Із 1 серпня в США мали почати оприлюднювати інструкції для друку пластикової зброї на 3D-принтерах. Але в останній момент суд тимчасово це заборонив. Що це за зброя, яку можна надрукувати вдома, та чому історія зав’язана на особистості людини на ім’я Коді Вілсон?
31 липня окружний суддя у Вашингтоні Роберт Ласнік тимчасово заборонив публікацію інструкцій для друку зброї на 3D-принтерах.
«У міських коледжах та публічних місцях є 3D-принтери, й існує ймовірність потенційної безповоротної шкоди», – заявив суддя у справі.
Та вся історія бере свій початок кількома роками раніше.
З чого все почалося
У 2013 році сьогодні вже добре відомий у світі криптоанархіст Коді Вілсон розробив та вистрелив із першої у світі вогнепальної зброї, виготовленої на 3D-принтері. Тоді він назвав свій витвір «Визволителем» (The Liberator).
Компанія Вілсона Defense Distributed, що займається розробкою вогнепальної зброї, компоненти якої можна надрукувати на 3D-принтерах, опублікувала тоді інструкції на своєму сайті. Це, в свою чергу, одразу привернуло увагу уряду.
В результаті сторінку закрили через порушення правил Міжнародного регулювання руху зброї.
Щоправда, на той момент ці інструкції встигли завантажити вже більше 100 тисяч разів.
Проте разом із адвокатами Вілсон, який вважає, що всі американці мають право розбудовувати свій арсенал зброї, вирішив не здаватися. Він почав судитися із Держдепартаментом через порушення його конституційних прав. Вілсон стверджував, що код, через який він ділився інструкціями – це слова, а свободу слова захищає закон.
Тобто, спір стосувався саме права публікації коду з інструкціями.
На зображенні твіту – Коді Вілсон, криптоанархіст, засновник Defense Distributed
Зрештою, після тривалих років судових процесів його компанія Defense Distributed отримала зелене світло від уряду США на оприлюднення своїх кодів в інтернеті з початку серпня 2018 року.
Проте до федерального суду штату Вашингтон подали позов генеральні прокурори від восьми штатів, і в останній момент весь процес знову зупинився.
А ось чи зупиниться Вілсон – питання риторичне.
Коді Вілсон
Сам «батько» надрукованої на принтері зброї неустанно стверджує: доступ до інструкцій гарантується Конституцією – це свобода слова і право володіння зброєю.
«Те, чим я займаюся – захищено законом. Я буду подавати апеляцію. Я піду до найвищого суду. Я витрачу весь свій час на це», – заявив Вілсон після засідання.
Defense Distributed він не вважає технічним стартапом. Це, за його словами, не спосіб заробити гроші, а неприбуткова організація з самозахисту. Себе ж він не бачить директором – скоріше політичною фігурою, анархістом, який бореться проти надмірного, як він вважає, державного регулювання, йдеться в статті CNN.
«Мені не подобається нав’язування державного контролю над людським процвітанням і творчістю, свободою, індивідуальністю… Я хочу, щоб люди знали, що публікувати цю інформацію в інтернеті – це цілком законно. Чи публічні бібліотеки проводять попередні перевірки людей, перш ніж вони читають книги?» – цитує видання Вілсона.
На його думку, ніколи нема проблеми в самій інформації, а в тому, як нею користуються.
Зброя на 3D-принтері – що воно таке?
Перш, ніж робити будь-які висновки, слід розібратися, що собою становить надрукована зброя.
- Сам 3D-друк – це процес пошарового створення якогось тривимірного об’єкта з певного матеріалу. Наприклад, пластику чи металу.
- Перші патенти на технологію з’явилися ще в 1980-х роках, але на столи до пересічних користувачів прилад потрапив лише нещодавно.
- У 2015 році в світі продали понад мільйон настільних 3D-принтерів. Всі вони різні щодо можливостей та ціни.
- Перша зброя Вілсона, яка багато кому скоріше нагадує водний пістолет, ніж потенційне знаряддя для вбивства, містила єдиний металевий компонент – ударник (деталь ударного механізму зброї).
- Надрукована зброя також відома назвою «зброя-привід», адже на відміну від класичної, вона не є зареєстрованою і її складніше виявити у носія, а отже, її можна пронести куди завгодно.
- У США, наприклад, заборонена зброя, що не містить достатньо металу для виявлення спеціальними приладами.
Чи так просто її створити?
Через те, що надруковану зброю легко отримати та складно відстежити, прибічники жорстких правил регулювання зброї наголошують на потенційній небезпеці.
Окрім того, що таку зброю можна легко пронести, наприклад, в аеропорт, проблемою також може стати те, що нею може заволодіти психічно нездорова людина або будь-хто, кому закон не дозволяє її мати.
Проте, не все так просто. Завантажити код із інструкціями – лише початок.
«Для відкриття та маніпулювання файлом потрібне програмне забезпечення для автоматизованого проектування та достатня кількість знань. Користувачеві також знадобиться високоякісний 3D-принтер, який може коштувати 10 тисяч доларів США або більше», – мовиться у статті The Guardian.
Тобто, щоб надрукувати собі вдома зброю, доведеться серйозно поморочитися, і звичайного найдешевшого обладнання може бути недостатньо. Адже мало хто захоче, щоб його зброя вибухнула в руці.
У 2013 році поліція одного зі штатів Австралії, наприклад, випустила копії оригінальної 3D-зброї Вілсона. Вони надрукували її на настільному принтері вартістю в 1700 доларів США. Але пістолет вибухнув, повідомляє видання.
Тож, піти й купити звичайний пістолет може навіть бути простіше, дешевше і безпечніше, вважають експерти з питань озброєння.
Сама компанія Defense Distributed напередодні заявила, що інструкції вже були доступні для завантаження 27 липня і невідомо, скільки осіб встигли їх отримати.
Проте, коли мова йде про закон, навіть якщо Вілсон знову переможе у суді і зможе легально ділитися інструкціями в інтернеті, інші закони США передбачають й низку додаткових обмежень стосовно самого виробництва зброї.