Белград, 5 березня – Голова мiжнародної адмiнiстрацiї ООН у Косовi Мiхаел Штайнер у понедiлок ввечерi надiслав листи до урядовцiв у Белградi й Приштинi, пропонуючи їм вiдкрити нову сторiнку у вiдносинах. Штайнер зазначив, що необхiдно розпочати дiалог на мiнiстерському рiвнi про практичнi питання, якими є, на його думку, спiвробiтництво в ланках енергетики, транспорту, торгiвлi тощо, а також особистi документи громадян та документи з косовських архiвiв.
Цей лист для офiцiйного Белграда став несподiванкою. Сербська сторона досi виступала за дiалог про остаточний статус Косова, а не про побутовi справи. Коли докладно вивчили документ, урядовцi дiйшли висновку, що пропозицiї не треба вiдкидати. Заступник прем’єра Небойша Чович заявив, що дiалог необхiдний. На його думку, на порядку денному повиннi бути й такi теми як повернення сербських бiженцiв, децентралiзацiя та свобода пересування. А радник сербського прем’єра Бранко Радуйко каже, що уряд уже на цьому тижнi обговорить iнiцiативу.
Щодо етнiчних албанцiв, вони не вимагають жодних доповнень. Вони погоджуються й з пропозицiєю, щоби делегацiї зустрiчалися i в Белградi i у Приштинi. Сербам, звичайно, не легко погодитися з вимогою, щоби в косовськiй делегацiї були й такi особи як колишнiй вождь повстанцiв Хашiм Тачi, якого сербський суд засудив до десяти рокiв ув’язнення. Штайнер щодо цього невмолимий: усiм переговорникам треба гарантувати iмунiтет.
Усi косовцi албанської нацiональностi виступають за незалежнiсть провiнцiї. Все ж, iз захiдних столиць їх останнiм часом нераз попереджували, що ще рано для розмов про остаточний статус Косова. Вони змушенi пiти на тактичнi поступки й не поспiшати. Тому легко сприйняли пропозицiю розпочати дiалог на економiчнi теми.
Косовська економiка в катастрофiчному станi. В такому ж станi живе бiльшiсть з-помiж двохсот тисяч сербських бiженцiв з провiнцiї. Отож, є про що розмовляти. В етнiчних албанцiв є свої прiоритети. В сербiв – свої. Статус-кво лише ускладнює вiдносини мiж двома громадами з одного боку та тимчасовим урядом у Приштинi, белградською владою й мiжнародною адмiнiстрацiєю з другого боку. Ймовiрно тому Штайнер запропонував обговорювати не полiтичнi, а практичнi питання.
На вимогу міжнародної адміністрації лідери сербів й етнічних албанців виявляють готовність розпочати діалог
На вимогу міжнародної адміністрації лідери сербів й етнічних албанців виявляють готовність розпочати діалог
ЗВЕРНИ УВАГУ
ВИБІР ЧИТАЧІВ
1