Комісія міністерства транспорту Казахстану, яка розслідує катастрофу літака Azerbaijan Airlines поблизу міста Актау 25 грудня, вирішила передати бортові самописці лайнера до Центру розслідування і запобігання авіаційних подій Бразилії (CENIPA). 30 грудня міністерство транспорту Казахстану повідомило, що комісія з розслідування авіаційної пригоди вже вилетіла до Бразилії.
Бразилія є країною-виробником повітряного судна Embraer, яке розбилося поблизу Актау. «CENIPA має необхідні технічні можливості, оснащений відповідним обладнанням та сертифікованою лабораторією для їхнього зчитування», – йдеться в повідомленні казахстанського відомства. У ньому також сказано, що, згідно з Чиказькою конвенцією, держава, яка проводить розслідування авіаційного інциденту, ухвалює рішення про вибір країни для зчитування та розшифрування «чорних скриньок». При цьому наголошується, що рішення ухвалене після «проведених консультацій з авіаційною владою Азербайджану та Росії».
Усі три держави є учасниками Міждержавного авіаційного комітету (МАК), який, як стверджується на сайті цієї організації, «розслідує всі авіаційні пригоди з повітряними суднами держав-учасниць угоди як на їхніх територіях, так і за їхніми межами». Але Азербайджан відмовився від того, щоби розслідування катастрофи відбувалося під егідою МАК. За словами президента Азербайджану Ільгама Алієва, «цей інститут складається здебільшого з російських чиновників, а на чолі стоять російські громадяни», тому «чинники об’єктивності тут можуть бути не повністю задоволені».
29 грудня Ільгам Алієв заявив, що літак, який розбився в Казахстані, зазнав пошкоджень «унаслідок обстрілу з землі», коли перебував над територією Росії. За словами Алієва, 27 грудня Азербайджан передав російській стороні вимоги у зв’язку з авіакатастрофою: принести вибачення, визнати провину, а також покарати винних і відшкодувати збитки азербайджанській державі та всім постраждалим.
Літак Embraer авіакомпанії Azerbaijan Airlines впав неподалік казахстанського міста Актау 25 грудня. Лайнер здійснював рейс із Баку до Грозного, проте відхилився від курсу після того, як, за основною версією, потрапив під обстріл російської ППО. На борту було 67 людей, включно з п’ятьма членами екіпажу. 38 людей загинули, 29 вижили. 42 людей, які перебували на борту, були громадянами Азербайджану, 16 – громадянами Росії, шестеро – Казахстану, троє – Киргизстану.
У «Росавіації» спочатку висловили версію про зіткнення літака зі зграєю птахів і позаштатну ситуацію на борту – попри те, що ще в день трагедії в мережі з’явилися записи пошкоджень літака, на яких помітили у хвостовій частині сліди, схожі на вплив елементів ураження ППО.
Згодом кілька ЗМІ, зокрема телеканал Euronews та агентство Reuters, із посиланням на джерела в уряді Азербайджану передали, що літак могли пошкодити російською ракетою ППО з комплексу «Панцир» у районі Грозного. За словами Алієва, літак був збитий «випадково», а не навмисно.
Після катастрофи кілька авіакомпаній скоротили кількість рейсів або й взагалі скасували польоти до Росії. Серед таких – ізраїльська El Al і еміратська FlyDubai.
Російська влада станом на 30 грудня офіційно не взяла на себе відповідальність за катастрофу. Президент Росії Володимир Путін у телефонній розмові з Алієвим вибачився не за дії російських військових, а за те, що інцидент із літаком стався в небі над Росією.
Форум