Президент Грузії Міхеїл Кавелашвілі, легітимність якого не визнає грузинська опозиція, підписав закони, затверджені грузинським парламентом 13 грудня, пише у понеділок проєкт Радіо Свобода «Эхо Кавказа».
Йдеться про ініціативи, які правозахисники характеризують як «репресивні» та «недемократичні». Саломе Зурабішвілі, яка не визнає легітимність парламенту, їх не підписала і не наклала на них вето.
Документи Кавелашвілі підписав 29 грудня, у день своєї інавгурації. Увечері вони вже були опубліковані на сайті «Законодавчого вісника Грузії».
Закони передбачають наступне:
- заборону на закриття обличчя під час акцій, використання піротехніки та інші обмеження;
- зміни, повʼязані зі зберіганням і використанням піротехнічної продукції,
- поправки до закону «Про поліцію», що спрощують процес працевлаштування для певних категорій співробітників МВС;
- зміни до закону «Про державну охорону», внаслідок яких Саломе Зурабішвілі більше не буде забезпечена державною охороною;
- зміни у «Виборчому кодексі», що збільшують частку мажоритарного елемента в муніципалітетах;
- зміни в законі «Про державну службу», які, на думку правозахисників, полегшують звільнення співробітників за політичними мотивами.
Відповідно до підписаних законів, з 30 грудня 2024 року у Грузії
забороняється використання піротехнічної продукції та лазерів під час зібрань і маніфестацій; забороняється «закриття обличчя маскою або будь-яким іншим засобом», а також організоване перекриття доріг та несанкціоноване розміщення протестних трафаретів/написів/плакатів.
Протести в Грузії тривають із 28 листопада. Вони розпочалися після того, як прем’єр-міністр Іраклі Кобахідзе заявив про зупинення переговорів щодо вступу до ЄС до 2028 року.
Під час акцій затримали понад 400 людей, заявив заступник голови МВС Грузії Олександр Дарахвелідзе. Він уточнив, що 30 затриманих притягли до кримінальної відповідальності, стосовно 372 громадян порушили адміністративні справи.
Форум