Доступність посилання

ТОП новини

Україна розшукує майже 20 тисяч депортованих РФ дітей, але реальна цифра може бути в рази більшою – виступ у Радбезі ООН


Засідання Радбезу ООН «Підтримання миру і безпеки України» було скликане для обговорення й привернення особливої уваги світу до злочинів Росії проти дітей під час війни (фото архівне)
Засідання Радбезу ООН «Підтримання миру і безпеки України» було скликане для обговорення й привернення особливої уваги світу до злочинів Росії проти дітей під час війни (фото архівне)

Україна розшукує майже 20 тисяч дітей, які стали жертвами незаконної депортації і примусового переміщення в Росію, проте реальна цифра може бути в рази більшою, заявила під час виступу на засіданні Ради безпеки ООН радниця керівника Офісу президента України й операційна директорка ініціативи Bring Kids Back UA Дарія Зарівна.

Як зазначили в Офісі президента, сьогоднішнє засідання Радбезу ООН «Підтримання миру і безпеки України» було скликане для обговорення й привернення особливої уваги світу до злочинів Росії проти дітей під час війни.

«Російські чиновники систематично відмовляються надавати інформацію. Але, щоб дати вам уявлення, уповноважена з прав дитини в Росії Марія Львова-Бєлова похвалилася, що «розселила» в Росії понад 700 тисяч українських дітей», – сказала Зарівна.

Вона нагадала, що Україна разом із Канадою започаткувала Міжнародну коаліцію за повернення українських дітей, до якої приєдналися 41 країна і Рада Європи. Завдяки спільним зусиллям учасників коаліції додому вдалося повернути 1022 дитини.

Під час виступу Зарівна показала українське свідоцтво про народження Маргарити Прокопенко і порівняла його з російським документом на ім’я Марини Миронової. Росія видала цей документ після викрадення Маргарити з Херсонського будинку дитини. У Росії дівчинці змінили імʼя, місце народження і вдочерили в родині депутата Держдуми РФ Сергія Миронова.

«Херсонський будинок дитини. Лише один із багатьох випадків. Його маленьким вихованцям довелося ховатися в підвалі церкви, коли ваша армія увійшла до міста. Але ФСБ їх знайшла. Їх депортували. Ви точно знаєте, де зараз наші діти. Припиніть їх мучити. Поверніть дітей в Україну», – сказала Зарівна, звертаючись до представників РФ.

Представниця України також зазначила, що кожного тижня в Україні через російські обстріли гинуть і зазнають поранення щонайменше 16 дітей. Вона також нагадала, що через війну мільйони українців, зокрема неповнолітніх, стали біженцями, а сотні тисяч дітей залишаються на територіях, підконтрольних РФ, – поза доступом України і міжнародних організацій.

Напередодні дослідники Єльського університету заявили в своїй доповіді, що російська влада реалізує системну та широкомасштабну програму депортації дітей з України та їхнього примусового усиновлення і перевиховання в Росії. Ця операція з наміром русифікувати українських дітей була особисто ініційована російським лідером Володимиром Путіним і його підлеглими, наголошують дослідники.

Дослідження тривало впродовж 20 місяців від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну і, як зазначається, стало найповнішим на сьогодні звітом про масштаби депортації українських дітей. Автори дослідження встановили імена 314 дітей, яких незаконно вивезли з окупованих територій Донецької і Луганської областей до Росії й передали на примусове усиновлення. Загалом за час війни було вивезено понад 30 тисяч українських дітей.

У березні 2023 року Міжнародний кримінальний суд (МКС) у Гаазі видав ордер на арешт президента Росії Володимира Путіна й уповноваженої з прав дітей у РФ Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації дітей із окупованих територій України до Росії.

Виконавчий директор Лабораторії гуманітарних досліджень Натаніел Реймонд у розмові з Reuters заявив, що дослідження Єльського університету надає нові докази, що підтверджують звинувачення МКС на адресу Путіна. Автори дослідження склали досьє з особистою інформацією кожного з ідентифікованих 314 дітей. Ці документи передані для вивчення до офісу прокурора МКС, а також владі України.

Форум

XS
SM
MD
LG