Доступність посилання

ТОП новини

Люстрація – це ліки для суспільства – литовський публіцист


 «На початковій стадії процесу злодії вкрали частину архіву КДБ»
«На початковій стадії процесу злодії вкрали частину архіву КДБ»
Чи достатньо пробачення, чи його ще потрібно попросити? Чи можна просто забути про минуле і думали лише про майбутнє? З цими запитаннями Радіо Свобода звернулося до гостя рубрики, литовського публіциста, журналіста, сценариста і письменника Віктора Чернишука.

– Ми запропонували ще раз поглянути на процес люстрації у зв’язку з тим, що в Литві обнародувано список резервістів КДБ. Від напливу бажаючих дізнатися прізвища у цьому списку сайт Центру досліджень геноциду і спротиву впав. Чому, на Вашу думку, люстрація, яка триває в Литві вже багато років, досі викликає такий інтерес?

– Це як в кіно про шпигунів. Кожному цікаво дізнатися, з ким він разом працював на одному заводі, або ким був його сусід в будинку, на одній площадці. Тому сайт центру досліджень геноциду і спротиву завис від перевантаження, бо бажаючих на власні очі побачити хто є хто, дуже багато. Якщо серйозно, то в списку 238 прізвищ. І можна твердити, що суспільство переживає своєрідний шок. Бо серед офіцерів КДБ в резерві значаться такі персони як соловей незалежності, відомий литовський співак Карвяліс, екс-міністр закордонних справ і посол Литви в Польщі Вальоніс, нещодавній керівник Департаменту безпеки Поцюс, і навіть тепер діючі судді.

– Чи можна твердити, що досвід люстрації був успішним для Литви?

Злодії вкрали частину архіву КДБ. Документів досі не знайдено
– Це найскладніше з усіх можливих питань на цю тему. Справа в тому, що процес ще не завершено. Люстрація перейшла від досліджень до публічного віртуального етапу. Чи завершення буде успішним? І так, і ні. Нагадаю, що ще на початковій стадії процесу злодії вкрали частину архіву КДБ. Документів досі не знайдено, а там, як твердять експерти, були дуже важливі справи.

– Що дозволило її провести?

– Гадаю, що два чинники. Перший – політична воля, і не лише керівництва держави, але й суспільства, з яким радилися на цю, погодьтеся, болючу тему. І другий – бажання жити чесно. Мовляв, треба визнати помилки, перетерпіти біль, втерти сльози і працювати і жити далі. Все ж таки, це мужній крок. Але повертаючись до Вашого питання про успішність, повної впевненості, що результати люстрації змінять суспільство, поки що нема. Бо одна справа, коли колишній співробітник колись зробив помилку або опинився в складних обставинах. Інша – коли він свідомо ховав ці сторінки своєї біографії, переорієнтувавшись на нові ідеали, працюючи на вищих державних посадах, причому таких, що пов’язані з державними таємницями – МЗС, держбезпека, суди, Сейм.

– Чи була потрібна люстрація? От наш колега з Донецька Олексій Мацука вважає, що достатньо було б простити і про все забути. Крім того, якщо в Литві йшлося про радянські спецслужби, то в Україні про люстрацію говорять в контексті протистояння з нинішньою владою. Чи, на Вашу думку, така люстрація була б продуктивною?

Мета люстрації очевидна. І для Литви, і для України вона єдина – далі жити чесно
– Впевнений, що досвід Литви демонструє, що люстрація є очищенням. Вона потрібна і тим людям, які були втягнуті в діяльність КДБ, до речі, не завжди за власним бажанням, і про це теж йде мова в документах, що є дуже важливим. Вона потрібна і владі, бо з’являються нові моральні чинники, вона потрібна суспільству, бо це є частиною історії, а вивчати уроки колишнього завжди корисно. Можливо, що Україні саме зараз і потрібна люстрація. Можливо, що цей процес багатьом відкриє очі та зблизить суспільство. Все залежить від того, наскільки делікатно будуть діяти фахівці. А мета люстрації очевидна. І для Литви, і для України вона єдина – далі жити чесно. Можна казати, що для суспільства це є гіркі ліки, які допомагають зміцнити здоров’я нації.

Біографічна довідка:

Віктор Чернишук – автор понад 30 документальних стрічок і 3 книжок. Відомий під письменницьким псевдонімом Іо Несі.

Під час боротьби за незалежність працював оглядачем видання Саюдіса «Атґімімас – Согласіє», був головним редактором першої незалежної телекомпанії в країнах Балтії, засновником і керівником першої незалежної агенції новин «Еуропа Форум», був кореспондентом «Бі-Бі-Сі» в країнах Балтії, власним кореспондентом словацького часопису Národná obroda в Балтії. Є автором україномовної передачі «Трембіта», яка щотижня виходить на першому Литовському національному телеканалі. Має нагороди різних держав, звання лауреатів і Гран-прі престижних фестивалів, медаль Фелліні ЮНЕСКО. 2008 року обраний академіком міжнародної академії радіо і телебачення.
  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG