Доступність посилання

ТОП новини

Мирні переговори наближаються, Росія та Україна намагаються знайти вигідні умови. На полі бою та поза ним


Українські військовослужбовці ведуть вогонь зі 122-мм гармати по російських позиціях у Херсонській області, 27 жовтня 2024 року
Українські військовослужбовці ведуть вогонь зі 122-мм гармати по російських позиціях у Херсонській області, 27 жовтня 2024 року

На полі бою в Україні Росія перехопила ініціативу і хоче закріпити свої здобутки напередодні будь-яких потенційних мирних переговорів з Києвом.

Перебуваючи в наступі щонайменше з середини літа, російські війська прискорили просування, розбиваючи українські війська по всій 1100-кілометровій лінії фронту: на півдні під Вугледаром і Покровськом, далі на півночі під Часовим Яром і Куп'янськом, і навіть у Курській області Росії, куди Україна здійснила несподіване вторгнення в серпні.

Ми всі знаємо, я не відкрию військової таємниці, якщо скажу, що наш фронт розвалився
Дмитро Марченко

Москва найняла до 12 тисяч північнокорейських військових і почала розгортати їх на заході Росії що, за словами американських і українських офіційних осіб, є наступальною операцією з метою витіснити українські війська з російської території повністю.

«Ми всі знаємо, я не відкрию військової таємниці, якщо скажу, що наш фронт розвалився», – несподівано різко заявив 29 жовтня український генерал-майор Дмитро Марченко, публічно оцінюючи ситуацію. Пізніше він оголосив про свою відставку, що багато хто сприйняв як покарання за його відвертість.

На вихідних Україна влаштувала власну демонстрацію сили, спрямувавши десятки безпілотників на Москву і пів дюжини інших російських регіонів. Ця атака, яка зірвала кілька рейсів, але в цілому не завдала значної шкоди, стала найбільшою у своєму роді відтоді, як Росія розпочала повномасштабне вторгнення в лютому 2022 року.

Українські військові намагаються знешкодити російський безпілотник
Українські військові намагаються знешкодити російський безпілотник

Все це означає, що війна Росії проти України наближається до чергового критичного етапу, коли посилюється тиск з метою припинення вогню або укладення мирної угоди, яка б призупинила, а то й повністю зупинила бойові дії, що тривають вже майже 33 місяці.

Тиск зростає значною мірою через обрання президентом США Дональда Трампа, який виступив з різкою критикою розміру американської допомоги Україні. Трамп неодноразово обіцяв швидко завершити конфлікт, але не надав жодних подробиць.

Росія намагається просунутися якомога далі і продемонструвати здатність підтримувати інтенсивність бойових дій в найближчому майбутньому
Микола Бєлєсков

Адміністрація президента США Джо Байдена, що йде у відставку, яка надала Україні майже 60 мільярдів доларів у вигляді зброї та обладнання, та набагато більше іншої допомоги, продемонструвала ознаки невдоволення президентом України Володимиром Зеленським та «планом перемоги», який він просуває як шлях до «справедливого миру», на думку деяких оглядачів.

«Росія намагається просунутися якомога далі і продемонструвати здатність підтримувати інтенсивність бойових дій в найближчому майбутньому, щоб створити нову реальність на місцях і мати якомога більше важелів впливу на такі питання, як перспективи членства України в НАТО», – сказав Микола Бєлєсков, науковий співробітник Національного інституту стратегічних досліджень при уряді України.

«Шляху до нормального життя немає»

Тим часом і Москва, і Київ страждають від надзвичайно великих втрат. Росія поповнила лави своїх загиблих і поранених солдатів – за оцінками, 600 тисяч, і ця цифра продовжує зростати – за рахунок залучення новобранців, які отримують надзвичайно високу заробітну плату і бонуси з більшої кількості населення.

Адмірал Тоні Радакін, начальник штабу оборони Великої Британії, повідомив ВВС, що жовтень був найгіршим місяцем за кількістю російських втрат: близько 1,5 тисячі на день.

Україна, чия кількість загиблих перевищує 80 тисяч осіб, намагається продовжувати вербувати новобранців і зміцнювати свої лави.

Росія й Україна майже не дають інформації про свої втрати у війні. Москва офіційно востаннє називала кількість убитих у вересні 2022 року ‒ тоді заявляли про 5937 загиблих. Київ тривалий час цього не робив, заявляючи, що дані будуть розкриті після війни.

25 лютого 2024 року президент України Володимир Зеленський вперше від початку повномасштабного вторгнення озвучив число загиблих українських військових: 31 тисяча. Водночас Зеленський сказав, що не може розголошувати, скільки серед українських військових є поранених і зниклих безвісти. Також, за його даними, втрати Росії склали 180 тисяч військовослужбовців загиблими, і до 500 тисяч разом поранених і загиблих.

Розвідка Великої Британії 17 вересня заявила, що російські втрати від початку вторгнення оцінюються в понад 610 тисяч осіб убитими й пораненими.

Загальні втрати військових Росії й України з початку повномасштабної війни РФ 2022 року могли перевищити мільйон – таку оцінку 17 вересня навела газета The Wall Street Journal. Число вбитих українських військових WSJ оцінило у 80 тисяч, російських – у приблизно 200 тисяч. Поранені близько 400 тисяч людей в українській армії і 400 тисяч – у російській, пише газета.

Київ, коментуючи оприлюднені газетою The Wall Street Journal дані про втрати України у війні, каже, що реальна цифра є «значно меншою».

Хоча більш масштабні цілі Кремля йдуть набагато далі, однією з постійних цілей є захоплення української території. Це включає в себе всю територію Донецької та Луганської областей, також відому як Донбас, які є важливими промисловими регіонами.

Головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський
Головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський

Незважаючи на те, що російські війська неодноразово зазнавали поразки, наразі вони утримують близько 20 відсотків української території і з кожним днем захоплюють все більше.

Ширші політичні цілі Росії включають повалення українського уряду, що є малоймовірним в найближчому майбутньому. Недопущення вступу Києва до НАТО також залишається головним пріоритетом.

Також малоймовірною в найближчому майбутньому є перспектива досягнення Україною своєї мети – відновлення контролю над усією країною, включно з Кримом. Натомість вона прагне не допустити подальших здобутків Росії всередині України та утримати російську територію в Курській області.

Обидві сторони хочуть створити важелі впливу перед будь-якими потенційними переговорами
Ерік Чіарамелла

«Обидві сторони хочуть створити важелі впливу перед будь-якими потенційними переговорами, – сказав Ерік Чіарамелла, колишній співробітник Ради національної безпеки Білого дому з питань Росії та України. – Для українців Курськ був важливою частиною цього процесу – хоча, зрештою, він не став торговельною приманкою, на яку сподівався Київ, і зараз позиції України там виглядають все більш хиткими».

Головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський, заявив 12 листопада, що він відвідав Курську область, яка, за словами Зеленського, може бути використана як розмінна монета в будь-яких переговорах з Росією.

Він, схоже, підтримував рішення про вторгнення в Курськ, яке деякі зовнішні спостерігачі поставили під сумнів, оскільки воно відволікло деякі з найдосвідченіших українських підрозділів з інших ділянок поля бою – зокрема, з трьох пунктів, які перебувають під сильним російським тиском.

«Ці десятки тисяч ворогів із найкращих російських ударних підрозділів штурмували б наші позиції на Покровському, Курахівському чи Торецькому напрямках, що значно погіршило б ситуацію на фронті», – сказав Сирський.

Українські військові медики бригади «Азов» переносять пораненого побратима на ношах у пункті стабілізації поблизу Торецька, Донецька область, 24 вересня 2024 року
Українські військові медики бригади «Азов» переносять пораненого побратима на ношах у пункті стабілізації поблизу Торецька, Донецька область, 24 вересня 2024 року

Ціна миру

І Трамп, і новий віцепрезидент Джеймс Девід Венс дали зрозуміти, що тиснутимуть на Україну в переговорах. Незважаючи на те, що вони не оголосили конкретного плану, як посадити сторони за стіл переговорів, а російські високопосадовці, включно з Путіним, не дали жодних сигналів щодо пом'якшення позиції Кремля.

Тим часом людина, яку Трамп оголосив своїм новим радником з національної безпеки, запропонувала один важіль впливу, щоб підштовхнути Кремль до переговорів.

Цей план є кращим за нинішній підхід Білого дому, який не має чітко визначеної мети, але призведе до тупикової ситуації
Майкл Вальс

«Америка може використати економічні важелі, включаючи скасування паузи на експорт скрапленого природного газу та боротьбу з незаконним продажем нафти Росією, щоб посадити Путіна за стіл переговорів», – заявив Майкл Вальс у спільній авторській статті, опублікованій в журналі «Економіст» 2 листопада.

«Цей план є кращим за нинішній підхід Білого дому, який не має чітко визначеної мети, але призведе до тупикової ситуації, коли Росія окупує частину української території, – написав він. – Нинішній шлях просто забере більше часу, крові та коштів, щоб досягти мети».

Президент США Джо Байден зустрічається з новообраним президентом Дональдом Трампом в Білому домі у Вашингтоні, США, 13 листопада 2024 року
Президент США Джо Байден зустрічається з новообраним президентом Дональдом Трампом в Білому домі у Вашингтоні, США, 13 листопада 2024 року

Олександр Данилюк, колишній високопоставлений український військовий і розвідувальний радник, висловив думку, що було б наївно вважати, що Росія взагалі має намір про щось домовлятися.

Їхня політична мета – зруйнувати або принаймні повністю змінити світову систему безпеки
Олександр Данилюк

«Їхня політична мета – зруйнувати або принаймні повністю змінити світову систему безпеки, – сказав він. – Мій прогноз: Росія використає переговори для того, щоб зменшити підтримку України з боку Заходу і продовжить свій безбожний хрестовий похід проти Заходу».

«Шляху назад до «нормального життя» немає, – сказав він. – Це глобальна війна, в якій Захід може або перемогти, або зазнати поразки».

Зі свого боку Україна побоюється посилення нетерпіння Заходу, і багато чиновників побоюються, що схильність адміністрації Трампа до поміркованості у підтримці в кінцевому підсумку означатиме кинути Київ під колеса автобуса.

«Було багато розмов про необхідність поступитися Путіну, відступити, піти на якісь поступки, - сказав Зеленський у своєму виступі на засіданні Європейського політичного співтовариства 7 листопада. – Це неприйнятно. Це неприйнятно для України і самогубство для всієї Європи».

  • Зображення 16x9

    Майк Екел

    Старший кореспондент Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода. Пишу, зокрема, про політичні та економічні події в Україні, Росії, а також про кіберзлочинність та шпигунство. Із перших вуст розповідав про війни в Чечні та Грузії, ситуацію з заручниками в Беслані 2004 року, а також про анексію Криму в 2014 році та початок війни на Донбасі.

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG