Після проведення перших передвиборчих дебатів між колишній президентом США Дональдом Трампом та діючим Джо Байденом західні видання пишуть про те, що представники Демократичної партії обговорюють заміну Байдена на іншого кандидата на президентських виборах.
Трампу ж пред'явлено 91 звинувачення у скоєнні кримінальних злочинів, і цього року очікується щонайменше один кримінальний судовий процес. А проблеми зі здоров'ям можуть вплинути як на 78-річного Трампа, так і на 81-річного Байдена.
Якщо Джо Байден або Дональд Трамп знімуть свою кандидатуру з президентських виборів 2024 року, це може мати значні політичні та процедурні наслідки. Думки експертів зібрав Голос Америки.
З 15 січня по 4 червня 2024 року у США відбудуться кокуси та первинні вибори.
Два кандидати, які наберуть найбільшу кількість делегатів, офіційно стануть номінантами від своїх партій на з'їздах. Республіканський національний з'їзд відбудеться 15-18 липня у Мілуокі, штат Вісконсин. Національний з'їзд Демократичної партії відбудеться 19-22 серпня в Чикаго, штат Іллінойс.
Партійні з'їзди
Очікується, що і Трамп, і Байден будуть висунуті своїми партіями. Але якщо хтось із кандидатів вибуде між початком сезону кокусів і праймеріз і з'їздом його партії, деякі штати можуть продовжити терміни подачі документів і дати праймеріз, щоб дозволити більшій кількості людей взяти участь у перегонах, залежно від того, коли вони відбудуться.
Такі продовження більш вірогідні для демократів, оскільки Байден не має серйозних конкурентів. Його суперники, представник Дін Філліпс і письменниця Маріанна Вільямсон, не мають достатньої впізнаваності і вже не мають права бути включеними до виборчих бюлетенів у кількох штатах.
«Вони хотіли б, щоб було щось на кшталт праймеріз», – сказав Джон К. Фортьє, науковий співробітник Американського інституту підприємництва, який займається питаннями виборів і безперервності правління.
«Це було б дуже швидко, але вони повинні були б з'явитися перед народом», – сказав він в інтерв'ю «Голосу Америки».
Навіть за наявності відповідних процедур може не вистачити часу на зміну імен у бюлетенях і виборці на праймеріз можуть побачити ім'я померлого або недієздатного кандидата, коли вони проголосують. Якщо в деяких штатах дозволено дострокове голосування, то кандидат, який вибув, може вже набрати голоси виборців.
У такому випадку штати можуть прийняти екстрені зміни до законів, щоб дозволити делегатам віддати свої голоси новому кандидату під час з'їзду. Для перемоги на номінації республіканському кандидату потрібно щонайменше 1 215 із 2 429 делегатів, а кандидату від демократів – 1 969 із 3 936.
«Це може бути не той, хто зараз бере участь у перегонах», – сказав Майкл Торнінг, директор з питань структурної демократії в Інституті двопартійної політики.
«Це може бути хтось, кого з'їзд визнає найкращим прапороносцем партії і людиною, яка, найімовірніше, переможе на загальних виборах», – сказав він в інтерв'ю «Голосу Америки».
Між з'їздами та днем виборів
Кожна партія має свій власний набір правил на випадок, якщо її кандидат вибуває протягом цього періоду, але, по суті, він замінить ім'я кандидата в президентському бюлетені. Можуть знадобитися екстрені зміни до деяких законів штатів.
«Існує технічний процес, коли не весь з'їзд, а невелика група людей, які керують партією, людей, які насправді не відомі американцям, може прийняти рішення про висунення когось іншого кандидатом», – сказав Фортьє. Він додав, що партіям, ймовірно, доведеться звернутися до американського народу і пояснити йому, чому новий кандидат є легітимним.
Хоча, наприклад, віце-президенту Камалі Гарріс можна було б запропонувати очолити список демократів, це не вимагається законом.
«Статус віце-кандидата на цьому етапі не дає жодних гарантій того, що вони приєднаються до президентської кампанії», – сказав Торнінг.
Знову ж таки, може не бути часу замінити ім'я колишнього кандидата в бюлетенях, і цей кандидат може вже мати голоси завдяки достроковому голосуванню.
Між днем виборів та засіданням Виборчої колегії
Після того, як будуть вирішені питання або оскарження результатів виборів, виборники в кожному штаті зберуться 17 грудня, щоб обрати новообраного президента та віце-президента.
Якщо Трамп або Байден помруть або стануть недієздатними протягом цього часу, обраний віце-президент не стане автоматично їхнім наступником, оскільки положення закону про президентську лінію спадкоємства ще не застосовуються.
Процес заміщення в цей період по суті не відрізняється: виборці новообраного президента голосують за нового кандидата.
Обраний віце-президент був би логічним вибором, але не гарантованим законом.
Якщо виборники не можуть дійти згоди щодо кандидатури нового президента, згідно з 12-ю поправкою, Палата представників обирає президента, а Сенат обирає віце-президента, за процедурою, відомою як «умовні вибори».
Доки Конгрес не призначить нового президента, згідно з 20-ю поправкою, обраний віце-президент стає виконуючим обов'язки президента в день інавгурації.
Між засіданням Колегії виборників та затвердженням Конгресу
Незрозуміло, що станеться, якщо кандидат помре або стане недієздатним у період між зборами виборців 17 грудня та підрахунком і затвердженням голосів виборців у Конгресі 6 січня.
Між сертифікацією Конгресу та днем інавгурації
Відповідно до 20-ї поправки, обраний віце-президент вступить на посаду президента 20 січня 2025 року, якщо обраний президент помре або стане недієздатним після того, як Конгрес затвердить результати виборів.
У кожному з цих періодів існує ймовірність правової та політичної кризи, особливо якщо результати виборів будуть оскаржені, як це було у 2020 році.
Оскільки демократи мають незначну більшість у Сенаті, а республіканці – у Палаті представників, визначення того, хто стане наступним президентом, може перетворитися на надзвичайно заплутаний процес, який затягнеться в судах.
І, як країна стала свідком під час облоги Капітолію прихильниками Трампа 6 січня 2021 року, він може знову стати кривавим.
Форум