Уряд Туреччини підготував «план дій» для протидії ринковим потрясінням, пов’язаним із падінням національної валюти через плановані американські санкції, заявив міністр фінансів Берат Албайрак.
«Станом на [13 серпня], наші інституції вживатимуть необхідні дії й поширюватимуть необхідні ринкам оголошення», – цитує Албайрака газета Hürriyet Daily News.
За його словами, усі запобіжні заходи й «плани дій» готові. Водночас він не уточнив деталі.
11 серпня президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган знову закликав громадян країни розпродавати свої долари і євро, щоб підтримати національну грошову одиницю, турецьку ліру, яка останнім часом різко втрачає свою цінність через економічні проблеми і погіршення відносин зі США.
Національна валюта Туреччини впродовж цього року втратила 40 відсотків своєї вартості.
Виступаючи перед прихильниками в місті Уньє на північному сході країни, Ердоган також висловив жаль через те, що, за його словами, США засвідчили готовність проміняти свого стратегічного союзника в НАТО Туреччину на американського пастора Ендрю Брансона, якого нині судять у Туреччині за звинуваченнями в тероризмі.
50-річному Брансонові, якого в Туреччині з 2016 року 18 місяців протримали під вартою (25 липня його перевели під домашній арешт), загрожує до 35 років ув’язнення за звинуваченнями в нібито наданні допомоги «терористичним угрупованням», як Анкара називає курдських сепаратистів і турецький суспільно-релігійний рух, що його Ердоган звинувачує в організації невдалого перевороту 2016 року.
Президент США Дональд Трапм уже не раз вимагав від Анкари звільнити пастора і погрожував подальшими широкими санкціями проти Туреччини, якщо процес над ним триватиме. Через процес над Брансоном США вже наклали персональні санкції на турецьких міністрів юстиції і внутрішніх справ.
10 серпня Трамп повідомив, що наказав подвоїти накладені раніше тарифи на імпорт із Туреччини сталі й алюмінію. Причиною стала саме справа Брансона.
Та це лише одна з гострих розбіжностей між країнами. Вашингтон і Анкара мають протилежні погляди на рішення Туреччини, члена НАТО, закупити системи протиповітряної і протиракетної оборони в Росії, яку в НАТО останнім часом знову починають розглядати як потенційного противника через агресивні дії Москви в багатьох частинах світу. США й Туреччина також мають різні погляди на врегулювання в Сирії.