Джефф Селдин
США, Китай, Росія – нині це, за даними Стокгольмського міжнародного інституту досліджень проблем миру (SIPRI) 56% всіх світових витрат на озброєння. Далі – Україна, завдяки тому, що понад 30 держав поставили їй основні види озброєння як військову допомогу. Водночас Україна стала найбільшим європейським імпортером зброї у 2019-2023 роках і її оборонний бюджет за витратами на армію наблизився до десятки країн світу.
Загалом з початком повномасштабної війни в Україні витрати на оборону стрімко зросли в усьому світі. А для Європи це стало найвідчутнішим за останні 30 років.
Тож, після ювілейного саміту НАТО у Вашингтоні, попри те, що основну увагу було приділено наданню додаткової підтримки Україні, деякі західні офіційні особи вже ведуть мову про ще однин виклик, спричинений вторгненням Росії: починається гонка озброєнь, яка матиме глобальні наслідки. Про що йдеться – аналіз від Голосу Америки.
Посадовці США стверджують, що вже недостатньо забезпечити, щоб Україна мала зброю та необідні системи, щоб відбити напади Росії. Вони кажуть, що НАТО одночасно має підготуватися до того, щоб збільшити витрати, випередити за темпами та виробництвом зброї новий союз, який підтримує російську армію в боєздатному стані.
Це має бути ключовим пріоритетом для всіх наших союзниківпосадовець НАТО
«Ми не можемо гаяти часу», – сказав Голосу Америки на умовах анонімності посадовець НАТО, коментуючи зростання оборонної співпраці між Росією, Китаєм, Північною Кореєю та Іраном.
«Це має бути ключовим пріоритетом для всіх наших союзників, тому що мова йде не тільки про те, щоб витрачати більше, – зазначив посадовець. – Йдеться також про отримання цих спроможностей».
Офіційні особи неодноразово звинувачували Китай у тому, що він відіграє вирішальну роль у підтримці російської армії, надсилаючи Москві сировину та так звані компоненти подвійного призначення, необхідні для виробництва складної зброї та систем озброєння.
У квітні та травні Сполучені Штати та Британія запровадили нові санкції проти іранських компаній та посадових осіб, які займаються виробництвом безпілотників для російських військових.
Попередні оцінки розвідки про те, що російській армії знадобляться роки для відновлення, тепер застарілипосадовець НАТО
Розсекречені розвіддані США вказують на використання Росією балістичних ракет з Північної Кореї, тоді як посадовці Південної Кореї заявляли раніше цього року, що Пхеньян вже відправив Росії щонайменше 6700 контейнерів, які можуть містити понад 3 мільйони артилерійських снарядів.
Посадовець НАТО, який спілкувався з Голосом Америки, сказав, що підтримка Китаю, Ірану та Північної Кореї суттєво змінила позицію Росії на полі бою, й «попередні оцінки розвідки про те, що російській армії знадобляться роки для відновлення, тепер застаріли».
«Що стосується оцінок темпів відновлення російських збройних сил і російської оборонно-промислової та технологічної бази, ці оцінки не враховували залученість Китаю», – сказав посадовець.
Країни, які могли не координувати свої дії в минулому – тепер прагнуть з'ясувати, як вони можуть мати впливДжо Байден
Можливо, це лише початок. Перспектива розширення співпраці між Росією, Китаєм, Північною Кореєю та Іраном «по суті підкреслює актуальність поставленого завдання», сказав посадовець.
Навіть Білий дім ввечері 11 липня визнав необхідність протистояти цьому дедалі міцнішому союзу.
«Це викликає занепокоєння. Викликає занепокоєння те, що Китай, Північна Корея, Росія, Іран – країни, які могли не координувати свої дії в минулому – тепер прагнуть з'ясувати, як вони можуть мати вплив», – сказав президент США Джо Байден під час пресконференції.
Президент також сказав, що наразі впроваджується стратегія перешкоджання їхнім зусиллям, але він відмовився публічно поділитися деталями.
Вже тепер деякі офіційні особи США почали називати Росію, Китай, Північну Корею та Іран новою «віссю зла».
«Ми повинні діяти відповідно», – сказав законодавцям у березні адмірал Джон Аквіліно, колишній командувач американськими силами в Індо-Тихоокеанському регіоні.
Деякі аналітики також забили тривогу, вказуючи на ознаки того, що оборонні відносини між Росією та цими країнами виходять за межі серії двосторонніх зусиль, спрямованих на підтримку війни Москви в Україні.
«Те, що ми зараз бачимо, – це інтенсифікація, поглиблення цих стратегічних партнерств», – сказав Річард Голдберг, старший радник вашингтонського Фонду захисту демократій.
Наша відповідь має розглядати їх як вісь, а не окремі частиниРічард Голдберг
«Незалежно від того, чи є вони на 100% узгодженими весь час, щодня, важливо те, що стосовно стратегічних можливостей, які вони будують у партнерстві, вони узгоджені, – сказав Голосу Америки Голдберг, який працював у Раді національної безпеки США при колишньому президенті Дональді Трампі. – Наша відповідь має розглядати їх як вісь, а не окремі частини».
Але наскільки швидко ця вісь перетвориться на справжнього суперника НАТО, не можна сказати точно.
«Між чотирма країнами все ще існують значні точки напруженості, які перешкоджають формуванню більш згуртованого альянсу», – сказала Мішель Грізе, старша дослідниця з питань політики корпорації RAND.
Вісь Росія-Китай-Північна Корея-Іран становить серйозну загрозу, але не є непереборним суперникомМішель Грізе
«У російсько-іранських відносинах, наприклад, точки тертя включають конкуренцію за енергетичні ринки та вплив на Кавказі, а також – принаймні історично – різні підходи до Ізраїлю», – сказала Грізе в інтерв'ю Голосу Америки.
«Вісь Росія-Китай-Північна Корея-Іран становить серйозну загрозу для інтересів США та НАТО, але я не думаю, що ця вісь є непереборним суперником, – зазначила вона. – Щоб сформувати більш згуртований альянс, їм доведеться перетворити свою спільну опозицію міжнародному порядку, очолюваному Заходом, у послідовне, спільне бачення майбутнього, що, я думаю, їм буде важко зробити».
Однак союзники по НАТО не готові сприймати за даність такі складності всередині російсько-китайсько-північнокорейсько-іранської осі.
США, Німеччина, Іспанія та інші країни вже почали виробляти перехоплювачі для батарей протиповітряної оборони Patriot у Європі, тоді як США та Туреччина розпочали роботу щодо виробництва 155-міліметрових артилерійських снарядів у південному американському штаті Техас.
У четвер Байден заявив на основі обговорень під час саміту НАТО про очікуване збільшення виробництва.
«Ми говорили про те, що як ЄС, так і НАТО повинні мати можливість почати нарощувати свій власний потенціал виробництва боєприпасів, мають бути в змозі створити свій власний потенціал для забезпечення зброєю», – сказав він журналістам.
«Ми опинимося в такому становищі, коли Захід стане для цього промисловою базою, – додав Байден. – У нас буде можливість мати всю необхідну нам оборонну зброю».
Я думаю, що кроки та прогрес, до яких ми вдаємося, справді дають результатипосадовець НАТО
Президент США сказав, що деякі європейські союзники також готуються спричинити додаткові витрати для Китаю й економічно відмежуватися до тих пір, поки Пекін забезпечує Москву компонентами та матеріалами, необхідними їй для продовження війни проти України.
Але ще до коментарів Байдена деякі західні офіційні особи заявили, що, виходячи з уже розпочатих зусиль, є підстави вважати, що Захід може зберегти перевагу.
«Я думаю, що кроки та прогрес, до яких ми вдаємося, справді дають результати», – сказав Голосу Америки представник НАТО, додавши, що «не треба бути надто песимістичними».
«У таких питаннях, як боєприпаси, ви починаєте помічати, що нарощення фактично матеріалізується, – зазначив посадовець. – І я думаю, якщо ми подивимося на наступний рік, ми матимемо набагато кращі, набагато кращі цифри».
У 2023 році Україна була восьмою у світі за обсягом військових витрат, які зросли на 51% до 64,8 мільярда доларів і склали 58 відсотків загальних державних видатків, повідомив 22 квітня Стокгольмський міжнародний інститут дослідження проблем миру (SIPRI).
«Військові витрати України у 2023 році становили 59 відсотків від російських. Проте протягом року Україна також отримала щонайменше 35 мільярдів доларів військової допомоги, у тому числі 25,4 мільярда від США. У сукупності ця допомога і власні військові витрати України становили приблизно 91 відсоток російських витрат», – йдеться в повідомленні.
У SIPRI зауважили, що військові витрати Росії минулого року зросли на 24 відсотки до 109 мільярдів доларів, що на 57 відсотків більше з 2014 року, коли Росія анексувала Крим. У 2023 році військові витрати Росії становили 16 відсотків від загальних державних витрат.
Загалом за даними аналітиків, витрати на оборону в світі в 2023 році зросли на 6,8 відсотка порівняно з попереднім роком і склали понад 2,4 трильйона доларів. Це було найбільшим річним зростанням від 2009 року, кажуть у SIPRI.
Форум