БУХАРЕСТ — У Румунії Богдан Пещир, відомий як «король TikTok», здобув репутацію загадкової людини, пов'язаної з криптовалютними операціями та щедрими пожертвами користувачам платформи.
Однак Пещир, 36-річний програміст, який, як повідомляється, веде розкішний спосіб життя, став центральною фігурою в твердженнях про те, що ультраправий кандидат у президенти Келін Джорджеску отримував вигоду від таємних кампаній впливу, зокрема з Росії.
Джорджеску несподівано виграв перший тур президентських виборів у Румунії 24 листопада, набравши 23% голосів та обійшовши багатьох відомих суперників. Перемога вивела його в другий тур проти проєвропейської центристки Олени Ласконі. Але 6 грудня Конституційний суд Румунії скасував результати виборів, доручивши уряду призначити дату нових виборів.
Політичні аналітики були приголомшені успіхом 62-річного Джорджеску, інженера-аграрія, який проводив кампанію на проросійській та антинатівській платформі. Багато хто вважає, що його несподіваний результат значною мірою став можливим завдяки кампанії в TikTok, яка залучила молодих виборців і представників румунської діаспори.
Звинувачення у маніпуляціях у TikTok
На тлі зростання підозр у маніпуляціях через TikTok, 4 грудня – за чотири дні до запланованого другого туру виборів – Вища рада національної оборони Румунії оприлюднила розсекречені розвіддані. Вони стверджують, що Джорджеску отримав вигоду від скоординованої кампанії в соціальних мережах, найімовірніше, організованої «державним гравцем».
Розсекречені документи повідомляють, що для просування Джорджеску використовували 25 тисяч TikTok-акаунтів, а інфлюенсерів залучали до прямої та непрямої підтримки кандидата через публікації з хештегами, які з ним пов’язані. Джорджеску стверджує, що витратив «нуль» на передвиборчу кампанію.
Відповідно до цих документів, Пещир відігравав ключову роль у реалізації цієї кампанії.
Під псевдонімом «bogpr» у TikTok, як зазначається у звіті, він «здійснив платежі на суму $381 000 з 24 жовтня по 24 листопада 2024 року користувачам TikTok-акаунтів, які підтримували кандидата Келіна Джорджеску, включно після завершення виборчої кампанії». Це є порушенням румунського законодавства.
Позиція Пещира
Пещир заперечує фінансування кампанії Джордеску. У фейсбуці він написав, що вважає звинувачення на свою адресу «абсурдними», заявивши, що гроші, які він жертвував, пішли на благодійність, аполітичні TikTok-акаунти й навіть на підтримку інших кандидатів.
Він заявив Радіо Свобода 6 грудня, що не має жодного зв’язку з Джорджеску.
«Я не маю жодного матеріального чи особистого інтересу, я просто підтримував його через пости та коментарі добровільно», – зазначив він.
«У цьому документі згадуються лише прихильники [Джорджеску], що здається мені абсурдним. Я не укладав ніяких угод із жодними людьми щодо фінансування підтримки того чи іншого кандидата», – додав Пещир.
У дописі у Facebook 6 грудня, незадовго до того, як вибори були скасовані, Пещир звинуватив ЗМІ в переслідуванні та пригрозив судовим позовом. На запитання у розділі коментарів про те, звідки взялися гроші, Пещир відповів, що це «не ваша справа».
«Я не є особою, яка працює на державу чи з державою, щоб публічно декларувати свої доходи», – написав він.
Цей пост Пещира був одним із небагатьох на його майже порожній сторінці у фейсбуці, серед яких були й дописи про Джорджеску ще з 2020 року, де тоді ще маловідомий майбутній кандидат у президенти критикував урядові заходи з протидії COVID-19, які він назвав «пандемією страху і дурості».
Запитання про «спосіб життя»
Останніми місяцями акаунт «bogpr» став відомим на платформі завдяки значним пожертвам для творців TikTok, набравши понад 191 000 підписників і 1,1 мільйона вподобань.
У березні він пожертвував десятки тисяч євро виконавцям манеле, жанру поп-фолку, що походить із Румунії, викликавши запитання щодо його особи та мотивів. Деякі користувачі TikTok припустили, що він може бути сином відомого і багатого бізнесмена або членом кримінального клану.
У листопаді «bogpr» почав фінансувати румунських інфлюенсерів для підтримки Джорджеску. За даними розсекреченого документа Міністерства внутрішніх справ Румунії, участь у кампанії взяли понад 100 інфлюенсерів із загальною аудиторією понад 8 мільйонів підписників. Однак рекламні пости не були позначені як частина оплаченої політичної кампанії.
Попри спроби зберегти свою особу в таємниці, румунський таблоїд Gandul нещодавно викрив, що «bogpr» – це Пещир.
Згідно з його онлайн-профілем, Пещир більшу частину своєї кар’єри займався криптовалютами, переважно працюючи з одними й тими ж партнерами, зокрема Габріелем Проденеску, румуном, який отримав громадянство Південної Африки в 1995 році.
Одна з цих компаній, румунська BitXATM Technology, була заснована 12 років тому та займалася обслуговуванням криптовалютних банкоматів – пристроїв, які дозволяють купувати криптовалюту за готівку або отримувати готівку в обмін на криптовалюту.
За фінансовою звітністю, BitXATM Technology минулого року не мала співробітників, доходу або прибутку, але повідомила про приблизно $300 000 боргу.
Вкрадена криптовалюта
У 2016 році BitXATM потрапила в центр скандалу, коли кілька її криптовалютних банкоматів були скомпрометовані, і клієнти втратили свої криптовалютні кошти. Проданеску звинуватив колишнього співробітника в крадіжці. Наступного року румунські правоохоронці заарештували чоловіка з міста Брашов, який був засуджений після судового процесу, на якому свідчив Пещир.
Пости на онлайн-форумах, присвячених Bitcoin, стверджували, що деякі клієнти BitXATM не змогли повернути свої кошти. Після скандалу вебсайт BitXATM припинив оновлення, а Проданеску відкрив криптовалютну компанію з такою самою назвою, а також іншу під назвою Globaya LTD у Великобританії. Профіль Пещира на LinkedIn вказує, що він працював у Globaya.
На сайті з вакансіями є профіль чоловіка з іменем Богдан Пещир, який зазначає BitXATM та інший криптобренд, mTicket, як місця роботи. Радіо Свобода знайшла пости в соцмережах для обох брендів, на яких є фотографії чоловіка, що нагадує того, хто зазначений у вакансії. Радіо Свобода надіслала одну з цих фотографій Пещиру, але він не відповів.
Розсекречені документи стверджують, що Пещир «веде спосіб життя, який не відповідає діяльності, що здійснюється через компанію, якою він володіє». За повідомленнями румунських ЗМІ, він живе у розкішній віллі в ексклюзивній частині Брашова, з BMW та Porsche в гаражі. Радіо Свобода вдалося геолокувати фотографії цієї вілли та підтвердити, що вони були зроблені в Брашові.
У письмовій відпоівіді Радіо Свобода Пещир заперечив твердження про невідповідність його способу життя рівню доходів.
«Я маю доходи з інших джерел, абсолютно законних, які декларуються та оподатковуються», – сказав Пещир.
Румунські документи згадують, як Проданеску, так і південноафриканську компанію FA Agency, яка, згідно з документами, пропонувала 1000 євро (1047 доларів США) інфлюенсерам за розповсюдження відео на підтримку кандидатури Джорджеску.
Радіо Свобода зв’язалася з самопроголошеною «агенцією інфлюенсерів», яка стверджує, що працює в Південній Африці, і запитала про її роль у кампанії та зв’язки з Пещиром і Проданеску, але не отримала відповіді до публікації.
Зв’язатися з Проданеску для коментаря не вдалося. Коли Радіо Свобода попросило Пещира про інтерв'ю, він послався на свої раніше опубліковані коментарі.
«Я навіть не знаю Джорджеску»
Після рішення Конституційного суду від 6 грудня, який скасував президентські вибори, прокуратура Румунії оголосила про розслідування щодо ймовірних комп’ютерних злочинів на тлі звинувачень у російському впливі.
Точна роль Росії у ймовірній операції з впливу через TikTok залишається незрозумілою.
Згідно з документами розвідки, TikTok повідомив румунській владі про те, що виявив мережу акаунтів, пов’язаних з російським державним новинним агентством Sputnik, які орієнтувалися на користувачів з Румунії та Молдови.
Документи також стверджують, що були вкрадені та опубліковані дані користувачів для виборчих вебсайтів на «платформах кіберзлочинності, що походять з Росії». Кремль відкинув звинувачення у втручанні в румунські вибори.
Звіт розвідки не повʼязує Пещира і його соратників із Росією.
Після того, як його особу було розкрито, Пещир опублікував на TikTok, що він є «румунським підприємцем та інвестором», і що йому не обіцяли і не платили нічого за його підтримку Джоржеску.
«Я навіть не знаю [Джоржеску] особисто, і я не вважаю, що просування справи, яку я підтримую, є неетичним», – написав він. А також порівняв це з тим, як Ілон Маск допомагав кампанії обраного президента США Дональда Трампа, надаючи велику фінансову підтримку та підтримуючи його в мережі X та в своїх промовах.
Пещир також посилив свою підтримку кандидату в президенти, сказавши: «Атаки на систему... мотивують мене ще більше підтримувати Келіна Джоржеску» і описавши цього праворадикального політика як «правильний вибір».
Матеріал підготували: Люк Алнатт, Сімона-Теодора Карлуджа, Джордж Костіта, Сергій Добринін і Марк Крутов
Форум