– Угорщина під час головування в ЄС ініціювала перегляд політики сусідства, більшість країн Євросоюзу підтримала відповідні зміни. Серед іншого, прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан зазначив, що відтепер на підтримку ЄС можуть розраховувати держави, які впроваджують європейські демократичні цінності. Чи це означає, що у разі посилення авторитаризму в Україні вона може залишитися без підтримки ЄС?
– Всі партнери ЄС – і південні, і східні – підписали з ЄС певні документи. У них ці держави-сусідки підтвердили свої зобов’язання щодо підтримки демократії, захисту прав і свобод своїх громадян, незалежності правосуддя, тощо. Згідно з узгодженими змінами до політики сусідства, ми ініціюємо диференційований підхід до питань допомоги цим країнам. Чим більше конкретних дій на шляху євроінтеграції показує країна, чим більш прозорою є її внутрішня політика, тим більшу допомогу від ЄС вона може отримати. При цьому ідеться і про політичну, і про фінансову підтримку.
– Які ініціативи чи проекти Угорщини підтримала Україна у рамках політики сусідства?
– Таким проектом є Дунайська регіональна стратегія. Вона об’єднала вісім держав-членів ЄС та шість країн-сусідок. Україна першою підтримала цю стратегію, яка друга (після Балтійської) залучила у розвиток регіону велику кількість населення, такий потужний економічний та соціальний капітал. Мета стратегії – створити належні умови для соціально-економічного розвитку дунайського регіону, підвищити якість життя його населення, захистити ландшафт та культурні цінності Придунав’я, запровадити енергоефективні та екологічно безпечні технології. Дунайська стратегія – це важлива ініціатива для співпраці ЄС та сусідніх країн.
За словами посла Баєра, велике значення для реальної євроінтеграції України є також її залучення у формування єдиного енергетичного ринку Європи, до Європейської стратегії інтеграції ромів, вивчення Україною досвіду впровадження ухваленої нещодавно Європейської громадянської ініціативи та багатьох інших проектів і програм.