Київ – Перемогою Кремля і особисто Путіна назвали в «Народному фронті» провал голосування за законопроект, який передбачає розширення повноважень секретаря РНБО. Між тим, в інших фракціях коаліції наголошують на необхідності домовлятися зі складних питань. А експерти кажуть не про кризу, а про брак комунікації в парламентській більшості.
Лише трьох голосів не вистачило, аби ухвалити зміни до закону «Про Раду національної безпеки і оборони України». З п’яти фракцій більшості законопроект підтримали лише «Народного фронт» і «Блок Петра Порошенка», причому кількадесят депутатів з фракції імені чинного президента в той чи інший спосіб ухилилися від голосування «за». Натомість «Самопоміч», Радикальна партія Олега Ляшка та «Батьківщина» не дали жодного голосу.
Законопроект передбачає істотне збільшення повноважень секретаря РНБО. Цю посаду нещодавно обійняв один із лідерів «Народного фронту» Олександр Турчинов. Відтак у «Народному фронті» звинуватили соратників по коаліції в політичних ігрищах «разом із учорашніми недобитками Партії регіонів» на користь агресорів.
Молодші партнери кажуть, що провчили старших
У свою чергу представники трьох фракцій зазначають, що закон у певних моментах суперечить Конституції, а з колегами по коаліції варто краще узгоджувати такі неоднозначні ініціативи.
Хочемо застерегти партнерів по коаліції: все має узгоджуватися на раді коаліції. І тоді таких питань не виникатимеІгор Мосійчук
«У коаліції все добре – не дочекаються. Але в той же час, хочемо застерегти партнерів по коаліції: все має узгоджуватися на раді коаліції. І тоді таких питань не виникатиме. Показали великим потужним двом фракціям, що треба рахуватися з усіма учасниками коаліціями», – каже депутат від Радикальної партії Ляшка Ігор Мосійчук.
Керівник політико-правових програм центру ім. Разумкова Юрій Якименко вважає, що в даному випадку можна говорити не про кризу коаліції, а радше про непорозуміння і брак комунікації між фракціями.
«Тема дуже чутлива. Коли йдеться про розширення повноважень певних посадових осіб, треба діяти дуже обережно, тому що це містить потенційні загрози», – зазначає він.
На підмогу прийшов «бізнес»
Тим часом, як законопроект про збільшення повноважень секретаря РНБО не підтримали трифракції коаліції, за нього проголосували депутатські групи «Воля народу» та «Економічний вибір». У цих групах, які об’єднують переважно депутатів від бізнесу, також чимало колишніх регіоналів. Це робить закиди «Народного фронту» про змову із колишніми регіоналами малопереконливими.
Крім того, вимальовується практика, коли брак згоди всередині коаліції може бути компенсований завдяки співпраці із «бізнесгрупами». Однак зловживання такою ситуативною підтримкою депутатських груп, які не входять до складу більшості, може призвести до коаліційної кризи.
Тоді, може, дійсно постати питання існування коаліції, якщо це набуде системного характеру: що одні замінюються іншимиЮрій Якименко
«Тоді, може, дійсно постати питання існування коаліції, якщо це набуде системного характеру: що одні замінюються іншими. У цих групах представлений бізнес, який у нас завжди жив у лояльності до влади. Не думаю, що ці депутати об’єднані якоюсь спільною ідейною платформою в цих питаннях», – вважає Юрій Якименко.
Депутати та експерти не виключають, що законопроект, який передбачає розширення повноважень секретаря РНБО, може бути допрацьований та проголосований вже цього тижня, у четвер.