Ведучий: Зиновій Фрис
(Скорочена версія. Повну версію “Вечірньої Свободи” слухайте в аудіозапису.)
Зиновій Фрис: Відомий український еколог Володимир Борейко заявив : "...людей необхідно евакуювати негайно! Удару буде завдано, перш за все, по органах дихання, і не можна виключати паралічу нервової системи”.
Й інша думка, вже цілковито заспокійлива: “Закликаю журналістів, мешканців Львівщини не панікувати”.
І ви чули на початку передачі: можна вживати воду з криниць, перебувати на свіжому повітрі, бо цей район вже не забруднений. Про це сказав віце-прем’єр Кузьмук.
Але народ цьому не дуже вірить, народ хвилюється, народ по-справжньому взагалі-то панікує.
Мої родичі живуть в 40 кілометрах від епіцентру трагедії. Я кожного дня телефоную. Вони справді хвилюються, вони панікують, бо вони не знають, що робити, кому вірити. Пане Поліщук, кому вірити? Микола Поліщук: Я думаю, що треба вірити тим офіційним особам посадовим, які сьогодні відповідають за стан взагалі в державі і несуть відповідальність за, в тому числі, ту ситуацію, яка є.
Чому я так говорю? Бо ми всі знаємо, що таке фосфор. Знаємо, що при згоранні фосфору утворюється фосфорно-органічні речовини, які є надзвичайно токсичні.
Але разом з тим ми знаємо те, що вже третій день йде боротьба з цією катастрофою. Знаємо про те, що там стягнуті досить потужні сили як військових, так і цивільних. І МНС є, і Міноборони є, і інші організації. Ми знаємо сьогодні, що є можливість моніторувати ситуацію, яка є там.
Таким чином, якщо офіційні особи посилаються на те, що сьогодні і вода, і довкілля відповідають нормам, то можна їм вірити.
Але що для цього треба? Я вважаю, що треба буквально по різних областях, по регіонах, чи це буде село, чи селище, чи певний квадратний кілометр, то повинні бути повідомлення людям, яка там ситуація, чи є там фосфор, чи немає і повинне обов’язково звучати прізвище людини високопосадовця, першої особи, а віце-прем’єр – це віце-прем’єр, посадова особа, про те, яка ситуація. В такій ситуації люди можуть себе спокійніше почувати.
Враховуючи ту ситуацію, коли сталася аварія, що це був спокійний безвітряний день, це був безхмарний день, то можна думати все ж таки, що продукти згорання піднялися досить високо і могли зміститися далеко від цього місця, де сталася катастрофа.
Але разом з тим ті, хто працює в зоні, і ті, хто знаходиться близько, заспокоїтися їх і не вживати ніяких засобів захисту завчасно я б не радив.
Представники МНС заявили, що фосфорна хмара розсіялася і загрози серйозної вже не існує. Наскільки цьому можна вірити??
В’ячеслав Хаврусь: Якщо був азот, то осідання на поверхню ґрунту буде поблизу епіцентру аварії, буде вигоряння трави, буде пожовтіння листя і також можуть бути прояви у людей, наприклад, кашель або ще якісь явища, пов’язані з ураженням фосфорною кислотою.
Але при цьому я не думаю, що це буде на великих відстанях. Це буде в радіусі кілька кілометрів, може до 10 кілометрів, але на великі відстані, то в мене немає підстав стверджувати, оскільки ці неорганічні сполуки фосфору є досить важкими, і вони швидко осідають на землю.
Пане Поліщук, скажіть, будь ласка, жертви можливі? Скажімо, завтра чи післязавтра обіцяють сильний дощ. Чого чекати людям і чого не чекати?
Микола Поліщук: Від фосфору отруєння, як правило, проявляється гостро. Це перші одна-дві доби. В тих, хто вже вдихнув, а шляхи попадання отрути можуть бути різні: через дихання, через їжу, через шкіру, то різні прояви будуть залежно від того, як буде попадати.
Якщо через дихання, то, дійсно, це буде порушення дихання, бронхорея, важке дихання, першіння в горлі, кашель.
А якщо більш виражені дози, то це можуть бути зміни і з боку серця, які будуть проявлятися на початку брахікардією, потім трахікардією, включно з тим, що може бути серцева слабість. При великих дозах може гіповолімія і гіповолімічний шок, тобто від обезводнення організму.
Таких випадків на сьогодні, наскільки я знаю, дуже мало. Але якщо є в людей першіння в горлі, якщо є кашель, якщо бронхорея, виділення багато слини, з бронхів в тому числі, ці люди терміново повинні звернутися до медиків.
Пане Поліщук, уявімо собі, що в зараженому селі починається дощ. Що в цей момент повинні робити люди?
Микола Поліщук: Зараз люди повинні максимально знаходитися в закритих приміщеннях, де не буде випадання, особливо випадання дощу.
У повітрі зараз (віце-прем’єр повідомив) нема. Значить, треба думати про те, що якщо буде дощ... При такій сонячній погоді, при 36-37 градусах, я не думаю, що ці вже продукти горіння ще знаходяться десь далеко...
...Тут повинні ще й на місцях лікарі спрацювати, вони повинні подивитися, чи є симптоми хоч незначного отруєння цією отрутою. Якщо є хоч незначні симптоми отрути в людей, то медики повинні сказати своє слово.
Для цього я радив би все ж таки, щоб медичні працівники організували поїздку і перевірку людей в регіоні. Але самі при цьому теж застосовували запобіжні засоби, хоча б ті ж самі респіратори, маски.
Пане Хаврусь, а які Ваші поради нашим слухачам, які і в тій зоні, зокрема, опинилися?
В’ячеслав Хаврусь: Якщо говорити про перші засоби індивідуального засобу, якщо людина знаходиться неподалік від епіцентру, то треба застосовувати ватно-марлеві пов’язки, змочені розчином питної соди, а після висихання повторно змочувати, оскільки це кислотна сполука, вона буде осідати на поверхні ватної пов’язки.
Інший момент (я думаю, що у кожного є свої городи, бо це ж сільська місцевість) – це у вечірній час змити поверхню рослин водою зі шлангу. Припустимо, що якщо осіло це на поверхню рослин, то, звичайно, вони будуть пошкоджуватися, буде відмирати листя. Таким чином хоча б трошки зберегти городину, яка є у людей.
(Скорочена версія. Повну версію “Вечірньої Свободи” слухайте в аудіозапису.)
Матеріали до теми:
Прокуратура розглядає 4 версії техногенної аварії на Львівщині, однією з яких є втручання сторонніх осіб Катастрофа на Львівщині: медичні аспекти Чи завдала шкоди фосфорна аварія на Львівщині сусідній Волині? Єврокомісія пропонує допомогу Україні у ліквідації наслідків аварії під Львовом Людський аспект техногенної аварії на Львівщині Другий день ліквідації техногенної аварії на Львівщині Техногенні катастрофи і відповідальність влади (Прямий ефір) Які можливі наслідки горіння цистерн з отруйним фосфором у результаті аварії на Львівщині? Інтерв’ю з колишнім міністром екології та природного середовища Сергієм Курикіним Як слід транспортувати небезпечні речовини? Летючий фосфор. Залізнична аварія на Львівщині