Доступність посилання

ТОП новини

Політичне кокетство чи «хід конем»: Гройсман збирається у відставку?


Думки депутатів: чи загрожує Гройсману та уряду вотум недовіри? (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:18 0:00

Думки депутатів: чи загрожує Гройсману та уряду вотум недовіри?

Прем’єр Володимир Гройсман заявляє, що готовий іти у відставку, «нікого не кришує» і не тримається за крісло. Він запропонував депутатам Верховної Ради розглянути наступного пленарного тижня питання про довіру чи недовіру до його уряду. Та парламент досі чекає на звіт прем’єра про рік роботи на посаді, і в кулуарах кажуть, це може відбутись уже на наступному пленарному тижні. Чи загрожує Гройсману звільнення, а уряду – переформатування?

«Я нікого не «кришую». Якщо це не так – знайдіть, спростуйте. Я цього не боюсь, і не боюсь звіту уряду. Якщо ви говорите, що я боюсь недовіри, пропоную зараз публічно: на наступному пленарному тижні у будь-який день внести у парламент резолюцію недовіри моєму уряду. Я за свою посаду не тримаюсь», – сказав прем’єр Володимир Гройсман в ефірі телеканалу «1+1».

Чим може загрожувати Гройсману голосування у Верховній Раді щодо резолюції недовіри? Нічим серйозним, вважає директор аналітичного центру «Політика» Микола Давидюк. На думку політолога, це сильний стратегічний хід з боку прем’єра, адже кандидатур на його крісло, які мали б реальну підтримку в парламенті, немає.

Я думаю, він задоволений, і соціологія йому це показує, якби все було провалено, намагався б відтягувати
Микола Давидюк

Заяви про готовність до відставки Гройсмана – у вдалий для нього період, каже Давидюк: «Я думаю, він задоволений, і соціологія йому це показує, програмою ліків безкоштовних і дешевих, які вони обіцяли окремим верствам населення. Це пройшло непогано. А друге питання – пенсійна реформа. Він бачить, що виходить непоганий продукт, і впевнено себе відчуває. І від зворотного: якби все було провалено, намагався б відтягувати».

Ще від осені минулого року чути відлуння політичних розмов, що на місце Володимира Гройсмана хочуть поставити «слухнянішого» Степана Кубіва, який зараз є першим віце-прем’єр-міністром, каже експерт. Проте, додає він, навряд Адміністрація президента намагатиметься зараз робити таку ротацію – Петрові Порошенку ще може знадобитися рейтинг Володимира Гройсмана, скажімо, на наступних виборах.

«Ну, наприклад, Гройсман може бути №1 у «Блоці Петра Порошенка» на наступних парламентських виборах. Кубів не зможе бути, Кубів не політик, а чиновник. Друге, а нащо зараз робити певні зміни? Якщо президент захоче вказати Гройсману, що він чимось не задоволений, я думаю, у вузькому колі або через когось він це зможе передати. Необов’язково для цього міняти Кабмін», – додає Давидюк.

Чи загрожує Гройсману звільнення?

Якщо питання недовіри все ж винесуть на розгляд парламенту, Володимиру Гройсману потрібно буде отримати щонайменше 226 голосів. А отже, заручитись підтримкою коаліції, яка, на думку багатьох депутатів та політологів, існує зараз лише на словах.

«У повітрі запахло виборами», і Гройсман заявами про готовність іти у відставку намагається грати на випередження, каже депутат від «Опозиційного блоку» Ігор Шурма. Проте фракція «Блоку Петра Порошенка» уже заявила, що не підтримає анонсовану Гройсманом на годині запитань до уряду пенсійну реформу, поки з нею не узгодять ключові положення, каже він. Іншими словами, навіть усередині коаліції є запитання до чинного прем’єра, і якщо їм вдасться знайти порозуміння всередині найбільших фракцій, Гройсман залишиться у кріслі, додає Шурма.

«Реально потрібно говорити, що дуже складний час зараз. Треба усім задуматись – і провладним фракціям, і опозиції – чи варто створювати прецедент безвладдя в Україні», – сказав депутат у коментарі Радіо Свобода.

Проте у «Блоці Петра Порошенка» не поспішають критикувати Гройсмана. Зокрема, заступник голови фракції Олексій Гончаренко каже, що поставив би роботі Кабміну «залік».

А Борислав Розенблат додав, що прем’єру зараз доводиться працювати в атмосфері загальної недовіри.

«І я вважаю, що пан Гройсман заслуговує на те, щоб парламент висловив йому свою довіру і дав можливість далі працювати», – сказав представник найбільшої фракції в парламенті.

«Це політичне кокетство»

Фракціям та Гройсману очевидно, що парламент не планує оголошувати йому недовіру, каже депутат від «Народного фронту» Леонід Ємець. Серед вдалих ініціатив прем’єра – підняття вдвічі мінімальної зарплати. Та й уряд загалом працює злагоджено, вважає він.

Проте є і слабкі місця у його прем’єрстві, каже депутат.

«Це питання, наприклад, енергетики. Пов’язані з тим, що у нас з’являються якісь додаткові тарифи за газо-, енергопостачання, абонентська плата. Потім виконавча влада відмовляється. Такі рухи вправо-вліво нагадують, що хтось хотів дуже заробити додаткових грошей і не зміг через надмірну увагу парламенту й журналістів», – каже Ємець.

Заяви про готовність піти – це «політичне кокетство» з боку Гройсмана, вважає представник групи «Воля народу» Володимир Литвин.

«Бо ви ж прекрасно розумієте: частина депутатів уже налаштовані на те, щоб відправити своїх дружин, коханок, дітей у «загниваючу» Європу. І їм сидіти тут і розв’язувати проблеми з урядом немає сенсу», – каже Литвин.

Зараз у парламенті немає голосів не лише на те, щоб проголосувати вотум недовіри, але й на вотум довіри також, вважає депутат.

Володимира Гройсмана обрано прем’єром у квітні 2016 року.Від квітня цього року він більше не має імунітету.

Гройсман каже, що ще в лютому направив до Верховної Ради звіт про роботу за рік. А його презентація, яка мала бути ще в квітні, відбудеться «найближчими тижнями».

Ресурс «Слово і діло», який моніторить виконані та невиконані обіцянки політиків і посадовців, визначив, що Гройсман виконав 57% із обіцяного.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG