У Гельсінкі 14 січня відбувся Балтійський саміт союзників НАТО, в якому взяли участь лідери Фінляндії, Естонії, Данії, Німеччини, Латвії, Литви, Польщі, Швеції – підсумкову заяву оприлюднила пресслужба президента Фінляндії.
Згідно з нею, зустріч відбулася за участі генерального секретаря НАТО Марка Рютте та виконавчого віцепрезидента Європейської комісії і фокусувалася на «нещодавному збільшенні кількості серйозних випадків пошкодження підводної інфраструктури в Балтійському морі».
Учасники висловили «глибоку занепокоєність» і засудили пошкодження критичної інфраструктури, незалежно від того, чи було воно випадковим чи навмисним.
Країни Балтії також привітали ініціативу НАТО з посилення безпеки в Балтійському морі.
Читайте також: Щонайменше 65 танкерів із нафтою не заходять у порти після запровадження санкцій США – Reuters
«Ми продовжимо працювати над нашими спроможностями зі стримування та оборони, модернізувати наші потужності, визнаючи термінову потребу в збільшенні витрат на оборону для вирішення та протидії дедалі більшим загрозам безпеці», – заявляють лідери країн.
Країни регіону обіцяють визначити подальші заходи у відповідності до міжнародного морського права. Вони також закликають інші країни ухвалити законодавство, яке криміналізує пошкодження підводних кабелів або трубопроводів із використанням суден під їхніми прапорами.
Заява також згадує про так званий тіньовий флот Росії як «окрему загрозу» мореплавству та довкіллю в Балтійському морі та глобально.
«Ця ганебна практика також загрожує цілісності підводної інфраструктури, збільшує ризики, пов’язані зі скинутими в море хімічними боєприпасами, і суттєво підтримує фінансування незаконної агресивної війни Росії проти України. Ми вживаємо рішучих заходів для усунення цих загроз. Ми залишаємо за собою право, відповідно до міжнародного права, вдаватися до заходів проти будь-яких підозрюваних суден, які обходять санкції та загрожують нашій безпеці, інфраструктурі та довкіллю», – йдеться в заяві.
Читайте також: Країни НАТО на саміті в Гельсінкі обговорять безпеку на Балтиці – Туск
Країни-учасниці саміту повідомляють про посилення нагляду за суднами, в тому числі перевірок свідоцтв про страхування. Також планується запровадити інструменти відстеження та розширити санкції проти тіньового флоту.
«Ми заохочуємо до подальшої співпраці ЄС і НАТО у відповідь на загрози, створені безрозсудними діями суден, що обслуговують російські вантажні потоки», – додають вони.
Так званий «тіньовий флот» складається переважно зі старих незастрахованих нафтових суден, які використовуються для обходу західних санкцій проти Росії і збереження джерела доходу для Кремля. Кораблі перевозять російську сиру нафту та нафтопродукти, які були заборонені після повномасштабного вторгнення РФ в Україну в лютому 2022 року.
За оцінкою Atlantic Council, майже три чверті російських постачань нафти здійснюється з використанням «тіньового флоту». Ці дані, як пише газета The Guardian, ілюструють проблеми, яких зазнають західні країни, що намагаються скоротити доходи Росії від експорту нафти шляхом запровадження так званої цінової стелі на російську нафту.
Форум