Надія Дацюк
Сімферополь – Від моменту анексії Росією Криму кримчанам, які тільки нещодавно були українцями, доводиться швидко перебудовуватися на новий лад, вчити закони Російської Федерації. Колапс банківської системи, зміна паспорта, майново-правова невизначеність і стрімке підвищення цін на продукти – і це ще далеко не повний список того, з чим довелося зіткнутися жителям спочатку «незалежного», а тепер уже й «російського» Криму за останній місяць. Додатковою проблемою для кримських студентів стала ще й повна плутанина із системою освіти.Думки кримських студентів розділилися: хтось підтримує Крим у складі Росії, а хтось хотів би залишитися в рідній, хоч і «випаленій» революційними подіями Україні. Багато хто з них народилися і виросли в незалежній Україні, вважають себе її громадянами. Вони не бачать майбутнього в Російській Федерації і хочуть перевестися до вишів материкової України. Своїми думками поділилися студенти майбутнього Федерального Таврійського університету (про його створення вже оголосили в Таврійському національному університеті).
Мені зовсім не хочеться отримувати диплом чужої для мене країни, а також доучуватися на території чужої державиОлександр Загоруля
Але найголовніше, зазначає Олександр Загоруля, йому просто буде не комфортно жити в місті, де його називають «бандерівцем», «фашистом» і «зрадником російського народу» тільки тому, що він хоче залишитися в країні, в якій народився, яку любить і громадянином якої є.
«Я щиро розумію людей, які бажають для себе кращого життя або просто хочуть жити в Росії. Але для цього необов’язково принижувати кожного, хто ходить по вулиці з жовто-блакитною стрічкою або говорить українською мовою. А це зараз відбувається по всьому Криму. ТНУ – відмінний університет, і я не маю до нього жодної претензії. У нас прекрасні викладачі, і я їм дуже вдячний за все, що вони для нас зробили і продовжують робити. І мені, правда, дуже шкода, що доведеться його покинути. Але на даний момент я не бачу для себе можливості тут залишатися», – вважає Олександр.
Не бачу свого майбутнього в Росії. Я росіянка, але моя батьківщина – УкраїнаВікторія Сабініна
У Мінпросвіти Криму закликають не панікувати
Сподіваюся, що ТНУ стане федеральним університетом. Оскільки таких навчальних закладів у Росії небагато, то це буде великим стрибкомОлена Реткус
Я не хочу переводитися. Тут мій дім, моя сім’я, моя земляМихайло Попов
Тим часом прес-секретар ТНУ Артур Мазін робить досить оптимістичні прогнози і каже, що на даний момент масового переведення в українські навчальні заклади не спостерігається. Він запевнив, що перевелося не більше десяти осіб, які приїжджали вчитися сюди з материкової України.
Міністр освіти самопроголошеної Республіки Крим Наталія Гончарова зазначає, що перехід на російську систему освіти відбуватиметься поступово, тому потрібно зважити всі «за» і «проти», перш ніж панікувати. Для повноцінного переходу знадобиться 2-3 роки, однак студенти, які навчаються зараз на 1-4 курсах, отримають дипломи російського зразка, зазначила Гончарова.
Крім того, «міністр» запевнила, що в квітні кримські студенти отримають стипендію у повному обсязі. «На даний момент можу сказати, що всі кримські вищі навчальні заклади, всі технікуми перейшли на систему фінансування Республіки Крим, тобто в квітні стипендію студенти отримають уже з бюджету Криму», – повідомила Наталія Гончарова.