Доступність посилання

ТОП новини

Радіо Свобода Weekly: Кремль для насадження «русского мира» створює спеціальні центри


Плакат «Стоп рашизм» на акції проти вторгнення Росії до України. Нью-Йорк, США, 23 квітня 2022 року
Плакат «Стоп рашизм» на акції проти вторгнення Росії до України. Нью-Йорк, США, 23 квітня 2022 року

Інформацію про важливі події та вибрані ексклюзивні матеріали Радіо Свобода за тиждень, що минув, пропонуємо вашій увазі у цій добірці.

РФ відкриває в окупації «Центри популяризації російської мови», бо «люди не готові відмовлятися від української»

На окупованих територіях створюють «Центри популяризації російської мови». Це відбувається за ініціативою очільника РФ Володимира Путіна. Як повідомляють російські ЗМІ, такі центри відкриють у бібліотеках всіх окупованих регіонів. Їх збираються забезпечувати всіма необхідними матеріалами й технікою.

Перший «Центр популяризації російської мови» відкрили у Генічеську, що на Херсонщині. Окупанти його позиціонують як «майданчик для всіх, хто цікавиться культурною спадщиною та історією російської літератури». Але наголошують, що особливу увагу будуть приділяти освітнім програмам для дітей.

Проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя» вирішив докладніше дізнатися: Навіщо на захоплених українських територіях створюють «Центри популяризації російської мови»? Як саме окупанти русифікують українських дітей в окупації? Текстова публікація тут

«Російська. Крапка». Як Кремль викорінює українську мову в окупації

Писати українською ще можна, а от говорити вголос не наважуються. За понад 10 років окупації частини Донеччини та Луганщини Росія створила всі умови, щоб викорінити українську з освіти, культури та навіть повсякденного життя.

Якою була мовна обстановка на Донбасі на момент, коли Росія зайшла туди, та до якого результату Кремль довів окуповані території зараз? Читайте і дивіться за лінком

Тим часом у Росії для вчителів запустили курс із формування «російської ідентичності» у дітей з України. Про це тут

Парламентська асамблея НАТО підтримала «план перемоги» Зеленського

Парламентська асамблея НАТО в резолюції, ухваленій на засіданні в канадському Монреалі 25 листопада, закликала уряди країн Північноатлантичного альянсу не послаблювати підтримку України і, зокрема, «збільшити політичні та практичні зусилля, щоб допомогти Україні отримати запрошення та стати 33-ю країною-членом НАТО якнайшвидше».

Резолюція також підтримує «План перемоги», представлений раніше президентом України Володимиром Зеленським. Один із пунктів цього плану передбачає формальне запрошення України до НАТО.

За даними джерел, у непублічному додатку до нього йдеться також про запит України на постачання американських крилатих ракет «Томагавк» із радіусом дії до 1600 чи 2500 кілометрів (залежно від типу). У самій резолюції Парламентської асамблеї НАТО про ракети «Томагавк» не йдеться, проте підтримане постачання Україні систем ППО, далекобійних високоточних ракетних систем та бойових винищувачів. Також документ містить підтримка ударів по військових об’єктах на території Росії з використанням західної зброї з метою самооборони. Більше інформації тут

Tomahawk чи SCALP Naval? Які ракети середньої дальності НАТО може надати Україні

Американський підводний човен USS Florida запускає крилату ракету
Американський підводний човен USS Florida запускає крилату ракету

Що могло спонукати Парламентську асамблею НАТО ухвалити резолюцію, в якій є заклик «надати Україні всі засоби, включаючи ракети середньої дальності»? Для чого призначені американські ракети і якими ще боєприпасами середньої дальності Північноатлантичний альянс може підтримати Україну?

Це відбулося на тлі повідомлень у західних ЗМІ про те, що президент США Джозеф Байден може повернути Україні ядерну зброю, а також після російського удару по Дніпру ракетою середньої дальності, призначеною для ядерного ураження на відстані понад 5000 кілометрів. Читайте за лінком

Далі коротко про те, що могли пропустити:

Чи є «горіхи» у того «Орешника»? Експерти ставлять під сумнів заяви Путіна

Очільник РФ Володимир Путін під час звернення, в якому він розповів про удари ЗСУ по військових об’єктах у Брянській і Курській областях і заявив про удар російською ракетою «Орєшнік» по Дніпру, 21 листопада 2024 року
Очільник РФ Володимир Путін під час звернення, в якому він розповів про удари ЗСУ по військових об’єктах у Брянській і Курській областях і заявив про удар російською ракетою «Орєшнік» по Дніпру, 21 листопада 2024 року

21 листопада вранці Росія завдала удару по району поблизу об’єкта оборонної промисловості в Дніпрі з експериментальної балістичної ракети середньої дальності «Орешник», як її назвали в РФ.

Того ж дня очільник Росії Володимир Путін заявив, що гіперзвукову балістичну ракету «Орешник» не вдалося перехопити, бо нинішні засоби протиповітряної оборони (ППО), які існують у світі, не спроможні це зробити. Однак такі твердження Путіна викликають сумніви. Читайте про це за лінком

УПЦ (МП) має повністю відокремитись від РПЦ – директор Інституту афонської спадщини

Глава УПЦ (МП) митрополит Онуфрій на тлі портрету Московського патріарха Кирила, глави РПЦ
Глава УПЦ (МП) митрополит Онуфрій на тлі портрету Московського патріарха Кирила, глави РПЦ

Вже три місяці минуло від ухвалення Верховною Радою закону про заборону РПЦ в Україні. Він передбачає, що (РПЦ) в Україні буде заборонена, а українські релігійні організації, яких підозрюють у співпраці з РПЦ, мають дев’ять місяців на розірвання зав’язків з Москвою. Ще це положення діятиме пів року.

Як йде виконання закону? Чому неактивною, малопомітною є роль глави УПЦ (МП) митрополита Онуфрія? Чому фактично призупинився процес визнання Православної церкви України (ПЦУ) іншими помісними церквами? Які шанси на спільне святкування Великодня християнами східного і західного обрядів?

Про все це – в інтерв’ю з директором Міжнародного інститут афонської спадщини, релігієзнавцем Сергієм Шумилом. Читайте за лінком

СБУ: архімандрита УПЦ (МП) заочно засудили за підтримку окупації Херсонщини

Суд виніс вирок у справі архімандрита Української православної церкви (Московського патріархату), який підтримав окупацію Херсонської області. Про це повідомила Служба безпеки України.

«За матеріалами Служби безпеки 15 років тюрми за держзраду заочно отримав екснастоятель собору Херсонської єпархії УПЦ (МП) Олексій, який переховується у Криму», – йдеться в повідомленні.

За даними відомства, після того, як російська армія захопила Херсон, архімандрит пішов на співпрацю з окупантами і очільником окупаційної адміністрації Володимиром Сальдо. «Також під час богослужінь архімандрит благословляв проведення псевдореферендуму РФ щодо «приєднання» Херсонщини до складу Росії. Крім того, клірик особисто звертався до Московського патріарха Кирила з проханням включити місцевий собор до парафії РПЦ», – заявляє СБУ. Більше інформації тут

Журналісти встановили місце фільтраційного табору у Білорусі, де військові РФ катували українців навесні 2022-го

Навесні 2022 року, на початку масштабного вторгнення, російські військові влаштували на території білоруського міста Наровля фільтраційний табір, який став місцем незаконного утримання, тортур та знущань над українськими військовополоненими і цивільними, зокрема дітьми. Деякі українські правозахисники називають цей табір одним із найжорстокіших у ставленні до полонених. Затриманих допитували та били, а кадри з їхньою участю використовували у пропагандистських відео.

Відомостей про цей фільтраційний табір було мало, а місцезнаходження – невідоме. Але журналістам «Схем» (Радіо Свобода) у співпраці з колегами з «Білоруського розслідувальницького центру», білоруської редакції Радіо Свобода та за підтримки проєкту з документації воєнних злочинів The Reckoning Project і гакерської групи «Кіберпартизани» вдалося встановити точну локацію цього місця незаконного утримання в неволі. Це стало можливим завдяки аналізу супутникових знімків, пропагандистських відео з полоненими, свідчень колишніх бранців і даних, отриманих від гакерів.

З’ясувалося, що цей фільтраційний пункт розташовувався на території однієї із будівель, що належала білоруському державному підприємству. Чи стануть ці факти про роль влади Білорусі та Олександра Лукашенка у війні проти України предметом вивчення міжнародної системи кримінального правосуддя? Текстова публікація тут

Про історичну пам’ять українців та як на неї впливала Росія. Розвінчування міфів. Інтерв'ю із Олександром Алфьоровим

«Кажуть: «Росіяни переписують історію». А чому погано, що історію переписують? Історію треба переписувати», – вважає історик та військовослужбовець ЗСУ Олександр Алфьоров. Пояснює, якщо тобі написали історію і сказали: «На, Саша, кушай» – її треба переписувати, треба змінювати».

Чому в українців коротка історична пам’ять та що для «історичного забуття» роками робила Росія? Про це Алфьоров розповідає в інтерв’ю Радіо Свобода.

Скільки насправді триває російсько-українська війна та звідки взялися міфи про її початок багато століть тому? Як змінилася українська національна ідентичність після розпаду СРСР, Революції гідності та початку війни? Чи переривалася історія української державності і чи є в українців щось спільне з російською історією? Та чи переживають українці нині історичну травму? Текстова публікація тут

25 років тому Україна віддала Росії бомбардувальники. Тепер вони – у бойовому складі армії РФ

25 років тому Україна передала Росії ракети та стратегічні бомбардувальники – в обмін на передане озброєння Москва скасувала частину боргу за газ.

У першій частині з циклу розслідувань «Схеми» знайшли докази тому, що армія РФ обстрілює українські міста переданими у 1999 році крилатими ракетами Х-55.

У продовженні журналісти розповідають вже про стратегічні бомбардувальники, які українська влада також віддала РФ чверть століття тому, і частина з яких тепер – у бойовому складі армії РФ.

Журналісти встановили це за допомогою аналізу серійних номерів літаків у розшуканій в архіві угоді тих часів, даних з міжнародних авіареєстрів, а також завдяки співставленню з номерами бомбардувальників, що зараз – за даними української розвідки – використовуються армією РФ. Хто з українських високопосадовців був причетним до передачі бортів? Текстова публікація тут

Публікації, які можуть вас зацікавити:

Як Google зберігає культурну спадщину України. Інтерв’ю із директором проєкту Ukraine is here

Замки України на сайті Ukraine is Here, Google Art and Culture
Замки України на сайті Ukraine is Here, Google Art and Culture

Компанія Google використовує штучний інтелект (ШІ), щоб зберегти культурну спадщину різних країн світу у цифровому форматі. Серед них – і Україна. Українські пам’ятники, церкви, музеї, рідкісні артефакти, пам’ятки архітектури як у великих містах, так і в найменших селах, тепер є у форматі 3D у пошуковику «Гугл» на сайті Google Art and Culture у проєкті «Україна тут» (Ukraine is Here).

Як запевняють куратори платформи, таким чином «Гугл» намагається демократизувати доступ до мистецтва та культури.

Детальніше про проєкт, де перетинаються технології та мистецтво, «Голосу Америки» розповів головний програмний менеджер компанії «Гугл», який курує ініціативу «Гугл: мистецтво і культура» Ченс Кокенауер. Читайте за лінком

Радіо Свобода Weekly – усі важливі новини й ексклюзиви нашого сайту в одному листі щопонеділка. Підписатись на розсилку можна тут

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG