Європейський союз розпочав розслідування щодо соцмережі TikTok, що належить Китаю, через звинувачення в тому, що Росія використовувала її для впливу на результати першого туру президентських виборів у Румунії, на яких перемогу здобув ультраправий кандидат, дружній до Москви.
Європейська комісія збирає дані, щоб визначити, чи порушив TikTok законодавство ЄС.
«Після серйозних ознак того, що іноземні діячі втручалися у президентські вибори в Румунії за допомогою TikTok, ми зараз ретельно розслідуємо, чи порушив TikTok закон про цифрові послуги, не впоравшись із такими ризиками», – заявила 17 грудня голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.
«Рішення про початок розслідування бере до уваги інформацію, отриману з розсекречених звітів румунської розвідки, а також повідомлень від третіх сторін», – додала вона.
Оголошення фон дер Ляєн з’явилося після того, як 5 грудня ЄС наказав TikTok зберегти дані, пов’язані з «фактичними або ймовірними системними ризиками» на виборах у Румунії.
Тепер TikTok повинен буде надати відповідні дані й документи, сказала фон дер Ляєн.
Маловідомий раніше незалежний кандидат Келін Джорджеску здобув перемогу в першому турі голосування на виборах 24 листопада, набравши приблизно 23 відсотки голосів. У другому турі виборів 8 грудня він мав зустрітися з проєвропейською правоцентристкою Єленою Ласконі.
Однак після того, як Рада національної безпеки Румунії розсекретила документи, які вказують на можливе втручання неназваного «державного суб’єкта» (ймовірно, йдеться про Росію), Конституційний суд скасував перший тур голосування і наказав провести нові вибори, які мають пройти в найближчі кілька місяців.
Перше місце ультраправого кандидата в першому турі президентських виборів викликало побоювання і протести, особливо серед молодих румунів, щодо майбутнього демократії в країні.
Повноваження чинного президента Клауса Йоганніса були відповідно продовжені, хоча його другий п’ятирічний термін закінчився в середині грудня.
Форум