Доступність посилання

ТОП новини

У Сербії почали розгляд законопроєкту про «іноагентів», який може поставити під сумнів її прагнення вступити в ЄС


Віцепрем’єр-міністр Сербії Александар Вулін (ліворуч), чия партія виступила автором законопроєкту, зустрічається з президентом Росії Володимиром Путіним на полях Східного економічного форуму у Владивостоці у вересні
Віцепрем’єр-міністр Сербії Александар Вулін (ліворуч), чия партія виступила автором законопроєкту, зустрічається з президентом Росії Володимиром Путіним на полях Східного економічного форуму у Владивостоці у вересні

Сербські законодавці почали обговорення поданого до парламенту законопроєкту про створення реєстру «іноземних агентів», крок, який може відштовхнути Сербію від її амбіцій щодо ЄС.

Законопроєкт, ініційований членами Руху соціалістів на чолі з проросійським віцепрем’єр-міністром Александаром Вуліним, спрямований на регулювання організацій і осіб, які отримують понад 50 відсотків свого фінансування з іноземних джерел.

Прихильники законопроєкту стверджують, що він спрямований на забезпечення більшої прозорості в секторі неурядових організацій. Вони заявляють, що деякі фінансовані з-за кордону організації працюють проти національних інтересів Сербії.

Однак критики – як у Сербії, так і за кордоном – попереджають, що такий закон може стигматизувати організації громадянського суспільства, перешкоджати їхній діяльності й обмежувати свободу слова.

«Цей законопроєкт становить серйозну і пряму загрозу для організацій громадянського суспільства, ставлячи під загрозу їхню роль у захисті демократичних цінностей, прав людини і європейської інтеграції», – йдеться в заяві Економічно-соціального комітету ЄС.

«Як і у випадку з подібними ініціативами в інших країнах-кандидатах, наприклад у випадку з Грузією, комітет повторює, що таке законодавство несумісне з фундаментальними цінностями Європейського союзу, які Сербія, як країна-кандидат на вступ до ЄС, повинна підтримувати», – наголосили у комітеті.

Регіональна тенденція до ухвалення таких законів, які є подібними до тих, що діють у Росії, і які просувають проросійські сили, підкреслює ширшу геополітичну боротьбу на Балканах.

Декілька країн регіону опинилися в ситуації, коли вони намагаються збалансувати історичні зв’язки з Росією та свої прагнення до європейської інтеграції.

Сербія разом із Чорногорією вважається лідером у процесі вступу до ЄС. Однак, щоб отримати членство, країни-кандидати повинні гармонізувати свої закони, політику, інститути і практику зі стандартами ЄС.

Будь-яке законодавство, яке сприймається як придушення громадянських свобод, кажуть в ЄС, може поставити під загрозу цей прогрес.

У Чорногорії подібний проєкт закону був представлений у жовтні коаліцією «За майбутнє Чорногорії», до якої входять проросійські партії, такі як «Нова сербська демократія» і «Демократична народна партія».

Законопроєкт у Сербії також викликає подальші суперечки через його походження.

Віцепрем’єр-міністр Вулін, вірний союзник Росії, позиціонує документ як засіб для досягнення прозорості, порівнюючи його із законом США про реєстрацію іноземних агентів (FARA). Однак сербські опозиційні діячі й міжнародні спостерігачі стверджують, що проєкт закону більше нагадує обмежувальне законодавство, яке діє в Росії.

Тісні зв’язки Вуліна з Москвою, які підкреслюють часті візити і його роль у координації діяльності Сербії, пов’язаної з БРІКС, привернули увагу міжнародної спільноти.

У 2023 році він потрапив під санкції США за звинуваченням у сприянні діяльності Росії на Балканах. Критики вважають, що запропонований закон підтримує схему Москви, спрямовану на придушення незалежних організацій громадянського суспільства й обмеження інакомислення.

Форум

XS
SM
MD
LG