакет санкцій може болісно позначитися на «невійськовій» економіці Росії.

«Ми можемо очікувати, що обмінний курс рубля знизиться, а отже, буде додатковий тиск на інфляцію і, відповідно, Центральний банк ще більше прагнутиме підняти облікову ставку, – каже експерт. – Російська економіка ще більше розділиться на економіку двох швидкостей: одна військова, що субсидується державою, і вся решта. І в тій решті буде спад, банкрутства та інші неприємності»

У свою чергу, економіст Дмитро Некрасов у коментарі для Російської служби Голосу Америки зазначив, що він, як і раніше, дотримується своєї колишньої позиції, яка полягає в тому, що серйозних проблем для російської «нафтівки» створити принципово неможливо. На його думку, російську нафту як експортували раніше, так і далі будуть це робитимуть.

«При цьому зрозуміло, що в кожен конкретний момент часу вжиті регуляторами заходи можуть як мінімум створити купу проблем окремим російським компаніям, які будуть змушені робити багато дій у відповідь. А як максимум – на якийсь період (місяць або два-три) будуть дійсно дезорганізовані поставки, що призведе до зниження обсягів нафти, що продається»

Словом, Дмитро Некрасов не вважає, що нові санкції США можуть серйозно вплинути на економіку Росії і можливість продовжувати війну проти України.

«Це все поза дією радарів, на що не варто звертати особливої уваги. Якщо ж ми дивимося на те, що відбувається в контексті короткострокового коливання обсягів російського експорту, доходів «Газпромнафти», «Сургутнафтогазу» та інших, то тут треба почекати. Але загалом, звичайно, хтось із них зазнає втрат і витрат. Їм доведеться вибудовувати нові схеми. Вважаю, однак, що на це не буде потрібно багато часу»

  • Напередодні санкцій цінні папери «Сургунафтогазу», «Газпром нафти» та «Роснафти» вже суттєво обвалилися.
  • У сумі три компанії, що забезпечують дві третини всього нафтовидобутку в Росії, напередодні втратили близько 200 млрд рублів капіталізації (приблизно $1,95 млрд).

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG