Доступність посилання

ТОП новини

Зі «шнурками» Путіна не можна вести ніяких переговорів – Леонід Кравчук


Колишній президент України Леонід Кучма (ліворуч), посол Росії Михайло Зурабов і представник ОБСЄ під час зустрічі з лідерами угрупувань «ДНР» і «ЛНР», 23 червня 2014 року
Колишній президент України Леонід Кучма (ліворуч), посол Росії Михайло Зурабов і представник ОБСЄ під час зустрічі з лідерами угрупувань «ДНР» і «ЛНР», 23 червня 2014 року

Як повідомили у Мінську, президент Білорусі Олександр Лукашенко погодився з ініціативою президента України Петра Порошенка у їхній телефонні розмові від 29 липня про проведення в Мінську 31 липня засідання тристоронньої контактної групи з урегулювання ситуації на Донбасі. А Порошенко повідомив, що в засіданні мають брати участь, зокрема, колишній президент України Леонід Кучма, посол Росії в Києві Михайло Зурабов і представник ОБСЄ. За словами Порошенка, пропонується винести на обговорення два питання: про звільнення всіх заручників, які залишаються в бойовиків на Донбасі, і про забезпечення допуску міжнародних експертів на місце падіння літака «Малайзійських авіаліній». Росія також схвалює готовність Білорусі надати можливість проведення у Мінську консультації щодо української кризи, про це заявив міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров.

Експерти відзначають, що Мінськ може бути лише місцем таких переговорів і президент Лукашенко не може брати у них прямої участі. Також висловлюються сумніви щодо того, чи погодиться Росія на такі переговори, особливо, на посередництво у переговорах з сепаратистами, бо йдеться про те, що саме вона мала б відповідати за прямий вплив на сепаратистів, і зрозуміло, що навряд чи Москва погодиться брати на себе таку місію.

Відповідно до міжнародного права, представники «ДНР» і «ЛНР» суб’єктами таких переговорів бути не можуть
Юрій Чавусов

Мінський політолог Юрій Чавусов каже, що, «скоріш за все, переговори розпочнуться з питання, чи у змозі Росія контролювати таких суб’єктів, яких Україна закликає називати «терористами». «Однак, відповідно до міжнародного права, представники «ДНР» і «ЛНР» суб’єктами таких переговорів бути не можуть», – каже експерт.

Відомий російський опозиціонер Борис Нємцов поділився з Радіо Свобода думкою про можливість переговорів у Мінську і вважає, що будь-які переговори у даному разі – це краще, аніж війна.

«Будь-які дії, які хоча б якось можуть привести до миру, я розцінюю позитивно. Я не вірю у щирість Лукашенка, я вважаю, що він тут просто хоче якісь бали для себе набрати, але якщо українці погодяться і Путін погодиться, то чому б і ні. Хоч у дідька на рогах можна домовлятися про мир, навіть у Лукашенка», – зауважив Нємцов.

Але він вважає, що Путіна ніщо не змусить до мирних переговорів, про це Нємцов написав у середу в своєму Facebook.

Поки Путін у Кремлі, нікому спокою не буде – ні Росії, ні Україні, ні світу
Борис Нємцов

«Поки Путін у Кремлі, нікому спокою не буде – ні Росії, ні Україні, ні світу», – наголошує російський опозиціонер.

Переговори другорядних контактних груп ні до чого не приведуть – Кравчук

Перший всенароднообраний український президент Леонід Кравчук переконаний, що мирні переговори можуть бути ефективним лише на найвищому рівні, наприклад, між Путіним і Порошенком за посередництва, відповідно, очільників ЄС. А таке місце, як Мінськ, на думку Кравчука, підходить для таких переговорів.

У розмові з Радіо Свобода Леонід Кравчук висловив переконання, що якісь там переговори другорядних контактних груп ні до чого не приведуть.

Вони по своїй природі є спецпризначенці, заслані сюди Росією, господар їхній у Кремлі
Леонід Кравчук

«Але, вибачте, якщо йдеться про контактну групу, якихось там людей, котрі не мають повноважень і нічого не підписують і тільки заявляють» одне і те ж, що вони хочуть мати «Донецьку народну республіку» і «Луганську народну республіку» і ні про що не можуть далі говорити. А вони нічого не вирішують, тому що вони по своїй природі є спецпризначенці, заслані сюди Росією, господар їхній у Кремлі. То нам нема чого говорити, ну, скажімо, зі «шнурками», вибачте на слові. Нам треба говорити з тими, хто вирішує. А вирішує пан Путін. Тоді Путін і Порошенко і ті дві організації, які я назвав (лідери ЄС і ОБСЄ), можуть цілком природно вирішити ці питання остаточно», – зазначив Кравчук.

Адміністрація президента України також заявила у середу, що Київ не збирається припиняти антитерористичну операцію заради розслідування катастрофи «Боїнга-777». Як сказав заступник голови адміністрації Валерій Чалий, Україна виступає за припинення вогню у 20-кілометровій зоні навколо місця трагедії, і підтримує ефективне розслідування міжнародними експертами безпосередньо на місці, яке нині контролюють сепаратисти.

Один із лідерів сепаратистського угруповання «ДНР» Андрій Пургін заявив, що керівництво «ЛНР» і «ДНР» готове до переговорів, але, стверджує він, українська влада не припиняє вогонь.

  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG