Київ – Українські високопосадовці з 15 серпня зобов’язані декларувати всі свої статки в електронній формі. Система стартує попри всі перешкоди – навіть без сертифіката Держспецзв’язку, повідомила голова Національного агентства із запобігання корупції Наталія Корчак. Громадські антикорупційні організації, однак, застерігають: без цього сертифіката не настає кримінальної відповідальності за брехню у деклараціях, тож у тестовому режимі програма ефективно працювати не зможе. Між тим, наголошують вони, електронне декларування статків чиновників – це одна із умов візової лібералізації з ЄС і отримання Україною траншу МВФ.
«Без політики і без істерики», але й без необхідних для повноцінної роботи сертифікатів стартувала опівночі 15 серпня система електронного декларування. Про це заявила голова Національного агентства із запобігання корупції Наталія Корчак.
Між тим, як зазначила вона на брифінгу після засідання НАЗК в неділю, наразі готові не всі компоненти програмного забезпечення, і відповідальність за ситуацію, що склалася, Корчак покладає на розробника програми – ТОВ «Міранда», і замовника – Програму розвитку ООН. Окрім того, зазначила вона, оскільки сервер із даними, які мають накопичуватись у реєстрі електронних декларацій, знаходиться не в НАЗК, гарантувати безпеку цієї інформації агентство не може.
«Розробник визнав наявність недоліків, що стосуються модулів інтеграції з іншими державними реєстрами, та проблем із переданням у власність Національного агентства апаратної частини системи – і повинен їх усунути у найкоротші терміни», – сказала Наталія Корчак.
Після цього Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації має провести експертизу і – якщо на цей раз її все задовільнить – надати програмному забезпеченню відповідний сертифікат.
Секретні зауваження Держспецзв’язку
Тим часом, за словами директора ТОВ «Міранда» Юрія Новікова, у суботу ввечері раптом виявилось, що Держспецзв’язку засекретило від розробника документ, який йому передало, врешті надавши до нього доступ для співробітників фірми тільки у неділю у другій половині дня, коли представники підприємства прибули у Держспецзв’язку на спільну з НАЗК нараду.
Туди ж приїхали громадські активісти і деякі народні депутати, які повідомляли про те, що представників фірми-розробника силоміць утримують в приміщенні, змушуючи підписати якісь папери.
Юрій Новіков пояснив Радіо Свобода, що це був протокол засідання, але в ньому йшлося не про те, що їм насправді сказали в Держспецзв’язку.
«Я зараз не маю права вам розповісти про ті зауваження, про які вони сказали, окрім тих, що вони принесли у тому протоколі, – зазначив він. – І зараз, виправляючи ці зауваження, коли я їх здаю в службу, я не можу сказати, чи я їх виконав, чи не виконав, тому що я не можу розголосити, що вони мені сказали зробити. І цей процес може тривати вічно. Але найголовніше – не в цьому, історія з реєстрами – найцікавіша: ми не дамо вам атестат, поки ви не підключитесь до реєстрів – ну, добре, але реєстр не підключиться до системи, поки у неї не буде атестату».
Пізніше директор «Міранди» написав у Facebook, що зауваження Держспецзв’язку не стосувалися самого програмного забезпечення, тільки супровідної документації, що, в принципі, підтверджувала на брифінгу і Наталія Корчак.
В принципі, ні Держспецзв’язку, ні її підрядна організація не тестували сайт порталу декларацій щодо імовірності зламу його хакерами. Як пояснив розробник, тестування відбувалося щодо самого сайту-візитівки НАЗК – а це зовсім інший продукт, розповів Радіо Свобода керівник проекту «Прозорість та доброчесність публічного сектора» Програми розвитку ООН в Україні Іван Пресняков.
«Ми були свідками того, що і вчора, і позавчора компанія-підрядник робила все, що від неї залежало, для конструктивного вирішення проблеми, на яку вказували у Держспецзв’язку. На жаль, я б не сказав, що дії НАЗК були компетентними вчора, принаймні, я давно не чув таких суперечливих заяв з боку одного органу», – зауважив він.
Пресняков вважає проблему не так технічною, як політичною, і закликає українську владу виконати свої зобов’язання перед народом, і перед іноземними партнерами – запустити систему декларування у повному обсязі.
Що означає «режим дослідної експлуатації»?
«Систему електронного декларування вбили ще до народження», – констатувала у Facebook координаторка коаліції «Декларації під контролем» Олександра Дрік.
Спочатку голова НАЗК Наталія Корчак робила все, щоб система електронних декларації запрацювала вчасно, а потім зненацька вирішила відмовитись від незалежної експертизи, передаючи її Держспецзв’язку – такий от «дволикий Янус», зауважує у коментарі Радіо Свобода виконавчий директор «Transparency International Україна» Ярослав Юрчишин. За його словами, це вже було б четверте перенесення запуску системи, якби його не вирішили зірвати через технічні обставини, запустивши «у режимі дослідної експлуатації» без сертифіката відповідності.
«І припустимо, що цей сертифікат відповідності з’являється не 15 серпня, коли буде запущена система, а 15 вересня. І тут виявляється, що за цей час у системі вже задекларувалися 50% від топ-посадовців України. Але в той же час, ні Національне антикорупційне бюро, ні Національне агентство із запобігання корупції, ні Національна поліція не зможуть висловити якісь претензії цим посадовцям щодо приховування майна. Чому? Тому що вони внесли дані у систему, яка діє у дослідному режимі, тобто неповноцінну», – наголошує Юрчишин.
Він закликає призупинити запуск електронного декларування без сертифіката і провести розслідування, відсторонивши на час його проведення теперішнє керівництво НАЗК.
У найвищого керівництва держави немає політичної волі боротись з корупцією – Лещенко
В ніч на понеділок настає повна амністія корупційного капіталу, в тому числі – набутого і після Майдану, серед іншого – на контрабанді і зловживаннях навколо АТО, вважають у «Центрі протидії корупції». У понеділок активісти цієї та інших організацій, зокрема, «Transparency International Україна», планують проводити акцію на сходах Українського дому, де обіцяють вказати, хто винен у зриві роботи системи декларування статків.
Віталій Шабунін із «Центру протидії корупції» написав у Facebook, що «через жадібність Порошенка, Турчинова і Ко гривню восени можна буде в унітаз спустити».
Народний депутат Володимир Ар’єв зауважив, що якщо систему вчасно не запустять, Генпрокуратура мусить відкрити відповідне провадження.
А член антикорупційного парламентського комітету депутат Сергій Лещенко у коментарі Радіо Свобода також зазначив, що, на його думку, причина ситуації, що склалася – у відсутності політичної волі керівництва держави боротися з корупцією.
«Спочатку були фальсифікації зі створення комісії для відбору членів НАЗК, потім були маніпуляції із законом про бюджет, коли перед новим роком скасували на цілий рік електронне декларування, потім був закон Денисенко – за цим усім проглядається рука влади. Тобто це не були ексцеси, знаєте, якихось «нерадивих» чиновників», – каже він.
Між тим, напередодні президент Петро Порошенко особисто пообіцяв, що система електронного декларування запрацює вчасно.
А прем’єр-міністр Володимир Гройсман запевнив українців, що всі відповідальні за запуск системи електронного декларування у разі провалу понесуть «жорстку персональну відповідальність».