У США обговорюють відправку крилатих ракет великої дальності в Україну ще з середини серпня. Це «критичні потреби» українських військ, як сказав у розмові з генералом США Чарльзом Брауном головнокомандувач ЗСУ Сирський. Адже, хоч дрон української Служби безпеки і встановив історичний рекорд, подолавши відстань у 1500 км, вразивши нафтопереробний завод у російському Башкортостані, без далекобійних ракет Україні – ніяк.
Скасування обмежень на удари України по території Росії давно підтримали президент Франції Макрон, генсек НАТО Столтенберґ, президент Латвії Рінкевичс, міністр оборони Нідерландів Оллонґрен, прем'єр Чехії Фіала, США і Німеччина – ні. Однак... можливість надання крилатих ракет великої дальності JASSM уже розглядають. Наскільки це ймовірно найближчим часом і що впливає на таке рішення, з'ясовував Голос Америки.
JASSM – американська високоточна крилата ракета класу «повітря-земля», розроблена корпорацією Lockheed Martin. Призначена для ураження важливих, високозахищених стаціонарних і цілей, що переміщуються, за будь-яких умов погоди і в будь-який час доби.
Білий дім розглядає можливість надання Україні таких крилатих ракет, повідомили днями медіа. Це рішення потенційно могло б свідчити про ймовірні зміни у політиці США щодо ударів углиб Росії. Таке у коментарях для Української служби Голосу Америки припустили двоє колишніх американських військових високопосадовців.
І хоча радник Білого дому у сфері нацбезпеки Джон Кірбі заявив, що жодних змін у політиці Вашингтона не було, однак додав, що американські та українські представники постійно ведуть діалог щодо оборонних потреб Києва. Ці обговорення продовжаться зокрема на зустрічі Міжнародної контактної групи з оборонної допомоги Україні в форматі «Рамштайн» нині, 6 вересня, куди уже прибув президент Володимир Зеленський.
У Пентагоні питання про передачу Києву ракет JASSMs коментувати також відмовились. При цьому перші згадки про нібито «відкритість» президента США Джо Байдена до цієї ідеї з'явились ще у серпні.
«Це також політичне зобов'язання»
Як повідомляв Голос Америки, ракети класу «повітря-земля» Joint Air-to-Surface Standoff Missile — JASSM досі застосовували на американських літаках, як-то F-15, B-1B, B-2, B-52H, F-35, а також на F-16, які уже стали на озброєння Повітряних сил ЗСУ.
Існують дві модифікації – радіусом дії приблизно 370 км і понад 800 кілометрів. Саме через дальність дії цих ракет оглядачі кажуть про посилення тиску на Вашингтон у питанні зміни політики ударів вглибині РФ.
Передача ракет не матиме жодного значення, якщо з політичних міркувань з України не знімуть «кайданки»Чарльз Коркоран
Чарльз Коркоран, генерал ВПС США у відставці у коментарі Голосу Америки назвав повідомлення «обнадійливим знаком». «Я сподіваюся, що це означає, що вони (Вашингтон) також дозволять їм (Києву) використати їх на повну. Адже я вважаю, що не буде сенсу надавати їм зброю великої дальності, яку вони не зможуть використовувати, ми можемо надати зброю малого радіуса дії, яка є набагато дешевшою, якщо ми не збираємося дозволяти стріляти нею на великі відстані».
За його словами, «передача ракет не матиме жодного значення, якщо з політичних міркувань з України не знімуть ці «кайданки», щоб дозволити їй використовувати всі можливості ракети».
Це будуть стратегічні цілі... Це були б аеродроми, пункти запуску ракетДжеффрі Фішер
Джеффрі Фішер, полковник ВПС США у відставці, висловив припущення, що, ймовірно, адміністрація Байдена могла схвалити «вибрану групу цілей, якою вони були б задоволені», для ударів такими ракетами у РФ. «Це будуть стратегічні цілі... Це були б аеродроми, пункти запуску ракет», – сказав він і додав, що навряд чи йдеться про промислові потужності, які підживлюють російську воєнну машину.
Раніше під час візиту до Вашингтона міністр оборони України Рустем Умєров заявив, що адміністрація Байдена все ще розглядає запит Києва щодо зняття обмежень для ударів углиб Росії, і підтвердив, що представив список можливих цілей ЗСУ.
Росіяни зрозуміють, що українці мають зброю, щоб точно вдарити по них далеко за кордономЕкспосадовець у Пентагоні
Колишній авіатор зі США, який також був посадовцем у Пентагоні та відповідав за співпрацю з Україною, розповів Голосу Америки, що у питанні цієї зброї «є елемент, важливий і поза сьогоднішньою війною». «Це також політичне зобов'язання, і через 5 або 10 років це все ще буде важливо, бо росіяни зрозуміють, що українці мають зброю, щоб точно вдарити по них далеко за кордоном», – розповів він на умовах анонімності.
Що можуть JASSM
Усі троє співрозмовників Голосу Америки називають JASSM надзвичайно точною і потужною зброєю, яка може бути дуже корисною для ЗСУ, щоб завдавати удари по стратегічних воєнних цілях у Росії далеко за кордонами України.
Це дорогі ракети, їх використовують проти ключових цілейДжеффрі Фішер
А що далі росіяни змушені відсувати свої сили від кордону, то важче їм працювати на фронті, наголосив колишній американський авіатор.
Він додав: «Це також посилює безпеку українських літаків, оскільки вони можуть запускати ракети здалеку. Це дорогі ракети, їх використовують проти ключових цілей, а не проти вантажівок чи інших простих цілей».
Фішер також вказав, що важливим є сумісність JASSM із винищувачами F-16, які вже є в Україні, «тож не потрібно працювати над проблемами сумісності із МіГ-29 або Cу-27 або Су-25».
Українцям справді потрібно набагато більше F-16, набагато більше зброї, боєприпасівДжеффрі Фішер
За його словами, перевагою цих ракет є й те, що в арсеналах США та союзників є чимало цієї зброї, а також що для України ключовим є «не питання якості, а питання кількості». «Українцям справді потрібно набагато більше F-16, їм потрібно набагато більше винищувачів, набагато більше зброї, набагато більше боєприпасів. І навіть якщо вони правильно отримають круту зброю, вони не отримують її у потрібній кількості», – зазначив колишній високопосадовець ВПС США й НАТО.
При цьому усі опитані експерти застерігають від сприйняття JASSM або будь-якої іншої західної військової техніки як «суперзброї» і сподівань, що така зброя сама по собі кардинально змінить ситуацію на полі бою.
Форум