У Запорізькій області зафіксовано близько 500 випадків зникнення безвісти цивільних жителів регіону внаслідок повномасштабного вторгнення військ РФ. Про це 3 червня повідомила слідча управління СБУ в Запорізькій області Юлія Раковець. Такі випадки розслідуються за статтею 438 («Порушення законів та звичаїв війни») Кримінального кодексу України.
«Ми як слідчі Служби безпеки України розслідуємо порушення відносно цивільних осіб, що стосується їх зникнення на окупованій території, в зонах ведення збройного конфлікту, до яких причетні військовослужбовці Російської Федерації. В Запорізькій області – понад 500 фактів. Це сумарно і викрадені особи, які досі перебувають у різних місцях позбавлення волі, і також звільнені. Це цифра, яка кожного дня змінюється, тобто люди звільняються, і людей так само забирають. Близько 50% звільнено. Велика частина осіб була взята в полон у перші місяці повномасштабного вторгнення і була звільнена протягом пів року», – каже слідча.
Загалом же по Україні в спеціальному реєстрі зафіксовано близько 30 тисяч випадків зникнення людей за особливих обставин, це як цивільні, так і військовослужбовці.
«У реєстрі понад 30 тисяч, але там люди, які зняті з реєстру. Якщо ми отримуємо інформацію, що людина загинула, чи вона повернулась, чи встановлено її місце перебування – то вона знімається з цього реєстру. Ми не знаємо, що буде після закінчення війни. Людям обов’язково потрібно, щоб їхні родичі були в цьому реєстрі тому, що можуть бути різні моменти, коли їм витяг з нього може знадобитися. Наприклад, цей витяг може знадобитися для підтвердження цивільним, що вони були в полоні. Потім також іде соціальна підтримка цих людей», – розповіла Олена Орєшкіна, слідча управління з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.
31 травня Україна повернула 75 своїх громадян у рамках чергового обміну полоненими з Росією, проведеного вперше з початку лютого.
Форум