Чи відчувають пересічні російські громадяни, як на їхнє життя впливає ведення Росією війни проти України?
Якщо ви російський пенсіонер, який живе на обмежений дохід, досить важко боротися зі стрімким зростанням цін на основні продукти харчування, такі як яйця, картопля чи масло. Тепер додайте до списку турбот падіння рубля до небачених за багато років мінімумів.
«Коли я бачу ці ціни, у мене очі розбігаються», – сказав один вчитель історії на пенсії, який живе в Санкт-Петербурзі і намагається прожити на щомісячну пенсію в 19 100 рублів (187 доларів). «Що відбувається? Ціни ростуть абсолютно на все».
«Ввічливі слова мені, звичайно, не допомагають», – сказала 72-річна жінка Російській службі Радіо Свобода. Вона попросила не називати її імені, щоб уникнути переслідувань з боку поліції. «Мені доводиться жартувати про це, щоб вгамувати свій гнів», – додала вона.
Чи вплинули санкції на економіку Росії?
Майже через три роки після повномасштабного вторгнення РФ в Україну російська економіка не виправдала очікувань і прогнозів експертів, які передбачали, що вона буде підірвана широкими західними санкціями, запровадженими у відповідь на військову агресію Москви.
За даними Міжнародного валютного фонду (МВФ), валовий внутрішній продукт у Росії цього року зросте на 3,6% завдяки потоку державних видатків, які ставлять війну понад усе, що є пріоритетом.
Але шалені темпи видатків загрожують перегрівом економіки. Намагаючись впоратися із інфляцією, що перевищує 8 відсотків, Центральний банк вже підвищив облікову ставку і може підвищити її ще більше в найближчі тижні. Це, в свою чергу, призвело до зростання вартості житлової іпотеки, не кажучи вже про кредити для бізнесу, що викликало гучні нарікання з боку бізнес-лідерів.
Тепер з'явився ще один симптом дедалі більш нездорової економіки: падіння російської валюти до рівня, якого не було з березня 2022 року, через кілька тижнів після того, як Москва почала вторгнення в Україну.
Станом на 5 грудня рубль коштував 103 за долар США. Це нижче від 85 у вересні, але вище від найнижчого нещодавнього рівня – 113, якого він досяг в останні дні листопада.
Основна, хоча й не єдина, причина падіння? Новий пакет санкцій, оголошений США 21 листопада, спрямований проти десятків російських банків, у тому числі проти найбільшого банку, якому вдалося уникнути санкцій на сьогоднішній день.
«Правила гри будуть змінені»
Державний «Газпромбанк» уникнув цієї загрози головним чином завдяки своїй ролі каналу для транзакцій, пов'язаних з експортом нафти і газу. Раніше Вашингтон побоювався, що запровадження санкцій проти нього порушить роботу світових нафтових ринків і призведе до стрімкого зростання цін на нафту.
За словами Сергія Алексашенко, колишнього високопосадовця Центрального банку, росіяни – приватні особи, банки та підприємства – поспішали укласти угоди до 20 грудня, коли обмеження набудуть чинності, і це заполонило ринок рублями.
«Мені здається, що різкий стрибок рубля (або долара) пояснюється тим, що правила гри будуть змінені, і ніхто не знає, якими будуть нові правила», – сказав він Російській службі Радіо Свобода.
Офіційні особи, включно з президентом Володимиром Путіним, намагалися заспокоїти нерви як пересічних споживачів, так і лідерів бізнесу.
На валютному ринку зараз спостерігається надмірна емоційна складоваМіністр Решетніков
«Як це часто буває в таких ситуаціях, на валютному ринку зараз спостерігається надмірна емоційна складова, – заявив журналістам 27 листопада міністр економічного розвитку Росії Максим Решетніков. «Досвід показує, що після періоду підвищеної мінливості курс завжди стабілізується».
Економічні потрясіння спричиняють головний біль для політиків, як великих, так і малих.
Пересічні росіяни, особливо ті, хто живе в бідних регіонах, віддалених від міських центрів, таких як Санкт-Петербург, отримали вигоду від потоку готівки, що йде на державні витрати. Запаморочливо високі зарплати, що виплачуються чоловікам, які добровольцями воюють в Україні, не кажучи вже про бонуси та пільги, що виплачуються вдовам загиблих, спонукають споживачів витрачати або навіть займатися марнотратством.
Стрімка інфляція, загальмоване зростання
Однак високі військові зарплати змусили заводи, особливо військово-промислові підприємства, підвищити зарплати, щоб конкурувати і заповнити вакансії. Сам Путін публічно нарікав на проблему нестачі робочої сили.
Підвищення зарплат прискорило інфляцію, що призвело до зростання цін на товари повсякденного попиту, зокрема на масло, картоплю та яйця. Деякі регіони повідомляють про масові крадіжки вершкового масла та інших молочних продуктів, оскільки ціни на них зростають. Деякі роздрібні торговці почали зберігати молочні продукти під замком, щоб запобігти їхнім крадіжкам.
Ставки за житловими іпотечними кредитами також стрімко зростають у зв'язку з підвищенням процентних ставок Центральним банком, що, в свою чергу, призвело до зупинки продажів будинків і квартир у все більшій кількості регіонів.
Тим часом падіння рубля призведе до подорожчання імпортних товарів - у той час, коли російські споживачі збільшують витрати на довгі новорічні та різдвяні свята.
Це також боляче вдарить по заробітчанам, багато з яких є вихідцями з Центральної Азії і надсилають значну частину своїх російських зарплат додому, щоб утримувати сім'ї. Нинішнє падіння означає менше грошей для переказу.
Немає сенсу працювати тут. Краще просто поїхати додому
«Якщо ви змушені жити в Росії, то немає ніякої різниці, – сказав Радіо Свобода один чоловік з Узбекистану, який працює водієм таксі. «Але якщо ти змушений працювати тут і відправляти гроші назад до Киргизстану або Узбекистану, то немає сенсу працювати тут. Краще просто поїхати додому».
Мало хто з експертів прогнозує повний економічний колапс найближчим часом. Швидше за все, миготливі сигнальні лампочки вказують на охолодження, яке, за словами голови Центрального банку Ельвіри Набіулліної, є метою нещодавнього підвищення ставок. МВФ прогнозує, що наступного року темпи зростання економіки сповільняться до 1,3 відсотка.
«Економічне зростання має сповільнитися, – сказала Радіо Свобода Лаура Соланко, експерт з російської економіки в Інституті перехідних економік Банку Фінляндії. «Але уповільнення зростання не є ознакою економічного колапсу. Росія може підтримувати в цілому нинішній рівень споживання домогосподарств і ведення війни з нинішнім рівнем економічної активності».
«Стає [надто] очевидним, що немає хороших ліків від хвороби російської економіки, окрім припинення війни - матері російських проблем», – написав минулого місяця Олександр Коляндр, дослідник Центру аналізу європейської політики, у своїй колонці.
Форум