Доступність посилання

ТОП новини

Дві сотні цілей для ATACMS? OSINT-аналітик зі США розповів про сильні й слабкі місця в російських укріпленнях


Супутниковий знімок знищеного винищувача МіГ31 після атаки на авіабазу Бельбек. Крим, 16 травня 2024 року
Супутниковий знімок знищеного винищувача МіГ31 після атаки на авіабазу Бельбек. Крим, 16 травня 2024 року

Як Росія захищає Донбас і Крим? Які виклики перед українськими Збройними Силами, що намагаються подолати укріплення? І чи дійсно в зоні досяжності далекобійних ракет – понад дві сотні погано захищених цілей? Радіо Свобода розпитало про це OSINT-аналітика зі США Бреді Афріка.

Ви показали російські оборонні споруди на окупованих територіях України. Це були «зуби дракона» та інші укріплення, призначені для того, щоб українським військам через них було важко пройти. Чи продовжує Росія зміцнювати ці конструкції?

– Так. Російські війська продовжують зміцнювати фортифікаційні споруди, які вони побудували на окупованих територіях України. Це відбувається як шляхом будівництва нових, так і шляхом зміцнення наявної оборони. Розширення можуть включати нові перешкоди, такі як зуби дракона, додаткові протитранспортні рови або траншеї для персоналу.

Захисту яких міст і окремих об’єктів на окупованих територіях України зараз Росія приділяє найбільшу увагу і чому?

– Найбільшу увагу російські війська за чисельністю живої сили приділяють таким напрямкам, як Покровськ. Однак щодо будівництва укріплень – ми бачили, як російські війська будують оборону по ВСІЙ лінії фронту. Це стратегія, відповідно до якої вони покривають весь фронт укріпленнями, щоб компенсувати втрати в живій силі або нездатність зібрати значні сили для захисту певних районів.

Російські війська продовжують зміцнювати фортифікаційні споруди, які вони побудували на окупованих територіях України
Бреді Афрік

Чи продовжує Росія зміцнювати оборону навколо Кримського мосту зокрема? Ви публікували, наскільки я пам’ятаю, супутникові знімки, на яких видно більше бар'єрів уздовж нього для протидії українським морським безпілотникам.

– Так. Російські війська продовжують зводити загородження навколо Криму та мосту. Основна робота полягала в розміщенні кількох барж, фактично десятків барж, і їх пришвартуванні уздовж мосту, щоб вони виконували роль бар’єра проти безпілотників ВМС України.

Однак тепер шлях до мосту, особливо північно-західна частина, значною мірою перегороджений цими двома баржами, за винятком невеликої доріжки для комерційного судноплавства. І зусилля були зосереджені на будівництві інших захисних споруд між баржами та самим мостом.

Наскільки швидко розвиваються російські фортифікаційні споруди порівняно з розвитком українських інноваційних технологій, наприклад, безпілотників тощо? Які тенденції спостерігаєте?

– Важко порівнювати швидкість, з якою Україна розробляє інновації для протидії обороні Росії, і будівництво оборони Росією. Однак ми не можемо сказати, що російські війська побудували багато укріплень у відповідь на загрози, з якими вони стикаються на полі бою.

Одним із прикладів є загроза, з якою стикаються російські солдати, від FPV-дронів, якими керують українські сили. Вони можуть атакувати російських солдатів, коли ті перебувають у своїх окопах або на бойових позиціях. У результаті ми бачили багато укріплень і траншей, побудованих з дахами або іншими покриттями, щоб захистити солдатів як від виявлення, так і від потенційного удару з безпілотника чи іншого боєприпасу.

Як війська РФ укріпляють Донбас і Крим? (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:47 0:00

Який найбільший виклик стоїть перед Збройними силами України з огляду на складність подолання російських укріплень? Чи можливо взагалі виграти цю гонку, якщо можна так сказати?

– Складніше, ніж подолати сам захист, часто буває зіткнення з персоналом або обладнанням, яке його обслуговує. Те, що ми бачили в кількох випадках, свідчить, що, коли російські сили недостатньо укомплектовані чи не захищають райони , навіть якщо вони побудували значні укріплення, українські сили все одно можуть досягти прогресу.

Складніше, ніж подолати сам захист, часто буває зіткнення з персоналом або обладнанням, яке його обслуговує
Бреді Афрік

Вторгнення України до Курської області Росії є чудовим прикладом цього, як Росія побудувала дві лінії оборони вздовж міжнародно визнаного українсько-російського кордону. Однак вони не були готові до вторгнення України і не мали живої сили та техніки, щоб протистояти йому. У результаті Україна змогла прорвати наявні укріплення швидше та легше, ніж довелося докласти зусиль на півдні окупованої України минулого літа.

Ви підтверджуєте широко відоме твердження, що чим більше часу минає, тим важче долати оборонні споруди? Якщо так, то чому? Ви вже згадували, що вони регулярно посилюються. Можливо, є й інші причини?

– Якщо дати Росії час будь-яким чином підготуватися до потенційного українського нападу, це завжди ускладнить атаку. Ми бачили це, зокрема, під час спроби контрнаступу України у серпні 2023-го, коли затримки як у програмах допомоги, так і в програмах навчання означали, що Україна могла розпочати свій контрнаступ лише пізніше влітку. І за час, доки вони готувалися до цього контрнаступу, Росія неодноразово зміцнювала свою оборону та перекидала війська з інших районів туди, де очікувала нападу України.

Як наслідок, закономірність очевидна: надання Росії часу на підготовку оборони та розподіл живої сили в регіони, де вона побоюється, що може відбутися українська атака, лише ускладнює Україні або завоювання землі, або звільнення території.

Інститут вивчення війни повідомляв, що понад дві сотні російських військових цілей розташовані в зоні дії ATACMS у районах, що видаються недбало захищеними, уздовж 1000-кілометрового кордону. Ви підтверджуєте цю інформацію і чи справді вони погано охороняються?

– Дійсно, багато російських військових цілей і об’єктів на російській території поблизу українсько-російського кордону не захищені належним чином.

Багато російських військових цілей і об’єктів на російській території поблизу українсько-російського кордону не захищені належним чином
Бреді Афрік

Цей захист може бути у формі персоналу, який охороняє об’єкт на землі, або у формі укриття для основного обладнання, приміром, літаків. Україна, наприклад, нещодавно завдала удару по авіабазі Маринівка, де було кілька літаків, захищених укриттями. Цих укриттів не існувало лише кілька років тому, і вони були побудовані Росією під час фактичного вторгнення. Як наслідок, це ще один приклад того, як надання Росії часу на підготовку та зміцнення оборони ускладнює Україні нанесення ефективних ударів.

Наскільки суттєво змінить ситуацію потенційне зняття обмежень на використання Україною ракет великої дальності глибоко всередині російської території, зважаючи на рівень захисту потенційних цілей?

– Я був би обережним у характеристиках зміни певної політики чи надання певного типу зброї як суттєвої зміни ситуації. Однак, безсумнівно, дозвіл Україні завдавати ударів по військових об’єктах у Росії всіма західними озброєннями, наданими їхніми союзниками, вплине на здатність Росії атакувати Україну та вести війну на її окупованій території.

ЗАВАНТАЖИТИ

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG