Прем’єр-міністр Молдови Дорін Речан заявив, що звільняє міністра енергетики Віктора Парлікова, директора Energocom Віктора Банзарі та члена наглядової ради Moldovagaz Сергіу Тофілата. Про це повідомляє молдовська служба Радіо Свобода.
Очільник уряду заявив, що проситиме парламент ввести надзвичайний стан в енергетиці.
«Ці особи або блокували, або не вчасно діяли, щоб закупити газ за найнижчою ціною. Замість того, щоб шукати винних, вони повинні були вчасно забезпечити природний газ», – заявив Речан.
Глава уряду стверджує, що Парліков визнав відсутність координації між інституціями в процесі закупівель електроенергії та що він не забезпечив закупівлі Молдовою природного газу «в найбільш відповідний час».
У першій реакції Громадському радіо Віктор Парліков заявив, що його звільнення є частиною «природного процесу».
«Поки ти потрібен прем’єр-міністру і урядовій команді, ти – міністр. Коли ти їм не потрібен, ти вже не міністр. Я від початку знав, що я не народився міністром і не маю наміру помирати міністром», – сказав він.
Через кілька годин після пресконференції президентка Майя Санду підписала указ про звільнення міністра енергетики Віктора Парлікова.
Щодо Тофілата Речан сказав, що «хоч у нього не було повноважень», він би заблокував закупівлю газу відповідальними установами, «коли це було б зручніше».
Невдовзі після цього Тофілат відреагував у соцмережах, заявивши, що подасть у відставку та звинуватив прем’єра у «поширенні фейків». Він додав, що його звільнення свідчить про «відсутність політичної волі навести лад у «Молдовагазі».
Стосовно директора «Енергокому» прем’єр-міністр зазначив, що під його керівництвом компанія ховалася «за бюрократичними процедурами», коли потрібно було закуповувати газ.
«Ніхто ні вчора, ні сьогодні не повідомляв про можливе звільнення», – каже Банзарі, вважаючи своє звільнення спробою зробити його «цапом відпущення» за ситуацію в енергетиці.
Прем’єр-міністр країни оголосив, що він тимчасово виконуватиме обов’язки міністра енергетики до призначення нового міністра, а наступного тижня він звернеться до парламенту з проханням запровадити надзвичайний стан в енергетичному секторі з 16 грудня.
Відповідаючи на запитання журналістів, що означає введення надзвичайного стану, Речан пояснив, що існує ризик часткового, «якщо не повного» припинення поставок електроенергії. Влада повинна мати інструменти, які дозволять їй приймати такі рішення, як обмеження експорту енергоносіїв.
Українська енергосистема продовжує відновлюватись вже після одинадцяти масованих російський атак, у ній зберігається значний дефіцит потужності. Через це Україна імпортує електроенергію з низки сусідніх країн, зокрема Молдови.
Форум