Доступність посилання

ТОП новини

«Катування та етапи за сотні кілометрів»: полонені працівники ЗАЕС. Що відомо про їхні долі?


Запорізька АЕС – найбільша отомна станція Європи та єдина діюча в Україні, яка потрапила під російську окупацію
Запорізька АЕС – найбільша отомна станція Європи та єдина діюча в Україні, яка потрапила під російську окупацію

«Він не брав трубку, а потім, коли взяв, дуже стурбованим голосом сказав, що до нього прийшли військові»

«Інкримінують зазвичай або «тероризм», або «шпигунство», і присуджують суттєві терміни – від 12 до 20 років ув'язнення»

«Окупанти за проукраїнську позицію переслідують звичайних цивільних людей»

10 грудня виповнилося 40 років, як почав роботу перший енергоблок Запорізької атомної електростанції. За тиждень до того Генеральна прокуратура Росії повідомила, що прокурори затвердили обвинувальний висновок щодо працівниці станції Наталії Шульги. Її звинуватили в диверсії – нібито вона «планувала закласти вибухівку та підірвати лінію електропередач». Це не єдина справа, яку окупанти порушили проти працівників української станції. Декому з них вже винесли вироки і вони відбувають покарання в російських тюрмах.

  • Що відомо про долі працівників ЗАЕС, захоплених російськими військовими?
  • Скільки працівників досі залишаються на окупованій станції?
  • Де працевлаштовуються ті атомники, яким вдалося виїхати з окупованого Енергодара?

Про все це дізнавався проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».

Як стверджують російські спецслужби, працівниця Запорізької АЕС Наталія Шульга закріпила муляж вибухівки до опори лінії електропередач, яка подає електроенергію 10 тисячам жителів окупованого Енергодара. Справжню вибухівку спецслужби нібито вилучили зі схрону заздалегідь і замінили макетом. Разом із цим публікують як доказ відео, де начебто вказана працівниця станції «готує диверсію».

Міський голова Енергодара Дмитро Орлов каже, що «запис явно зрежисований» і зроблений російськими силовиками вже після затримання Шульги. Проте, днями Генеральна прокуратура Росії повідомила про затверджений обвинувальний висновок проти працівниці ЗАЕС і спрямувала його до підконтрольного РФ окупаційного «Запорізького обласного суду».

Громадянці України Наталії Шульзі висунули «обвинувачення» за двома статтями російського Кримінального кодексу — «незаконне зберігання вибухових пристроїв» і «диверсія». 56-річній українці загрожує до 20 років позбавлення волі.

«Там кожна історія абсурдна. Бо люди в цивільному житті займалися роботою на такому високотехнологічному підприємстві і ніяким «тероризмом» і «шпигунством» не займалися і не мають до цього стосунку. А окупанти за проукраїнську позицію переслідують звичайних цивільних людей. І для того, щоб показати якусь статистику по розкриттю, вигадують такі факти», – сказав «Новинам Приазовʼя» міський голова.

Де зараз перебуває затримана російськими силовиками працівниця станції Наталія Шульга та в якому вона стані, наразі невідомо.

«Пройшли тортури понад 1000 працівників ЗАЕС»

Дмитро Орлов розповідає, що затримувати і катувати жителів міста, у тому числі працівників Запорізької АЕС, загарбники почали з перших місяців окупації.

У липні 2022 року Орлов повідомляв про те, що в Енергодарі закатували водолаза ЗАЕС Андрія Гончарука. За інформацією мера, окупанти вимагали, щоб водолаз стрибнув у бризкальний басейн. Той відмовився і його забили до смерті. Орлов каже, що такі випадки в місті є непоодинокими.

Дмитро Орлов
Дмитро Орлов
Серед засуджених працівників ЗАЕС є досить цінні фахівці й начальники змін, підготовка яких потребує грошей і часу
Дмитро Орлов

«Є навіть випадки, їх вже понад 10, які летально закінчилися через катування окупантами. Ми розуміємо, що ці всі справи проти енергодарців з боку окупантів – сфабриковані, це звичайні цивільні люди. Серед засуджених ними працівників ЗАЕС є досить цінні фахівці й начальники змін, багато фахівців, які не рядові, підготовка яких потребує певних грошей, певного часу. Попри це, окупанти звинувачують їх в абсолютно надуманих правопорушеннях. Інкримінують зазвичай або «тероризм», або «шпигунство», і присуджують суттєві терміни 12 – 20 років ув'язнення», – розповів він.

Загалом, за його даними, понад 1000 працівників атомної електростанції побували у полоні та пройшли тортури. Зараз відомо про 12 жителів міста, яким російські суди вже затвердили так звані вироки, або справи щодо них перебувають на фінальній стадії і 11 з них – це українські атомники.

З огляду на бойові дії і окупацію Росією частини південних територій України, редакція не може отримати офіційного підтвердження про деякі озвучені свідчення чи незалежно їх перевірити.

Затримання за «шпигунство»

В Енергодарі станом на 2022 рік було 52 тисячі жителів. Усі вони, коли Росія встановила контроль над містом, опинилися під загрозою затримань і катувань, розповідає депутат міської ради Енергодара Олексій Мельничук.

«Окупанти фактично не ділять на працівник станції – мешканець Енергодару, чи просто мешканець Енергодару, який працював чи працює на території міста. Ми знаємо дуже багато випадків, коли людей забирають «на підвал», люди знаходяться під слідством за так званими справами по «тероризму», – зауважив він.

Сергій Спартесний працював на ЗАЕС начальником зміни турбінного відділення. Залишати роботу відмовлявся. У липні 2023 року Сергія затримали російські військові. Його дружина Наталія якраз була на звʼязку з чоловіком, коли за ним прийшли. Вона розповіла «Новинам Приазовʼя», як все відбувалося.

Сергій Спартесний
Сергій Спартесний

«18 липня 2023 року він прийшов з нічної зміни, на вихідний він повинен був піти. Десь о 17:00 я йому зателефонувала, ми почали розмовляти по телеграму. Десь хвилин через 7-10 зв'язок перервався. Я дзвонила, дзвонила, він не брав трубку, а потім, коли взяв, дуже таким стурбованим голосом сказав, що до нього прийшли військові. Я відключилася. Чекала, що він передзвонить пізніше, але не дочекавшись, дзвонила йому сама. Я подзвонила сусідці, розповіла, що відбулося, попросила, щоб вона сходила до нас додому дізналася, що відбувається», – каже жінка.

Вона тривалий час не могла дізнатися ніяких подробиць, за що саме схопили її чоловіка. Усе, що їй розповів призначений Росією адвокат – Сергія звинувачують у «шпигунстві».

Згодом Наталія довідалася, що він нібито розклеював проукраїнські листівки в Енергодарі та на прохання СБУ стежив за ФСБ і тими, хто пішов на співпрацю з окупантами із ЗАЕС, а також навчав тероборонівців.

Наталія заперечує ці звинувачення. Жінка дізналася, що російські наглядачі катували вʼязнів і тримали в жахливих умовах.

Енергодар третій рік перебуває під російською окупацією
Енергодар третій рік перебуває під російською окупацією

«Усюди було не солодко, але у Донецьку було найгірше. Він якось так проговорився, що там хтось в камері його, як він сказав, незлюбив і до нього дуже чіплявся. На конфлікт його провокував постійно. Він перейшов до іншої камери. Той чоловік і в іншій камері теж намагався провокувати. У СІЗО Сімферополя годували погано. Зараз він перебуває у колонії, де на вечері дають або кашу пшеничну, або перлову, або тушковану квашену капусту та чай з чорним хлібом. І все. У нього була виразка і йому це не можна їсти», – поділилась жінка.

Наталія також розповіла, що був період, коли Сергія тримали в СІЗО Донецька, а на допити возили за 300 кілометрів – до Мелітополя. Потім чоловіка відправили до Криму, де 20 вересня Спартесному оголосили вирок – 12 років позбавлення волі.

Після цього чоловіка відправили етапом у Росію. Зараз 62-річний чоловік – у колонії у Саратові – за понад 1200 кілометрів від рідного дому. Наталія Спартесна каже, що зверталася і до українських, і до міжнародних інституцій, у тому числі до гендиректора Міжнародного агентства з атомної енергії Рафаеля Гроссі: «Нічого не говорять. Нічого. Механізмів повернення цивільних немає. На що сподіватися, я, чесно кажучи, не знаю».

  • У вересні президент України Володимир Зеленський повідомляв, що зараз вживають лише політичні кроки для повернення ЗАЕС під контроль України.

На ЗАЕС вдвічі менше працівників

Українська організація Truth Hounds ще у вересні минулого року опублікувала доповідь, що катування працівників ЗАЕС відбуваються з відому «Росатому», яке зараз фактично контролює станцію. Але щонайменше керівництво не перешкоджає цим практикам.

Українські посадовці стверджують, що на окупованій станції залишається дедалі менше фахівців
Українські посадовці стверджують, що на окупованій станції залишається дедалі менше фахівців

«Росатом» в офіційних комунікаціях натомість стверджує, що працівники Запорізької АЕС отримують погрози та наражаються на небезпеку дронових атак з боку України. У «Росатомі» також заявляють, що зараз на Запорізькій АЕС укладено майже 5 тисяч трудових угод. Тобто навіть за російськими офіційними оцінками, на станції зараз вдвічі менше працівників, ніж було до початку окупації.

Натомість українські посадовці стверджують, що на окупованій станції залишається дедалі менше фахівців з тих, хто був там до початку повномасштабного вторгнення.

У квітні міський голова Енергодару повідомляв, що на ЗАЕС залишалося менше ніж 2 тисяч українських працівників. У липні 2024 року міністр енергетики України Герман Галущенко заявляв, що з окупованої АЕС виїхало 5 тис. атомників. Всі вони зараз працюють у структурах «Енергоатому».

«З міста виїхала більша частина працівників Запорізької АЕС. Хтось повернувся на підконтрольну Україні територію, коли була можливість виїхати через Василівку. Потім, коли такої можливості не було, заїжджали з Європи. Частина працівників працевлаштувалась на інших атомних станціях, також частина – у Києві, у філіях компаній. Багато людей, які, звісно, виїхали за межі України тепер знаходяться по усіх точках Європи», – повідомив «Новинам Приазовʼя» депутат міськради Енергодара Олексій Мельничук.

  • Запорізька атомна електростанція — найбільша в Європі та єдина діюча українська АЕС, яка потрапила під російську окупацію. Російські військові захопили її 4 березня 2022 року. На той момент на станції працювали 11 тисяч людей.

  • Зображення 16x9

    Олена Бадюк

    Із червня 2019 року була редактором вечірнього шоу на Радіо Крим.Реалії (проєкт Радіо Свобода). Із осені 2021 року працюю в команді проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG