Доступність посилання

ТОП новини

«Газпром» лякає Україну судом


Київ – «Газпром» може оскаржити скорочення закупівель російського газу Україною у судовому порядку. Про це пише газета «Комерсант-Україна» з посиланням на джерела в російській компанії-монополісті. Між тим, більшість українських та російських експертів розцінюють такі заяви як спробу тиску на Україну і вважають, що далі заяв російська сторона не піде.

Інформація про те, що «Газпром» може оскаржити скорочення закупівель газу, з’явилася після того, як німецька компанія RWE Supply&Trading поширила заяву, що до травня наступного року вона імпортує в Україну 5 мільярдів кубів газу. Хоча раніше планувалося, що упродовж року буде імпортовано не більше ніж 4,3 мільярда кубів.

Згідно з українсько-російськими газовими контрактами, Україна щорічно має закуповувати в Росії 52 мільярди кубів газу. Але цього року Київ планує скоротити поставки до 27 мільярдів. І, як сказав Радіо Свобода народний депутат від Партії регіонів Владислав Лук’янов, якщо «Газпром» таки подасть до суду, то українська сторона має всі шанси виграти цей суд.

«Україна значно переплачує «Газпрому», – наголошує Лук’янов. – Якщо представники газової монополії подадуть до суду, то є велика ймовірність, що вони програють. Шанси виграти цей суд в України є, і досить великі».

Якщо б «Газпром» таки подав до суду, то, говорить Радіо Свобода експерт з енергетичних питань Олександр Нарбут, це було б на користь національним інтересам України.

«Це стимулювало б тих чиновників, які більше говорять, ніж роблять, – вважає Нарбут. – У цьому випадку вони будуть змушені реагувати».

У «Газпрому» істерика – політолог

Заяви, які лунають наразі від «Газпрому» – це тиск на Україну, вважає російський політолог Станіслав Бєлковський. Разом з тим, зазначає він, зважаючи на нинішню ситуацію, далі заяв російська сторона не піде.

«Це істерика «Газпрому», який втрачає одну ринкову позицію за іншою, – зазначає експерт. – Це стосується і Європи, і транзитних країн, серед яких є і Україна. Я не бачу тут жодної проблеми для України».

Між тим, у Міненерго планують збільшити імпорт німецького газу за рахунок розширення технічних можливостей насосних станцій на кордоні з Польщею – до 8 мільярдів кубів до кінця 2013-го. При цьому поставки з Росії мають скоротитися до 19,5 мільярдів кубів.

За словами експерта з енергетичних питань Олександра Нарбута, технологічні, організаційні та юридичні можливості дозволяють говорити про такі перспективи. Разом з тим, на думку Нарбута, відкритим тут залишається питання, чи зацікавлений у цьому міністр енергетики Юрій Бойко.

«Якщо б ця зацікавленість була стійкою, то за майже три роки перебування Бойка на посаді, можна було б не просто почати ці поставки, а наростити їх в абсолютному обсязі, не до п’яти мільярдів упродовж шести місяців, а значно, якщо не на половину замістити російський природний газ», – підсумовує Нарбут.
  • Зображення 16x9

    Тетяна Ярмощук

    Працюю на Радіо Свобода з 2005 року. Укладач та ведуча Ранкової Свободи, пишу на енергетичну та економічну тематику. 2006 року закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. А у 2009-му – Інститут політичних наук. 

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG